Po aresztowaniu podejrzanego o publikację tajnych dokumentów amerykańskich dotyczących wojny na Ukrainie Kijów kontynuuje przygotowania do ofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom. Dowództwo wojskowe opracowuje swój plan w oparciu o sytuację na froncie, powiedział ukraińskiej telewizji państwowej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow. „Wszystko jest rozstrzygane w ostatniej chwili, kiedy podejmowane są ostateczne decyzje” – powiedział w czwartek. Wcześniej Ukraina bagatelizowała szkody spowodowane wyciekiem do Stanów Zjednoczonych.
Policja federalna USA z FBI aresztowała 21-letniego żołnierza US Army w North Dighton w stanie Massachusetts, który rzekomo zamieścił w internecie materiały dotyczące wojny na Ukrainie. Mężczyzna został aresztowany za „nieautoryzowane usuwanie, przechowywanie i przesyłanie informacji niejawnych” – powiedział w czwartek w Waszyngtonie prokurator generalny USA Merrick Garland. Jest członkiem Gwardii Narodowej i nazywa się Jack T. Rzekomo prowadził grupę czatową na popularnej wśród graczy platformie Discord i zamieścił tam wybuchowe dokumenty.
Od tygodni w internecie krążą tajne dokumenty amerykańskich agencji – rzekomo CIA i Pentagonu – dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę: informacje o dostawach broni, oceny tego, co dzieje się w czasie wojny. Ale także szczegóły rzekomego szpiegostwa USA przeciwko partnerom.
Nie było jasne, co jest autentyczne, a co można było zmienić. Jednak dla rządu USA kwestia ta jest niewygodna w taki czy inny sposób. Pojawiają się pytania o to, jak wiarygodni są Amerykanie, jak chronią tajemnice swoje i swoich partnerów oraz jak lojalni są wobec swoich sojuszników.
Urzędnicy z Kijowa początkowo twierdzili, że dokumenty nie były autentyczne, ale były typowym fałszerstwem rosyjskich tajnych służb. Celem Rosji jest wykorzystanie dezinformacji do storpedowania wiosennej ofensywy planowanej na wyzwolenie terenów okupowanych przez Moskwę. Tymczasem Kreml moskiewski uznał te informacje za interesujące i uznał je za kolejny dowód zaangażowania w wojnę Stanów Zjednoczonych i państw NATO. Obie strony podkreśliły, że uwolnienie nie zmieni celów wojny.
Według amerykańskich mediów główną zaletą dla Moskwy jest to, że tajne dokumenty zawierają również informacje o kanałach komunikacji informatorów w szeregach rosyjskich ze służbami specjalnymi. W rezultacie same te źródła mogą być teraz zagrożone. Powiedział, że Rosja może teraz zatamować przecieki.
Zełenski chwali skuteczność ukraińskiej broni
W swoim wieczornym wystąpieniu wideo z okazji rocznicy zbombardowania i zatonięcia rosyjskiego okrętu wojennego Moskwa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił skuteczność własnych rakiet. Rok temu, 13 kwietnia, rakiety typu Neptun pokazały, jak profesjonalnie działa ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy – powiedział Zełenski. Dlatego postanowił dekretem, że data ta będzie w przyszłości obchodzona jako Dzień Przemysłu Zbrojeniowego i Obronnego. Ukraina rok temu zatopiła okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i świętowała to jako wielki triumf w wojnie.
Ukraina jest teraz w stanie „produkować wszystko, od granatów po rakiety, od pocisków artyleryjskich po drony”, powiedział Zełenski. Ale też z niecierpliwością czekają na dostawę obiecanej przez partnerów broni.
Pistorius nie widzi żadnych zmian w zachodnich myśliwcach
Z Polski na przykład Ukraina otrzymuje samoloty bojowe MiG-29 z zasobów byłej NRD. Minister obrony Boris Pistorius nie widzi zmian w dostawach zachodnich myśliwców po tym, jak rząd federalny dał zielone światło na przekazanie ich Ukrainie. Wszystko, co pomaga szybko, jest ważne, powiedział w czwartek polityk SPD w Bamako, stolicy Mali.
„Są to MiG-y, ponieważ mogą być natychmiast użyte przez Siły Zbrojne Ukrainy, ponieważ są znane, ponieważ mogą natychmiast latać, ponieważ konserwacja, naprawa i konserwacja mogą być przeprowadzane w sposób niemal płynny i przejrzysty” – powiedział Pistorius. „Nic z tego nie dotyczy zachodnich samolotów, zwłaszcza tych, które mamy w Niemczech. Dlatego ta debata nie ma dla nas miejsca.
Kontynuujący podróż do Afryki Zachodniej Pistorius zapowiedział, że w piątek zostanie wysłane oficjalne pisemne potwierdzenie do polskiego rządu w sprawie zezwolenia na reeksport na Ukrainę. Wniosek, który wpłynął do Berlina dopiero w czwartek, został zatwierdzony w ciągu kilku godzin. Są to samoloty, które Niemcy przekazały Polsce w 2003 roku. Bundeswehra przejęła je z byłych zasobów Ludowej Armii Narodowej (NVA) NRD.
Sankcje UE wobec rosyjskiej grupy najemników Wagner
Rada Europejska dodała rosyjską grupę najemników Wagnera do swojej listy sankcji za jej „aktywne” zaangażowanie w rosyjską wojnę agresywną na Ukrainie. Środek ten został uzasadniony w czwartek wieczorem w Brukseli, podważając działania grupy Wagnera i zagrażając „integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy”. Ponadto Rada Europejska nałożyła sankcje na rosyjską organizację medialną Ria Fan, wchodzącą w skład Patriot Media Group, której zarządem kieruje wagnerowski przywódca najemników Jewgienij Prigożyn.
Co będzie ważne w piątek
Na wschodniej Ukrainie trwają walki o strategicznie ważne miasto Bachmut w obwodzie donieckim. Według Prigożyna wojska z Moskwy kontrolują około 80% miasta, które jest w dużej mierze zniszczone. Jednak Siły Zbrojne Ukrainy nie poddają się – powiedział Prigożyn. Twierdził, że w samych walkach w regionie zginęło 32 tys. ukraińskich żołnierzy. Nie ma o tym żadnych informacji z Ukrainy. (dpa)
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.