Wielu młodych ludzi to wie: dzwoni telefon komórkowy, a rodzice lub dziadkowie znajdują się po drugiej stronie linii, zadając pytanie na swoim smartfonie. Zwłaszcza osoby starsze mogą szybko poczuć się pozostawione w tyle ze względu na szybki rozwój technologiczny. Ponieważ obecnie wiele rzeczy dzieje się cyfrowo: bankowość, umawianie spotkań, kupowanie biletów. Aby także osoby starsze mogły korzystać z cyfrowego świata, TU Dresden uruchomiła trzeci cykl projektu „Cyfrowo Razem”.
Zmniejsz strach osób starszych przed technologią i Zapewnienie wszystkim dostępu do cyfryzacji – taki cel przyświeca Martinowi Schusterowi, pracownikowi Centrum Innowacji i Partycypacji Cyfrowej oraz szefowi projektu „Razem Cyfrowo”. Aby to osiągnąć, on i jego zespół chcą przeszkolić zainteresowane osoby, aby stały się ambasadorami technologii. Za pomocą kilkudniowych seminariów zostaną przeszkoleni z zagadnień cyfryzacji: jak działają smartfony i tablety, jak kupować i sprzedawać coś w Internecie, jak korzystać z aplikacji dla zdrowia i jak pozostawać w cyfrowym kontakcie z bliskimi? Dotknięte są zarówno osoby młode, jak i osoby starsze, które już przeszły na emeryturę.
Jako ambasador technologii każdy ma pytania. Zapraszamy wszystkich, którzy przyjdą.
Martin Schuster | Menadżer projektu
Przekazywanie wiedzy
Każdy, kto chce odbyć dalsze szkolenie na ambasadora technologii, a nie posiada jeszcze urządzenia mobilnego, może je w ramach projektu zakupić za maksymalnie 300 euro. Schuster wyjaśnia, że cena zakupu urządzenia zostanie zwrócona. Ambasadorzy byliby wówczas upoważnieni do jego zatrzymania. Samo szkolenie jest bezpłatne. Po przejściu ambasadorzy powinni… przekazywać zdobytą wiedzę. Możliwe są oferty porad, kawiarnie cyfrowe lub coś podobnego. Według Schustera i jego zespołu mogą oni również służyć radą i wsparciem.
Przeszkoleni Ambasadorzy mogą w każdej chwili skontaktować się z nami, jeśli potrzebują pomocy w organizacji własnych wydarzeń.
Martin Schuster | Menadżer projektu
Projekt przechodzi do trzeciej rundy
Projekt trwa już trzeci rok. Według Martina Schustera w zeszłym roku odbyło się dwanaście szkoleń, w których wzięło udział łącznie ponad 100 ambasadorów technologii. Wielu z nich tak nadal pracuje jako ambasadorka wolontariatu. W sumie w tym roku planowane są cztery szkolenia: w Rothenburgu, Weisswasser, Marienberg i jedno online. Celem jest wypełnienie luk na obszarach wiejskich, gdzie obecnie nie ma kobiet-ambasadorek.
Jedną z takich osób może być w przyszłości Karola Michelese. 68-letni emeryt odkrył projekt w Rothenburger Anzeiger i od razu się nim zainteresował. Chciałaby kontynuować kształcenie jako ambasadorka technologii.
Wraz z wiekiem pojawiają się pewne braki w korzystaniu z technologii.
Karolina Michelese | emerytura
Prawa do zdjęć: MDR/Konstantin Henß
Ponieważ nie chce czuć się wykluczona i chce korzystać z dobrodziejstw Internetu, na przykład do załatwiania spraw urzędom czy kupowania biletów, chciałaby wziąć udział w projekcie.
Można się z tego tylko uczyć i stać się bardziej elastycznym. Ponieważ osoby starsze, które być może nie mają telefonów komórkowych, w wielu obszarach pozostają w tyle, jeśli nie mają wsparcia ze strony dzieci.
Karolina Michelese | emerytura
Szkol się lub skorzystaj z ambasadorów
Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat projektu na miejscu, może to zrobić 29 września od godziny 11:30 w Centrum Społeczno-Społecznym Telux w Weißwasser. Kolejna sesja informacyjna odbędzie się 5 października o godzinie 12:00 w magazynie górskim Marienberg. Prawdziwi Szkolenie ustawiczne, aby zostać ambasadorem technologii, rozpoczyna się w październiku. Jeśli nie chcesz samodzielnie kończyć szkolenia ambasadorskiego, a chciałbyś skorzystać z jednej z usług doradczych, znajdziesz taką aktualny przegląd tutaj.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.