Ukraina na żywo blog: ++ Polska chce jeszcze bardziej zabezpieczyć swoją wschodnią granicę ++


bloga na żywo

Stan na: 18 maja 2024 r., 23:04

Polska chce zainwestować dwa miliardy euro w ochronę swoich granic z Rosją i Białorusią. Wojska rosyjskie donoszą o zajęciu kolejnego miasta pod Charkowem. Sobotni blog na żywo do czytania.

18 maja 2024 r. • 23:04

Koniec tego bloga na żywo

Na tym kończymy dzisiejszy blog na żywo i dziękujemy za zainteresowanie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski upamiętnił 80. rocznicę sowieckiej deportacji Tatarów krymskich i dokonał porównań z obecną okupacją Półwyspu Krymskiego przez Rosję. „Dziś, wspominając ofiary deportacji Tatarów krymskich i potępiając nadużycia Rosji na Krymie, wierzymy, że rosyjskie zło nie jest i nie będzie wszechpotężne” – oświadczył w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Radziecki dyktator Stalin nakazał deportację Tatarów krymskich do Azji Środkowej, na terenie dzisiejszego Uzbekistanu, od 18 maja 1944 r. z powodu ich współpracy z Wehrmachtem i niemieckimi oddziałami okupacyjnymi. Pozwolono im wrócić dopiero po 1989 r. i dziś skarżą się na lekceważenie przez rosyjskich okupantów ich praw człowieka.

„Pobyt okupanta na naszym terytorium jest ograniczony i jego wydalenie jest nieuniknione” – kontynuował Zełenski. Okupacja Krymu przez Rosję w 2014 roku była dla świata sprawdzianem determinacji.

18 maja 2024 r. • 15:56

Ranny podczas ataku na Charków

Według regionalnej administracji wojskowej wschodnioukraińskie miasto Charków i peryferyjne miasto Wowczańsk po raz kolejny stały się celem rosyjskich ataków. Burmistrz Ihor Terekchow powiedział w Telegramie, że w Charkowie dzielnica mieszkaniowa została trafiona kilkoma pociskami. Pięć osób zostało rannych.

W Wowczańsku rosyjskie bomby szybujące i granaty ponownie spowodowały poważne zniszczenia. „Niestety miasto Wowczańsk zostało praktycznie całkowicie zniszczone przez wroga, który bezlitośnie atakuje unoszącymi się w powietrzu bombami” – napisał w Telegramie członek Rady Bezpieczeństwa Andriej Kowalenko. Pomimo powtarzających się ataków Wowczańsk pozostaje pod kontrolą Ukrainy. To miasto w północno-wschodniej Ukrainie liczyło przed wojną prawie 19 000 mieszkańców.

Polska chce zainwestować ponad dwa miliardy euro w zabezpieczenie swojej wschodniej granicy, zwłaszcza z Rosją i Białorusią. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, postanowiono przeznaczyć na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski równowartość 2,34 mld euro. Zaprezentował korespondujący projekt pod nazwą „Tarcza Wschodnia”.

„Ten system umocnień granicznych, który ma wzmocnić 400-kilometrową granicę z Rosją i Białorusią, będzie środkiem odstraszającym, strategią mającą zapobiec wojnie na naszych granicach” – kontynuował Tusk. Od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku Polska jest jednym z największych zwolenników Kijowa. Dostawy broni z Zachodu na Ukrainę odbywają się głównie przez Polskę. Polska graniczy nie tylko z Ukrainą, ale także z rosyjską enklawą Kaliningrad na północnym wschodzie i jej rosyjskim sojusznikiem Białorusią.

Polska obawia się, że także ona stanie się celem rosyjskiej agresji. W obliczu zagrożenia rosyjskiego Polska, kraj NATO i UE, rozpoczęła szybką modernizację swojej armii; Budżet obronny stanowi obecnie około 4% produktu krajowego brutto (PKB), co czyni go jednym z najwyższych odsetków wśród wszystkich krajów NATO.

