UE omawia sankcje wobec rosyjskiego przemysłu węglowego i naftowego

Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Unia Europejska (UE) rozważa sankcje wobec rosyjskiego przemysłu naftowego lub węglowego po wojnie na Ukrainie, powiedział we wtorek Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE). ruch.

UE i Stany Zjednoczone przygotowują obecnie dodatkowe sankcje wobec Moskwy w związku z podejrzeniem, że strażnicy Kremla popełnili zbrodnie wojenne w pobliżu Kijowa, gdzie w weekend zauważono setki cywilów.

Europejczycy są pod presją, by uderzyć w kluczowy sektor energetyczny Rosji, więc kraj nie otrzymuje już ogromnych dochodów ze sprzedaży gazu, ropy i węgla, które pomagają Kremlowi finansować wojnę.

„Nie chcę przedstawiać wstępnych ocen, ale toczy się prawdziwa debata na temat tego, co można zrobić w obszarach energetycznych, takich jak węgiel i ropa” – powiedział podczas rozmów wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, ministrowie UE w Luksemburgu.

„Wtedy to po prostu przyszło nam do głowy. Według Komisji Europejskiej jest to zdecydowanie opcja” – dodał.

Bruksela przygotowuje obecnie nowy pakiet sankcji, ale jego wejście w życie wymaga zgody wszystkich 27 państw członkowskich.

Do tej pory kraje silnie uzależnione od rosyjskich zasobów energetycznych, takie jak Niemcy, Austria i Włochy, sprzeciwiały się restrykcjom dotyczącym gazu lub ropy. Polska i kraje bałtyckie, a także Stany Zjednoczone wzywają do takiego posunięcia.

Berlin powiedział w poniedziałek, że rosyjski gaz ziemny, ze względu na jego znaczenie dla europejskiej gospodarki, nie może być jeszcze rezygnowany. W tym czasie Wiedeń wyjaśnił we wtorek, że węgiel może być importowany również z innych krajów.

„Po prostu przyszło nam wtedy do głowy [anglių klausimą]Magnus Brunner, austriacki minister finansów, powiedział we wtorek.

„Musimy zawsze uważnie rozważać sankcje i spokojnie oceniać ich wpływ na nas” – dodał.

Podczas spotkania Litwa zwróci się o nowe europejskie sankcje wobec rosyjskiej energii, obrotu towarowego i banków – powiedziała minister finansów Gintarė Skaistė.

Ministrowie spraw zagranicznych UE mogliby przyjąć najnowszy pakiet na spotkaniach NATO-G7 w środę i czwartek lub na regularnym spotkaniu na początku przyszłego tygodnia.

Według francuskiego ministra spraw europejskich Clémenta Beaune’a, w środę mogą zostać przyjęte nowe sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji.

UE koordynuje sankcje z Moskwą oraz Stanami Zjednoczonymi i innymi zachodnimi sojusznikami od początku rosyjskiej mobilizacji na granicach Ukrainy.

Waszyngton ogłosił w poniedziałek, że „w tym tygodniu” zostaną wprowadzone dodatkowe sankcje.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS” jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.