Prezydent RP Andrzej Duda uważa, że jedność UE została zerwana w świetle ostatnich wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Aleksandra Schallenberga na temat Rosji. „Przykro mi, że słyszę takie głosy, bo jeśli uznamy, że to mówi polityk europejski z państwa członkowskiego UE, to zdecydowanie odbieram to jako rozbicie jedności europejskiej” – powiedział Duda w czwartek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos .
Schallenberg apelował w poniedziałek w Paryżu o agresję Rosji przeciwko Ukrainie, aby zachować „poczucie proporcji” w stosunku do Moskwy i skrytykował zaproszenie ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Łodzi. „OBWE jest jedną z nielicznych pozostałych platform, na których zasiadają rosyjscy dyplomaci i muszą wysłuchać naszych argumentów i naszej ostrej krytyki rosyjskiej wojny napastniczej” – powiedział minister spraw zagranicznych. Wypowiedział się również przeciwko ogólnemu zakazowi wydawania wiz obywatelom Rosji.
Polska jest zdecydowanym zwolennikiem surowych sankcji nałożonych na Moskwę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. „Jak widać, są ludzie, którzy są gotowi robić interesy, niezależnie od przelanej krwi” – powiedział Duda na konferencji prasowej w Davos – poinformowała PAP. „Wierzymy, że trzeba powstrzymać rozlew krwi i tych, którzy spowodowali tragedię innego narodu, a dziś tym narodem jest Ukraina”.
Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller również podkreślił w czwartek w tej sprawie, jak podała PAP, że Polska podtrzyma swoje stanowisko w sprawie sankcji wobec Rosji. Według Muellera tylko „spójna polityka Zachodu” może zmusić Moskwę do zmiany kursu.
„Jakakolwiek próba przymykania oka na rosyjskie zbrodnie pod pretekstem powrotu do normalnego funkcjonowania stosunków gospodarczych jest poważnym błędem” – dodał. Rzecznik tłumaczył, że model „nawiązywania nieprzemyślanych więzi z Rosją w polityce energetycznej” doprowadził do wojny.
Kasparow prosi o wyjaśnienie
Również na Ukrainie wypowiedzi Schallenberga spotkały się z niewielkim zrozumieniem. Ukraiński MSZ zaprosił Schallenberga do Dniepru. Tam minister mógł przedstawić swoją sprawę krewnym 44 ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na wieżowiec – powiedział we wtorek rzecznik Ołeh Nikołenko.
W środę były mistrz świata w szachach i krytyk Kremla Garri Kasparow poprosił o wyjaśnienie oświadczenia Schallenberga, że architektura bezpieczeństwa Europy powinna w jakiś sposób obejmować w przyszłości Rosję jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i mocarstwo nuklearne. . „Jaka Rosja? Ta, która została pokonana na Ukrainie, pociągnięta do odpowiedzialności i już nie stanowi zagrożenia? Albo mafia Putina, która zawsze jest mile widziana przy stole?” – pytał Kasparow.
Ambasador Rosji nie jest zaproszony
Tymczasem rosyjski ambasador nie zostaje zaproszony na drugą kadencję Alexandra Van der Bellena. Parlamentarne kierownictwo APA potwierdziło odpowiedni raport w dzienniku „Österreich”. Uroczystość zaplanowana jest na najbliższy czwartek.
Van der Bellen zostaje zaprzysiężony przez Zgromadzenie Federalne w nowo wyremontowanym parlamencie. Listę zaproszeń, na której ambasador Rosji – w przeciwieństwie do Ukrainy – nie figuruje, sporządza Zgromadzenie Federalne, a nie Hofburg. (ap)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.