TSUE oddala polski pozew przeciwko unijnej reformie prawa autorskiego

ETS w Luksemburgu

Zdaniem sędziów reforma nie ogranicza wolności wypowiedzi i informacji w Internecie.


(zdjęcie: dpa)

Luksemburg Wysoce kontrowersyjna reforma prawa autorskiego UE jest legalna zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Europejski Sąd Najwyższy w Luksemburgu odrzucił we wtorek pozew wniesiony przez Polskę przeciwko części reformy. Wskazała, że ​​reżim zapewnił odpowiednie zabezpieczenia w celu ochrony prawa do wolności wypowiedzi i informacji na platformach takich jak YouTube (sprawa C-401/19).

Reforma praw autorskich z 2019 r. miała na celu wprowadzenie przestarzałego unijnego prawa autorskiego do ery cyfrowej i zapewnienie twórcom lepszych nagród za treści online. W Niemczech i innych krajach UE doszło jednak do wielkich protestów.

Przede wszystkim krytycy skarżą się, że platformy takie jak YouTube muszą sprawdzać, czy treści są chronione prawami autorskimi podczas przesyłania. Jest to możliwe tylko w przypadku filtrów, gdzie istnieje ryzyko, że zostanie posortowane więcej niż to konieczne. To byłoby cenzurą.

W tym kontekście skupiono się głównie na art. 17 reformy, który stał się art. 13 podczas negocjacji między państwami UE a Parlamentem Europejskim. Przeciwko tej części reformy skierowany był również pozew polskiego rządu. Warszawa argumentowała, że ​​narusza to wolność wypowiedzi i informacji.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepszą pracę teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

TSUE wyraźnie odrzucił ten pogląd. Serwisy internetowe zobowiązane są do stosowania automatycznych filtrów w zależności od ilości przesłanych do nich plików, a prawo użytkownika do wolności wypowiedzi i informacji ograniczone jest rozporządzeniem o odpowiedzialności. Jednak reforma zapewnia „jasne i precyzyjne granice środków”, wykluczając, że legalnie pobierane treści są filtrowane lub blokowane podczas pobierania.

Później: UE może obciąć fundusze – Co się teraz dzieje z Polską i Węgrami

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *