Trial z Polski
–
Rafineria PCK Schwedt odbiera pierwszą dostawę ropy z Gdańska
Za nieco ponad półtora miesiąca zacznie obowiązywać rosyjskie embargo na ropę. Rafineria PCK w Schwedt jest już na drodze do alternatywnych rozwiązań. Ropa naftowa po raz pierwszy przepłynęła przez Gdańsk w środę. Ale to chyba będzie tylko test.
Rafineria PCK w Schwedt (Uckermark) po raz pierwszy odebrała ropę naftową przez port w Gdańsku. Federalne Ministerstwo Gospodarki poinformowało RBB w środę.
Statek przewożący norweską ropę został więc rozładowany w porcie w Gdańsku. Dodał, że ropa przechodziła następnie przez polski odcinek „pomorski” do rurociągu Przyjaźń w Polsce i Niemczech. Federalne Ministerstwo Gospodarki nie podało żadnych informacji na temat kwoty. Powiedział, że jest to przedmiotem tajemnicy handlowej.
Najwyraźniej nie ma problemów z przerobem ropy z Norwegii, ponieważ rosyjska ropa zawsze trafia do Schwedt i jest mieszana z norweską ropą. Fabryka w Schwedter jest nadal przystosowana do warunków rosyjskich. Mówiono jednak, że później w Schwedt trzeba będzie ponownie dokonać technicznych dostosowań, jeśli nie będzie już rosyjskiej ropy.
Serwer: „Ważny krok dla bezpieczeństwa dostaw”
Minister gospodarki Brandenburgii Jörg Steinbach (SPD) powiedział w środę rbb24 Brandenburg aktuell, że dostawa ropy przez Gdańsk to „seria próbna”. Teraz trzeba sprawdzić, czy ropa naftowa nadaje się do dalszego przerobu w zakładzie. Nie rozmawiamy jeszcze o bezpieczeństwie dostaw.
Z drugiej strony parlamentarny sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Michael Kellner (Bündnis 90/Die Grünen) mówił o „ważnym kroku dla bezpieczeństwa dostaw Schwedt”. Dostawy przez Gdańsk są możliwe, ale ilości trzeba jeszcze zwiększyć. Rząd federalny jest w ścisłym kontakcie z rządem polskim.
Tym samym PCK w Schwedt jest drugą rafinerią w Niemczech zaopatrywaną przez port w Gdańsku. Rafineria Leuna już teraz zaopatruje się w ponad połowę ropy przez Gdańsk. Obecnie poszukuje się innych alternatyw dla Schwedt, ponieważ od przyszłego roku nie będzie tam już przetwarzana rosyjska ropa.
Dostawa była tylko próbą
Według informacji przekazanych przez rbb, ta dostawa z Gdańska do Schwedt ma być testem sprawdzającym funkcjonalność. Do wymiaru technicznego dodano wymiar polityczny: Polska dotychczas odmawiała dostaw przez Gdańsk, ponieważ Rosnieft, rosyjski akcjonariusz, nadal jest w CPK. Najwyraźniej dla sąsiedniego kraju nie miało znaczenia, że rząd federalny powołał administrację powierniczą i że rosyjska spółka państwowa nie miała praktycznie nic do powiedzenia. W międzyczasie wydaje się, że w polskim rządzie są siły, które przyjmują nieco bardziej pragmatyczny pogląd na sytuację.
Rząd Brandenburgii nie zakłada jednak, że dostawy ropy z Gdańska do rafinerii w Schwedt będą trwałe. „Nie wiem, czy to trudna historia”, powiedział w środę po południu sekretarz stanu ds. gospodarczych Hendrik Fischer właściwej komisji parlamentu kraju związkowego. „Od dłuższego czasu mówi się o testowaniu tej drugiej linki. Ale oczywiście każdy wie również, że jest to ta sama linka, która jest dostarczana również do Leuny”. Fischer zwrócił uwagę, że jego dział wielokrotnie zwracał uwagę, że „nie jesteśmy do końca pewni, czy nadal będzie wystarczająco dużo – ujmę to w cudzysłów – miejsca w kolejce”.
Lewy plan odrzucenia z Gdańskiem
Poseł Sebastian Walter (z lewej) całkowicie odrzucił na posiedzeniu komisji odpowiednie pomysły: „Problem z linią gdańską czy z gazociągiem gdańskim polega na tym, że Leuna jest nim zasilana, a przepustowości nie ma – nie ma zdolności port też.”
Podobnie sytuacja wygląda z portem w Rostocku. „Mamy do czynienia z innymi problemami: teraz planują pogłębić i powiększyć port. W tej chwili nie ma obecnie rozwiązania, gdzie właściwie powinni zacumować”. Walter miał na myśli dostawy ropy zza oceanu – na przykład z Norwegii – które trafiają do portów. Nowe szlaki dostaw mają przynajmniej częściowo zastąpić stare dostawy z Rosji. Na przełomie 2023 i 2023 roku rząd federalny podjął decyzję o wstrzymaniu importu ropy z Rosji. Tłem jest rosyjska inwazja na Ukrainę.
Rostock dostarczy Schwedt 50% od stycznia
Rafineria w Schwedt zaopatruje w paliwo dużą część północno-wschodnich Niemiec. Od miesięcy pytanie, jak uniknąć niedostatecznego wykorzystania mocy produkcyjnych od stycznia. Od początku 2023 roku Niemcy chcą obejść się bez rosyjskiej ropy. To szczególny problem dla rafinerii PCK, która zatrudnia ok. 1200 osób, gdyż dotychczas zaopatrywana była w rosyjską ropę głównie rurociągiem Przyjaźń. Poza dostawami ropy tankowcami z portu w Rostocku, od pewnego czasu dyskutowane są inne ilości przez Polskę. Rozważana jest również budowa drugiego rurociągu do portu naftowego w Rostocku.
Audycja: Antena Brandenburska, 9 listopada 2022, godz. 12:05
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.