Po znalezieniu wielu martwych ryb w odchodzącym na Odrze kanale gliwickim w Polsce polskie władze mają ok Wzbogacanie w tlen odprowadzanej wody. Zespół kryzysowy wokół szefa administracji województwa opolskiego zdecydował w niedzielę – poinformowało Ministerstwo Środowiska w Warszawie.
Według administracji regionalnej w Kanale Gliwickim i odchodzącym od niego Kanale Kędzierzyńskim łącznie Wydobyto 450 kilogramów martwych ryb. Zawartość tlenu w tamtejszej wodzie drastycznie spadła.
„Próby z 10 czerwca to pokazują Obecność złotych alg w kanale kędzierzyńskim oraz w dwóch miejscach w kanale gliwickim. Glony mogły płynąć z prądem” – powiedział resort środowiska. Podczas poprzednich badań wody 7 czerwca w Kanale Kędzierzyńskim znaleziono złote algi, ale nie w Kanale Kędzierzyńskim. Gleiwitz.
Kanał Gliwicki, otwarty w 1939 roku, ma 41 kilometrów długości i łączy górnośląskie miasto Gliwice z Odrą. Kanał Kędzierzyński o długości 4,5 km odchodzi od Kanału Gliwickiego i prowadzi do Zakładów Azotowych Kędzierzyn-Koźle.
Zeszłego lata w Odrze doszło do masowego ścięcia ryb. Eksperci z Niemiec i Polski doszli do wniosku, że toksyczne skutki zakwitu toksycznej złotej algi Prymnesium parvum najprawdopodobniej spowodowały śmierć ryb. (dpa)
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.