Wyrzucony z Fox News w związku z zabiegami Kremla w Moskwie: Tucker Carlson jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem, który uzyskał wywiad z szefem Kremla od początku wojny na Ukrainie. I unikaj krytycznych pytań.
Po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny agresywnej przeciwko Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin udzielił szczegółowego wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi. W wywiadzie dla gospodarza prawicowego talk show Tuckera Carlsona przywódca Kremla powiedział między innymi, że inwazja Rosji na państwa NATO, Polskę i Łotwę, jest w zasadzie „całkowicie nie w porządku” – z jednym wyjątkiem. Zapytany, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wysłałby rosyjskie wojska do Polski, Putin odpowiedział: „Tylko w jednym przypadku: jeśli Polska zaatakuje Rosję”.
127-minutowy wywiad został nagrany we wtorek i opublikowany w czwartek wieczorem (niemiecki wieczór do piątku) w godzinach największej oglądalności w Stanach Zjednoczonych. Carlson, osobowość telewizyjna znana z szerzenia fałszywych doniesień i teorii spiskowych na temat swojego byłego pracodawcy Fox News, nie kwestionował przydługich uwag Putina. Krytycy już przed rozmową uznali to za powód, dla którego kremlowski przywódca mógł udzielić wywiadu Amerykaninowi.
„Dlaczego powinniśmy to zrobić?”
Zgodnie z oczekiwaniami, rozmowę zdominował Putin, a Carlson powstrzymał się od opisywania rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie jako takiej lub mówienia o inwazji. Putin z kolei tłumaczył, że Rosja nie jest zainteresowana Polską, Łotwą ani innymi krajami, w związku z czym obawy przed rosyjskim atakiem są nieuzasadnione. „Dlaczego powinniśmy to zrobić? Po prostu nas to nie obchodzi. » Angażowanie się w „rodzaj wojny światowej” jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Putin oskarżył państwa NATO o zastraszanie własnego narodu iluzją „wyimaginowanego rosyjskiego zagrożenia”.
Odnośnie wojny na Ukrainie Putin pod koniec wywiadu stwierdził, że jest gotowy do dialogu: nadszedł czas na rozmowy, bo Zachód musiał uznać, że konfliktu nie da się wygrać militarnie. „Prędzej czy później doprowadzi to do porozumienia” – powiedział Putin. „Kiedy sobie to uświadomimy, oni (Zachód) będą musieli pomyśleć o tym, co dalej robić. »
Rozpusta aż do XIII wieku
Wywiad, nagrany w Moskwie, został opublikowany na stronie internetowej Carlsona oraz na platformie X, dawniej Twitterze. Putin zaczął w nim od długich wypowiedzi na temat historii Rosji, sięgającej XIII wieku, i wręczenia Carlsonowi teczki z dokumentami, „aby nie sądzić, że niczego mi brakuje”. W wywiadzie ponownie uzasadnił rosyjską inwazję na Ukrainę tzw. historycznymi roszczeniami terytorialnymi oraz ostro skrytykował NATO i Stany Zjednoczone. Carlson w dużej mierze pozwalał przywódcy Kremla dokończyć przemówienie i rzadko interweniował, ale czasami budował też platformy retoryczne dla Putina. W pewnym momencie przerwał historyczne rozważania rosyjskiego prezydenta: „Czy może nam pan powiedzieć, o której godzinie?” Nie wiem już, w którym miejscu tej historii jesteśmy.
Na koniec rozmawiał bezpośrednio z Putinem na temat amerykańskiego dziennikarza Evana Gerszkowicza przetrzymywanego w Rosji i zapytał, czy istnieje szansa na jego uwolnienie. Putin oświadczył, że jest chętny do rozmów i zasugerował możliwość wymiany więźniów. „Trzymanie go w więzieniu w Rosji nie ma sensu” – stwierdził przywódca Kremla. Zamiast tego Stany Zjednoczone powinny rozważyć, w jaki sposób mogłyby przyczynić się do rozwiązania. Inne wypowiedzi Putina można interpretować jako oznaczające uwolnienie mordercy z Tiergarten Vadima K., skazanego w grudniu 2021 roku na dożywocie w Niemczech.
W grudniu Biały Dom poinformował, że Moskwa odrzuciła ofertę Waszyngtonu dotyczącą uwolnienia dziennikarza „Wall Street Journal”. Gerszkowicz został aresztowany pod koniec marca 2023 r. podczas podróży reporterskiej do Jekaterynburga na Uralu. Rosyjska prokuratura oskarża go o szpiegostwo. Rosjanin i gazeta odrzucają te zarzuty, podobnie jak rząd USA.
Teorie spiskowe, fake newsy i mowa nienawiści
Carlson od wielu dni zachwalał nagrany wcześniej wywiad jako główne wydarzenie medialne. Rozmowa z 54-letnim gospodarzem talk-show mogła być mile widzianą platformą dla krytykowanego na arenie międzynarodowej przywódcy Kremla przed wyborami prezydenckimi w Rosji 17 marca, jak zauważyła politolog Rosjanka Tatjana Stanowaja. Putin wykorzystał Carlsona do własnych celów, aby uzyskać dostęp do amerykańskiej opinii publicznej. Zwolennicy amerykańskiego republikanina Donalda Trumpa, który chce wrócić do Białego Domu, są mniej krytyczni wobec Putina niż wielu innych rodaków.
Były gospodarz Fox News, Carlson, dociera do milionów odbiorców za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ubiegłym roku został wyrzucony z ultrakonserwatywnej amerykańskiej stacji telewizyjnej bez podania powodu. Przez lata prowadził tam popularny wieczorny program. Carlson wykorzystał to do podżegania do fałszywych zarzutów przeciwko Partii Demokratycznej i mniejszościom. Wkrótce po opuszczeniu Fox News rozpoczął własny program w X.
Dyrektor ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby podkreślił, że niczego, co zostało powiedziane w wywiadzie, nie należy rozumieć dosłownie. „Pamiętajcie, że słuchacie Władimira Putina” – powiedział w czwartek w Waszyngtonie.
Carlson ponownie opuścił Moskwę. Serwis informacyjny Semafor podał, że przed jego wyjazdem spotkał się także z Edwardem Snowdenem. Amerykański sygnalista, który w 2013 r. upublicznił zakres praktyk stosowanych przez Stany Zjednoczone w zakresie globalnego nadzoru i szpiegostwa, od około dziesięciu lat mieszka na wygnaniu w Rosji. Dalsze szczegóły rzekomego spotkania nie były początkowo znane.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.