Ukraińscy uchodźcy najwyraźniej otrzymują w Niemczech znacznie wyższe świadczenia socjalne niż w wielu innych krajach Europy. Według Welt am Sonntag to wynik analizy przeprowadzonej przez służby naukowe Bundestagu na zlecenie posłanki CDU Gitty Connemann. Jednocześnie należy zaznaczyć, że bezpośrednie porównania są możliwe jedynie w ograniczonym zakresie ze względu na odmienną strukturę systemów społecznych krajów europejskich. Prawie wszystkie kraje zapewniają Ukraińcom mieszkania socjalne i dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

Z raportu wynika, że ​​ukraińscy uchodźcy przebywający w Niemczech otrzymują po przybyciu zasiłek obywatelski. Na jednego beneficjenta zasiłku obywatelskiego przypada 563 euro miesięcznie. Byłyby też dopłaty m.in. do czynszu i ogrzewania. Federalne Ministerstwo Pracy szacuje, że osoby samotne mają przeciętne potrzeby wynoszące 954 euro miesięcznie, pokrywane przez państwo. Z raportu wynika, że ​​Ukraińcy otrzymują wyższe świadczenia niż w Niemczech, np. w Belgii, gdzie dla osób samotnych wynosi 1288,46 euro miesięcznie.

Według Ministerstwa Obrony Moskwy wojska rosyjskie zdobyły miasto Starica w obwodzie charkowskim. Ministerstwo podało, że jednostki w dalszym ciągu posuwały się naprzód w tym rejonie. Nieco ponad tydzień temu rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły ofensywę w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie i twierdzą, że przejęły już kontrolę nad kilkoma wioskami.

Deutsche Bank odpowiedział teraz na orzeczenie sądu arbitrażowego w Petersburgu, z którego wynika, że Aktywa niemieckiej firmy w Rosji zostaną zamrożone. Deutsche Bank stwierdził, że nie wiadomo, w jaki sposób orzeczenie zostanie zastosowane przez rosyjskie sądy i jakie będzie miało konsekwencje dla działalności banku w Rosji. Bank zarejestrował rezerwę w wysokości około 260 mln euro i odpowiadające jej aktywo z tytułu zwrotów na podstawie umowy kompensacyjnej z klientem.

Wyrok zapadł na wniosek RusChimAllianz, spółki zależnej Gazpromu obsługującej terminal LNG na Bałtyku, która złożyła skargę przeciwko Deutsche Bank na kwotę 238,61 mln euro. Deutsche Bank gwarantował umowę z niemiecką grupą przemysłową Linde, która nie powiodła się po rosyjskim ataku na Ukrainę. Banki będące poręczycielami również wycofały swoje gwarancje w związku z rosyjskimi sankcjami. Oprócz Deutsche Bank i Unicredit przed sądem arbitrażowym pozwani zostali także Commerzbank, Bayerische Landesbank i Landesbank Baden-Württemberg.

Dobry tydzień po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy lądowej w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie władze podają, że z tego obszaru ewakuowano prawie 10 000 osób. W sumie udało się uratować ponad 9900 osób – powiedział wojewoda Ołeh Synegubow. 10 maja wojska rosyjskie rozpoczęły ofensywę lądową w obwodzie charkowskim. Od tego czasu udało im się pokonać około pięciu do dziesięciu kilometrów wzdłuż północno-wschodniej granicy.

Kreskowana mapa Ukrainy: terytoria okupowane przez Rosję.

Rosyjski sąd nakazał zajęcie aktywów Deutsche Banku w Rosji, podaje rosyjska agencja informacyjna Tass. Początkowo nie było jasne, o jaką kwotę dokładnie chodzi. Nie udało nam się od razu uzyskać komentarza od Deutsche Bank. Niemiecki lider przemysłowy jest kolejną instytucją kredytową, której majątek został skonfiskowany przez sąd. Commerzbank, włoski Unicredit i europejska spółka zależna największego amerykańskiego banku JP Morgan również podzieliły ten los.

