Panzerhaubitzen 2000 dostarczony z Niemiec na Ukrainę już wyraźnie nosi ślady zużycia i prawdopodobnie wymaga naprawy.
Berlin – Odbieranie niemieckich dostaw broni na Ukrainę zajęło dużo czasu. Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) potwierdziła na początku tego tygodnia, że pierwsze czołgi przeciwlotnicze Gepard zostaną dostarczone na Ukrainę. Ponadto Kijów otrzymuje z Niemiec trzy wyrzutnie rakiet Mars II i trzy kolejne haubice samobieżne 2000. Ukraińska armia otrzymała siedem w czerwcu. Jednak powinno już być z nimi kilka problemów.
Ukraine-News: Dostarczone haubice samobieżne ulegają zużyciu – konieczne są naprawy
Według informacji z lustro W środę ukraiński rząd poinformował Ministerstwo Obrony w Lambrecht, że siły zbrojne zauważyły wyraźne oznaki zużycia systemów uzbrojenia. Kilka z siedmiu dostarczonych Panzerhaubitzen 2000 wyświetlało komunikaty o błędach po bombardowaniu rosyjskich pozycji i wymagało teraz naprawy.
Bundeswehra przypisuje problemy z działami artyleryjskimi intensywnemu używaniu przez ukraińskie siły zbrojne. W walce z wojskami rosyjskimi Kijów jest w dużym stopniu zależny od nielicznych dostarczonych haubic samobieżnych. Dlatego żołnierze przenieśli systemy znacznie poza limity obciążenia.
Haubica 2000
Panzerhaubitze 2000 to samobieżna broń artyleryjska niemieckiego producenta broni Krauss-Maffei Wegmann. Opancerzony pojazd gąsienicowy osiąga maksymalną prędkość 60 km/h. Dzięki temu samobieżna haubica może szybko zmienić pozycję podczas użytkowania, a tym samym uniknąć ostrzału wroga. Zasięg głównej broni może sięgać 40 kilometrów. Do obsługi systemu uzbrojenia potrzeba pięciu członków załogi.
Panzerhaubitze 2000: systemy artyleryjskie są stale używane przez Ukraińców
W przypadku dłuższych misji szybkostrzelność Panzerhaubitze 2000 jest ograniczona do trzech pocisków na minutę. Wszystko powyżej spowoduje przegrzanie rury spalinowej. W Bundeswehrze prawie 100 strzałów dziennie jest więc już uważanych za misję o wysokiej intensywności. Jednak siły ukraińskie wystrzeliłyby znacznie więcej pocisków.
Bundeswehra podobno natychmiast obiecała Kijowowi dostarczenie pakietów części zamiennych, aby wszelkie zaistniałe problemy mogły zostać szybko rozwiązane. Ponadto MON podobno planuje utworzenie w Polsce centrum naprawczego. Można by tam szybciej przeprowadzić konserwację i naprawy broni ciężkiej.
Oprócz wsparcia naprawczego Kijów może też liczyć na znaczną rozbudowę arsenału. Jak ogłoszono w środę, rząd federalny zatwierdził dostawę kolejnych 100 czołgów Panzerhaubitzen 2000 do Kijowa. Systemy pochodzą bezpośrednio od bawarskiego producenta Krauss-Maffei Wegmann. Armia ukraińska dysponuje obecnie zaledwie dziesięcioma samobieżnymi haubicami.
Wojna ukraińska: przewaga artylerii może mieć decydujące znaczenie dla wojny
Artyleria jest niezwykle ważna w toczącej się na Ukrainie wojnie. W pierwszych miesiącach wojny rosyjskie siły zbrojne miały wyraźną przewagę, ponieważ dysponowały większą bronią i mogły walczyć z oddziałami ukraińskimi z bezpiecznej odległości. Ale ta przewaga znacznie się zmniejszyła w ostatnich tygodniach. Oprócz niemieckich haubic samobieżnych Kijów otrzymał również kilka wyrzutni rakiet Himars od rządu USA.
Systemy ukraińskie mogłyby być wykorzystane zwłaszcza w przypadku planowanej wielkiej ofensywy na południu kraju. Widać to już najwyraźniej w rejonie Chersoniu, gdzie siły ukraińskie z pomocą artylerii zniszczyły kilka mostów na Dnieprze. Według brytyjskich tajnych służb, linie zaopatrzenia dla wojsk rosyjskich mogłyby zostać maksymalnie skrócone. Byłby to pierwszy krok na drodze do odzyskania strategicznie ważnego miasta portowego Cherson. (fd)
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.