Przedstawiciele najwyższych władz wojskowych Ukrainy i Polski odbyli spotkanie, którego jednym z głównych tematów były możliwe zagrożenia, jakie stwarza działalność Grupy Wagnera na Białorusi.
Jak podaje służba prasowa Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, spotkanie prowadzili dowódca Połączonych Sił Zbrojnych generał broni Serhii Naiew i dowódca Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski. Rzeczypospolitej Polskiej.
Omówili obiecujące obszary współpracy dwustronnej, sytuację bezpieczeństwa w regionie oraz sposoby pomocy Ukrainie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji zbrojnej.
W szczególności omówili wyzwania i zagrożenia wynikające z rozmieszczenia części Grupy Wagnera na Białorusi.
„Serhii Naiev podkreślił znaczenie zwiększonej wymiany informacji i doświadczeń w organizowaniu działań bojowych na punktach kontrolnych. Ponadto podzielił się specyfiką praktycznego użycia różnych rodzajów obcej broni i podkreślił potrzebę dodatkowego szkolenia młodszego personelu w zakresie obsługi i naprawy sprzętu wojskowego produkowanego w Polsce” – czytamy w oświadczeniu Press.
Warto zaznaczyć, że Tomasz Piotrowski poparł tę inicjatywę.
W zeszłym tygodniu Warszawa i Wilno poinformowały, że około 100 wagnerów zostało przeniesionych do tzw. Przesmyku Suwalskiego, gdzie grupa Wagnera niedaleko granicy litewskiej stacjonuje w obwodzie grodzieńskim (Białoruś).
Po prowokacji w Mińsku 1 sierpnia, kiedy dwa białoruskie helikoptery przedostały się w głąb terytorium Polski, Warszawa zaczęła rozmieszczać dodatkowe siły i śmigłowce szturmowe w kierunku granicy z Białorusią.
Dowód tego Polska przekazała także Białorusi za pośrednictwem swojej ambasady w Mińsku.że zdarzenie rzeczywiście miało miejsce i zażądał wyjaśnień.
W ten weekend ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Polski rozmawiali o sytuacji z białoruskimi wagnerystami. Wcześniej ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy koordynowali plany reakcji na ewentualne nowe prowokacje ze strony Białorusi, w tym ewentualne zamknięcie granicy z Białorusią.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.