Uchodźcy z Białorusi
–
Jak postrzegana jest obecna sytuacja na granicach w Polsce?
Śr 27.10.21 | 16:42 | Z
Szybko rośnie liczba osób uciekających z Białorusi przez Polskę. We wtorek polski rząd podjął decyzję o zaostrzeniu działań wobec nielegalnych uchodźców. W mediach krytykowano surowe podejście rządu. Jakub Paczkowski
Jakub Dreczka jest dziennikarzem TVN, warszawskiego kanału telewizyjnego krytykującego rząd. Wraz ze swoim zespołem odwiedza ośrodek recepcyjny w Eisenhüttenstadt (Oder-Spree). Mówi, że uchodźcy są różnie postrzegani w polskich mediach: „Są media, które mają pozytywne nastawienie. Z niepokojem obserwują, co się dzieje. Relacjonują, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej.
Są też wolontariusze, którzy chcą pomóc uchodźcom i zapewnić im koce, jedzenie i wodę. Ale są też media, które w swoich reportażach podsycają strach i przedstawiają migrantów jako zagrożenie.
„Na poziomie globalnym, politycznym boimy się”
Jednocześnie ludność i Kościół katolicki są bardzo chętni do pomocy. Jakub Dreczka tłumaczy tę lukę w następujący sposób: „Boimy się na światowym poziomie politycznym. Ale na poziomie indywidualnym mamy dużo empatii dla uchodźców. Przecież sami tego doświadczyliśmy kilkadziesiąt lat temu.
Stan wyjątkowy w regionie przygranicznym
Polski rząd ogłosił stan wyjątkowy na granicy białoruskiej. Zgodnie z nim do granicy w promieniu trzech kilometrów mogą zbliżać się tylko mieszkańcy. Wszystkim innym nie wolno wchodzić do „strefy wykluczenia”. Każdy, kto to naruszy, powinien spodziewać się aresztowań i zarzutów. Zabroniony jest również dostęp do mediów polskich i zagranicznych. Niemniej jednak dziennikarze nadal próbują stamtąd relacjonować. Próby zastraszenia przez straż graniczną i policję są na porządku dziennym.
Kamerzysta Tomek Mielcarz był niedawno w strefie przygranicznej – poza strefą wykluczenia – i opisuje swoją wizytę jako przygnębiającą: „To było smutne. Ludzie, którzy znaleźli się samotnie w lesie. W taką pogodę, na mrozie, w deszczu. dla siebie.”
Transmisja: Antena Brandenburg, 27 października 2021, godz.
Funkcja komentowania została zamknięta 28 października 2021 o godzinie 21:27. Komentarze służą do wymiany informacji między użytkownikami a redaktorami na zgłoszone tematy. Między innymi zamykamy funkcję komentarzy, jeśli liczba komentarzy jest tak duża, że nie można ich już moderować w odpowiednim czasie. Zamykamy również funkcję komentarzy, jeśli komentarze nie są już związane z tematem lub jeśli duża liczba komentarzy narusza zasady naszego Zasady dotyczące opinii zraniony.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.