Uchodźca z Ukrainy ucieka z oszczędnościami na krypto-pamięci USB

Ze względu na obecną sytuację na Ukrainie banki są zamknięte. W rezultacie niektórzy Ukraińcy uciekają przez granice z oszczędnościami zamienionymi na kryptowaluty i tym samym zabezpieczają się finansowo.

W dniu, w którym Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą, Fadey obudził się o 9 rano i usłyszał wiele nieprzeczytanych telegramów od swoich przyjaciół. Wieści od jego przyjaciół uświadomiły Fadeyowi powagę sytuacji i postanowił uciec do Polski.

Fadey to pseudonim 20-letniego ukraińskiego uchodźcy. Musi chronić swoją prywatność, ponieważ obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat są wcielani do wojska. Fadey chciał uniknąć służby na linii frontu, a to oznaczało przekroczenie granicy przed jej zamknięciem. Jego dziewczyna również musiała uciekać, więc szybko potrzebowali dwóch rzeczy: negatywnego wyniku testu Covida i pieniędzy. Fadey wyjaśnił:

„Nie mogłem wypłacić pieniędzy, ponieważ kolejki w bankomatach były bardzo długie i nie mogłem czekać tak długo”.

Zamiast tego użył bitcoina.

Fadey mówi, że przeprowadził wymianę peer-to-peer (P2P) ze znajomym. Przelał 600 dolarów w bitcoinach do portfela przyjaciela, a Fadey otrzymał w zamian USD. Następnie wykorzystał te pieniądze na opłacenie autobusu przez granicę, nocleg dla niego i jego dziewczyny w hostelu oraz jedzenie.

Kluczowa okazała się szybkość i prostota transakcji kryptowalutowej. Dwie godziny po tym, jak Fadey bezpiecznie wkroczył do Polski, Ukraina zamknęła swoje granice dla wszystkich mężczyzn w wieku bojowym.

Podczas swojej podróży przez granicę Fadey utknął pendrive’a w kieszeni. Miał na nim około 40% oszczędności jego życia 2 000 USD na Bitcoin. Ten klucz USB, w połączeniu z unikalnym kodem dostępu, stał się kluczem do jego finansowego przetrwania. W Polsce jest ponad 175 bankomatów Bitcoin, z których mogą korzystać uchodźcy tacy jak Faday. Wyjaśnił:

„Mógłbym po prostu zapisać hasło na kartce papieru i zabrać je ze sobą”.

Jego doświadczenie podkreśla niektóre z kluczowych atrybutów Bitcoina. Granice nie ograniczają kryptowalut. Bitcoin nie potrzebuje banków. Dostęp do kryptografii jest powiązany z właścicielem hasłem. To znacznie utrudnia kradzież bitcoinów.

W miarę postępu inwazji w bankomatach w całym kraju skończyły się pieniądze.

Niektórzy ludzie czekali godzinami przed bankomatem, aby wypłacić do 33 dolarów po wysokich opłatach. Ukraińcy nie mogli też przelewać środków przez krajowe konta bankowe. Bank centralny zawiesił elektroniczne przekazy pieniężne tego samego dnia, w którym Rosja zaatakowała kraj.

Była to idealna burza, która w praktyce pokazała zalety kryptowalut. zamknięte granice. Waluta, która szybko traci na wartości. Ryzyko przejęcia kontroli nad krajem przez Rosję. Ewentualne przesunięcie ukraińskiej waluty – hrywny – na korzyść rubla. To była sytuacja awaryjna i prawdziwy, przerażający przykład tego, jak kryptowaluty zapewniały ludziom przetrwanie.

Brian Mosoff jest dyrektorem generalnym platformy inwestycyjnej Ether Capital z siedzibą w Toronto. Powiedział: „Crypto to świetna okazja dla grupy ludzi, którzy nie mają obecnie stabilności finansowej ani politycznej. Mają możliwość przechowywania pieniędzy w jakimś zasobie lub produkcie, który można zasadniczo przechowywać za pomocą hasła.

Alex Gladstein jest głównym strategiem Fundacji Praw Człowieka, która od 2009 roku wspiera działaczy na Ukrainie. Powiedział: „W ciągu kilku godzin gospodarka kraju znalazła się na skałach. Wszystko się zatrzymało. Nagle mieliśmy do czynienia z gospodarką wojenną. Stało się to w ciągu kilku dni. Rozmawiamy tutaj od 24 do 48 godzin”.

Fadey powiedział, że nie może przelać swoich oszczędności ze swojego ukraińskiego konta bankowego na swoje konto w Polsce. Jednak kryptowaluty złagodziły wpływ tej sytuacji. Jego rezerwy kryptowalut składają się głównie z bitcoina. Dodatkowo posiada monety Monero na giełdzie Binance.

Problemy z ukraińskimi bankami

Alex Hammond jest ekspertem ds. wolnego handlu w Instytucie Studiów Ekonomicznych. W zeszłym roku spędził kilka miesięcy na Ukrainie, a obecnie przebywa w Polsce. Jego zdaniem w tygodniach poprzedzających inwazję trudno było wypłacić pieniądze z ukraińskich banków. „W tygodniach poprzedzających inwazję większość Ukraińców, których znam, aktywnie próbowała wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy ze swoich ukraińskich kont bankowych”. Powiedział też, że Ukraińcy przekazują środki do brytyjskich lub amerykańskich banków lub wymieniają środki na kryptowaluty.