Według wyroku moskiewskiego sądu w Commerzbanku i JP Morgen było zaangażowanych łącznie 12,4 mln euro, ale w Unicredit sąd w Petersburgu nakazał konfiskatę aktywów i mienia „o wartości około 460 mln euro”.

Apeluje o to kilku członków Bundestagu jak wynika z artykułu w magazynie informacyjnym SpiegelNATO powinno chronić przestrzeń powietrzną nad Ukrainą. „Uważam, że w obecnej sytuacji militarnej konieczne i odpowiedzialne jest rozmieszczenie niemieckich oddziałów rakiet przeciwlotniczych na terytorium NATO, przy granicy z Ukrainą, w celu ochrony przestrzeni powietrznej nad zachodnią Ukrainą – na przykład systemami Patriot, – powiedział urzędnik wojskowy. Magazyn cytował Joe Weingartena.

Zdaniem Weingartena nie oznacza to, że na Ukrainie powinny stacjonować wojska zachodnie. Systemy obrony powietrznej mogłyby dotrzeć także do ukraińskiej przestrzeni powietrznej z obszarów przygranicznych państw NATO. Należy go promować w odpowiednich krajach, takich jak Polska, Słowacja i Węgry. Jak wynika z raportu, inicjatywę tę popiera także poseł SPD Andreas Schwarz.

Szef grupy parlamentarnej SPD Rolf Mützenich wypowiedział się niedawno jasno przeciwko ochronie ukraińskiej przestrzeni powietrznej przez NATO, po tym jak przedstawiciele Zielonych, FDP i CDU okazali się otwarci na tę propozycję. Jak podaje „Spiegel”, sceptyczny jest także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu Michael Roth. Podał przy tym niepowodzenie niemieckiej inicjatywy nakłonienia innych krajów do przekazania Ukrainie jednostek Patriot.

Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ukraina dysponuje zaledwie jedną czwartą systemów przeciwlotniczych potrzebnych do obrony przed Rosją. Jego kraj potrzebuje także 120–130 myśliwców F16, aby położyć kres rosyjskiej przewadze w powietrzu, powiedział Zełenski w wywiadzie dla agencji prasowej AFP.

Powiedział także, że brak żołnierzy wpływa na morale żołnierzy. Zełenski skrytykował Zachód za zakazanie Ukrainie użycia broni dostarczanej przez kraje europejskie i Stany Zjednoczone do ataku na terytorium Rosji.

Ukraina nie może używać zachodniej broni do niszczenia rosyjskiej broni znajdującej się na terytorium Rosji. Rosja natomiast mogłaby wystrzelić całą swoją broń ze swojego terytorium w stronę Ukrainy. „To największa przewaga Rosji”.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie może stanowić „pierwszą falę” rosyjskich ataków. „Rozpoczęli operację, która może obejmować kilka fal. To jest ich pierwsza fala” – powiedział Zełenski w wywiadzie dla agencji prasowej AFP.

Sytuację w regionie, w którym Rosja zajęła kilka przygranicznych miast, określił jako „kontrolowaną”, ale „nieustabilizowaną”. Wojska rosyjskie posunęły się od pięciu do dziesięciu kilometrów wzdłuż północno-wschodniej granicy, zanim zostały zatrzymane przez wojska ukraińskie.

Zełenski powiedział także, że wojska rosyjskie będą chciały zaatakować Charków – choć wiedziały, że będzie to „bardzo trudne”.

Władze ukraińskie zgłaszają kilka ofiar śmiertelnych w wyniku rosyjskich nalotów. Ukraina poprzez nowe prawo chce umożliwić wzmocnienie swoich żołnierzy więźniami. Wszystkie wydarzenia na blogu na żywo.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *