UE nadal walczy z embargiem na ropę – kompromisowa propozycja | Aktualny

Bruksela – W sporze o plany wprowadzenia europejskiego embarga na Rosję Komisja Europejska przedstawiła nową kompromisową propozycję.

Według informacji władz z niedzieli, projekt początkowo pozwala jedynie na stopniowe zniesienie importu ropy przewożonej łodziami. Ropa transportowana ogromnym rurociągiem „Przyjaźń” byłaby więc zwolniona z embarga do odwołania.

Pozwoliłoby to Rosji na kontynuowanie części jej interesów z firmami z UE. Według informacji UE około jedna trzecia całkowitego wolumenu dostaw przechodziła przez rurociąg Przyjaźń. Zaopatruje to rafinerie na Węgrzech, Słowacji i w Czechach, a także w Polsce i Niemczech, choć Niemcy i Polska dały już do zrozumienia, że ​​chcą do końca tego roku uniezależnić się od dostaw rosyjskiej ropy, niezależnie od embarga.

Po wstępnych konsultacjach w niedzielny wieczór Komisja Europejska była optymistycznie nastawiona, że ​​jej nowa propozycja ma szansę na akceptację wszystkich 27 państw członkowskich. Teraz musi zostać zaprezentowany na rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie szefów państw i rządów. Można się spodziewać porozumienia w nadchodzącym tygodniu, według kół komisji w niedzielę.

Spór z Węgrami o embargo

W UE od tygodni trwa spór o plany zakazu importu rosyjskiej ropy, ponieważ Węgry jak dotąd nie chciały poprzeć tego projektu. Kraj uzasadnia to dużym uzależnieniem od dostaw rosyjskiej ropy i wysokimi kosztami przejścia na innych dostawców. Węgry chcą zaakceptować embargo tylko wtedy, gdy otrzymają miliardową pomoc UE ​​lub daleko idące zasady specjalne.

Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej zakładała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i produktów naftowych w ciągu ośmiu miesięcy z powodu wojny na Ukrainie. Węgrom i Słowacji należy dać 20 miesięcy. Dotychczasowe propozycje ulepszeń jak dotąd nie przekonały węgierskiego rządu.

Według informacji niemieckiej agencji prasowej najnowsza kompromisowa propozycja nie przewiduje już zakazu transportu ropy. Grecja, Cypr i Malta argumentowały, że przepisy te zagrażają istnieniu przedsiębiorstw żeglugowych.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *