UE stoi przed spór o przydział uchodźców – w poniedziałek odbędą się wspólne rady

W obliczu masowego napływu uchodźców z Ukrainy, Unii Europejskiej grozi nowy spór o rozmieszczenie osób szukających ochrony. Ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE będą rozmawiać o wspólnym podejściu w poniedziałek (godz. 14:30) w Brukseli. Niemcy i Polska już wcześniej wysłały pilny apel do Komisji Europejskiej o pomoc. Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser wzywa do wprowadzenia kwot w dystrybucji uchodźców w Europie. Jednak europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson już odrzuciła te wnioski.

Według ONZ ponad 3,8 miliona z ponad 44 milionów Ukraińców opuściło kraj od początku wojny Rosji z Ukrainą. Do samej Polski przybyło ponad 2 mln osób, według MSW, w Niemczech zarejestrowano około 267 tys. uchodźców.

Wszystkie wiadomości o wojnie na Ukrainie można znaleźć w okienku FOCUS Online

Po niebiurokratycznej obietnicy pomocy: Faeser wzywa do „sprawiedliwego podziału w UE”

„Można śmiało powiedzieć, że nasze kraje podejmują obecnie większość wysiłków, aby powitać Ukraińców i zapewnić im ochronę” – czytamy w liście Faesera i jego polskiego kolegi Mariusza Kamińskiego do Komisji Europejskiej. List z piątku jest dostępny dla dpa. „Oczywiste jest, że nasze zasoby i nasze możliwości przyjmowania nie wystarczą, aby poradzić sobie z rosnącym napływem ludzi”. Poniedziałkowe spotkanie to drugie nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych zwołane w krótkim czasie od rozpoczęcia wojny rosyjskiej na Ukrainie 24 lutego.

Faeser powiedziała „Rheinische Post” (poniedziałek), że polega na „solidnym zarządzaniu, pragmatycznych rozwiązaniach i wszechstronnym wsparciu dla szczególnie obciążonych krajów sąsiadujących z Ukrainą”. „Komisja Europejska będzie musiała tu odegrać centralną rolę” – domagał się polityk SPD. Ustanowiono „historyczną solidarność” oraz zapewniono szybką i niebiurokratyczną ochronę uchodźców we wszystkich krajach UE. „Teraz musi nastąpić drugi krok: sprawiedliwa dystrybucja w całej UE” – podkreślił Faeser.

Na początku marca państwa UE podjęły decyzję o szybkiej i niebiurokratycznej ochronie wszystkich Ukraińców. Jednak duża liczba uchodźców stanowi wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Pilnie potrzebne są szybkie poprawki na szczeblu europejskim, piszą Faeser i Kamiński. Należy rozszerzyć współpracę, aby sprowadzać uchodźców do krajów UE, które są gotowe ich przyjąć. Platforma solidarności stworzona przez Komisję Europejską powinna pomóc w organizacji. Uchodźcy bez określonego miejsca docelowego powinni być informowani o krajach z wolnymi zdolnościami przewozowymi.

Kryzys na Ukrainie wysuwa na pierwszy plan politykę azylową UE – reforma utknęła w martwym punkcie na lata

Faeser i Kamniski wzywają wszystkie państwa UE do przyjęcia ludności. Dyskusja o obowiązkowej dystrybucji uchodźców już głęboko podzieliła państwa UE po dużym ruchu uchodźczym w latach 2015/2016. Reforma wspólnej polityki azylowej i migracyjnej była od lat blokowana.

Jeśli chodzi o koszty zakwaterowania i opieki nad uchodźcami, w liście czytamy: „Nasze potrzeby finansowe sięgają już kilku miliardów euro i natychmiast potrzebne jest dodatkowe wsparcie”. Komisja Europejska musi pracować nad prostymi i elastycznymi opcjami finansowania, które obejmują co najmniej jeden pokrywający część kosztów. Może to być ryczałt w wysokości 1000 euro na uchodźcę przez pierwsze sześć miesięcy. Według szacunków koszty dla państwa polskiego w tym okresie wyniosły co najmniej 2,2 mld euro.

Między innymi w poniedziałki tak właśnie jest. Na porządku dziennym jest pytanie, w jaki sposób państwa UE przyjmujące uchodźców mogą skorzystać ze wsparcia finansowego i materialnego. Należy również koordynować kontynuację podróży uchodźców po ich przybyciu do kraju UE. Ponadto wsparcie dla małego kraju Mołdawii, do którego przybyło już wielu uchodźców, a także kontrole granic zewnętrznych UE i kwestie bezpieczeństwa.