Na przykład Maria Chaplia jest obywatelką Ukrainy mieszkającą obecnie w Polsce. Zainteresowała się kryptowalutami, gdy jej ukraiński bank nie pozwolił jej na wypłatę większej kwoty pieniędzy. Opłaty pobierane przez PayPal były wyższe, niż była gotowa zapłacić. „Z kryptowalutami było znacznie łatwiej”.

W Polsce z podobnymi trudnościami borykają się próby dostępu do środków na ukraińskich kontach. „Chcesz mieć dostęp do swojego ukraińskiego konta bankowego w Polsce? Powodzenia!” mówi Gladstein. Nawet po wprowadzeniu nowych przepisów chroniących osoby ubiegające się o azyl, Gladstein ostrzega, że ​​większość ukraińskich uchodźców nie może po prostu wejść do banku w Polsce i otworzyć konta bankowego.

Pablo Villalba jest prezesem funduszu Kimchi, który inwestuje w różne kryptowaluty. Mówi: „Nie każdy ma portfel kryptograficzny. Ale ci, którzy go mają, traktują go jak konto bankowe i przeprowadzają z nim transakcje w czasach kryzysu.

Ukraińscy uchodźcy a gospodarka bitcoinowa

Na długo przed wojną, która dała ukraińskim uchodźcom powód do zwrócenia się w stronę Bitcoina, Ukraina była jednym z najbardziej zaawansowanych krajów kryptowalutowych na świecie. Kraj zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem przyjęcia zasobów cyfrowych. Na początku marca kraj uchwalił również ustawę legalizującą kryptowaluty.

Gladstein wyjaśnił, że Europa Wschodnia od dawna interesuje się zasobami cyfrowymi, a w szczególności Ukraina jest dobrze znanym hotspotem technologicznym. „Jest wiele ukraińskich giełd, firm, a nawet programistów. Wszyscy mają telefony komórkowe. To bardzo dobrze skomunikowany kraj, bardzo obeznany z komputerami, prawdopodobnie nawet bardziej niż Ameryka”. Ta wiedza techniczna była szczególnie przydatna. Dzięki temu Ukraińcy mogli korzystać ze swoich portfeli kryptograficznych w celu zabezpieczenia swoich oszczędności.

Das Bitcoin Lightning-Network

Ostatnie postępy w technologii płatności sprawiły, że transakcje kryptowalutowe są łatwiejsze niż kiedykolwiek. Lightning Network to warstwa płatności zbudowana na warstwie bazowej Bitcoina i umożliwia niemal natychmiastowe transakcje. Niektórzy Ukraińcy korzystają z Bitcoin Lightning Network, aby ułatwić transakcje peer-to-peer. Inni uznali Lightning Network za tani i szybki sposób otrzymywania darowizn i przekazów pieniężnych z dowolnego miejsca na świecie.

Proces płatności jest prosty i zajmuje mniej niż 60 sekund. Użytkownicy mogą polubić aplikację Inny portfel Pobrać. Następnie wystarczy wpisać czterocyfrowy PIN i wyświetlić kod QR, aby wysyłać i odbierać płatności w kryptowalutach. Gladstein powiedział: „Mam siedzibę w Kalifornii i w każdej chwili mogę przesłać na Twój telefon dowolną kwotę. Nie musimy się martwić, że ktoś będzie uchodźcą. Nieważne, czy nie masz polskiego paszportu czy konta bankowego .Wszystkie te rzeczy nie mają znaczenia.”

Serce dla krypto

Constantin Kogan jest współzałożycielem ekosystemu gier opartego na blockchain. Członkowie zespołu znajdują się zarówno na Ukrainie, jak iw Rosji. Kogan mówi, że jeden z jego ukraińskich współpracowników pozostał, ale wysłał żonę i dzieci na granicę z portfelem kryptograficznym.

Pracownik nie wiedział, gdzie jest jego rodzina ani jaką granicę przekraczali. Miał jednak plan zabezpieczenia finansowego: regularnie wpłacał środki do portfela kryptowaluty swojej żony. Większość swojego majątku (około 60%) trzyma w kryptowalutach, głównie stablecoinach.

Chaplia mówi, że wielu jego przyjaciół na Ukrainie „ma bardzo, bardzo duże zainteresowanie kryptowalutami”. Dla nich przeniesienie części pieniędzy do bitcoina, ethereum i uwięzi było jak cyfrowe złoto. To sposób na zabezpieczenie pieniędzy i zapomnienie o nich. „Muszę przyznać, że sceptycznie podchodziłem do kryptowalut, ale z powodu wojny musiałem dać im szansę”.

Ostrzeżenie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej zostały zbadane zgodnie z naszą najlepszą wiedzą i przekonaniem. Artykuły dziennikarskie służą wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika na podstawie informacji znalezionych na naszej stronie internetowej są całkowicie na jego własne ryzyko.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *