Ukrainki nie mogą dokonać aborcji w Polsce – EURACTIV.com

Ukrainki uciekające przed wojną są zagrożone przemocą seksualną, gwałtem i handlem ludźmi. Kobiety, które zajdą w ciążę, nie mogą poddać się aborcji ze względu na niezwykle surowe prawo antyaborcyjne w Polsce.

Na początku wojny 29-letnia Ukrainka uciekła z kraju z dwójką dzieci. Po około tygodniowej wycieczce przekroczyła granicę ukraińsko-polską, nigdy tam nie była, nie mówiąc w języku. Gdy szła nocą, widziała grupki mężczyzn na poboczu drogi trzymających znaki z nazwami polskich miast napisanymi cyrylicą.

„Być może słyszeliście o wielkiej solidarności Polaków i kuszące było wsiąść do jednego z samochodów zaparkowanych na poboczu, zanim przepisy zostały uchwalone, a kierowcy nie zarejestrowali się” – powiedziała Anna Dąbrowska. prezes Homo Faber, polskiej organizacji praw człowieka, w przemówieniu do parlamentarzystów europejskich 21 kwietnia.

„Ile kobiet wsiadło do samochodów na granicy tylko po to, aby zapłacić gdzieś w lesie?”, zapytała. „Ilu zostało zgwałconych lub zgwałconych? »

Od początku inwazji rosyjskiej minęły pięć milionów Ukraińców uciekli z kraju, z czego około 90% to kobiety i dzieci. Diane Schmitt, koordynator ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi w Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​w UE ponad 90% ludzi sprzedawanych w celu wykorzystywania seksualnego to dziewczęta lub kobiety.

Kraje sąsiadujące z Ukrainą przyjmują uchodźców, a UE podjęła szereg środków, aby jak najlepiej zarządzać tym napływem: Polityka ochrony tymczasowej włączonaopracował 10-punktowy plan i zmobilizował fundusze spójności na edukację, zdrowie, mieszkalnictwo i zatrudnienie.

Schmitt podkreślił, że wszystkie te środki są ważne, ponieważ zmniejszają „podatność uchodźców”, co pomaga im zapobiegać wpadaniu w ręce handlarzy ludźmi, ale „oczywiście należy zrobić więcej”.

Handel ludźmi w UE

Jeszcze przed rosyjską inwazją Ukraińcy byli jedną z pięciu narodowości, które najprawdopodobniej padły ofiarą handlu ludźmi w UE.

„Oznacza to, że istniały już wcześniej aktywne sieci i możemy założyć, że próbują znaleźć nowe ofiary wykorzystywania seksualnego w pracy lub innych rodzajów wyzysku, takich jak żebractwo lub fałszywe przestępstwa” – powiedział Schmitt.

Yevheniia Batina, asystentka prezesa AlexSoft, uciekła do Polski. Podróżowała z Charkowa do Polski, co zajęło jej nieco ponad tydzień. „To niebezpieczne, ponieważ trzeba bardzo ufać nieznajomym” – powiedziała.

Schmitt zwrócił uwagę, że „większość tych, którzy chcą pomóc, ma bardzo dobre intencje – ale nie wszyscy”. Dlatego ważne jest, aby państwa członkowskie „rejestrowały osoby i podmioty, które chcą oferować zakwaterowanie i transport”.

Schmitt dodał, że uzyskanie poświadczeń bezpieczeństwa jest również „zdecydowanie” zalecane, podobnie jak odpowiednie przeszkolenie władz i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby mogły dostrzec oznaki handlu ludźmi i skierować ofiary do odpowiednich służb.

Dodała, że ​​w kilku państwach członkowskich toczą się już dochodzenia, głównie w sprawie wykorzystywania seksualnego i wyzysku w pracy.

„Kiedy wykryte zostaną konkretne przypadki handlu ludźmi, ofiara musi jak najszybciej skorzystać ze środków wsparcia i ochrony przewidzianych w unijnej dyrektywie przeciwko handlowi ludźmi” – podkreśliła.

Dyrektywa w sprawie zwalczania handlu ludźmi, przyjęta przez Parlament i Radę w 2011 r., jest obecnie poddawana przeglądowi w świetle obecnej sytuacji.

Schmitt skontaktował się również z sektorem prywatnym, mówiąc, że musi zrobić więcej „aby zwiększyć świadomość i wykrywać, zwłaszcza w sektorach wysokiego ryzyka, takich jak rolnictwo, budownictwo, hotelarstwo, sprzątanie i prace domowe”.

Niektóre z niezbędnych kroków zostały już podjęte. Od pierwszych tygodni wojny we wszystkich państwach członkowskich UE uruchomiona została sieć krajowych koordynatorów ds. walki z handlem ludźmi.

Postępował zgodnie z dyrektywą o ochronie tymczasowej wytyczne, które zawierają sekcję dotyczącą zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu. Wreszcie, 10-punktowy plan przedstawiony przez Komisję i prezydencję francuską obejmuje działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia handlem ludźmi, w tym ustanowienie wspólnego planu zwalczania handlu ludźmi.

Komitet ds. Równości Płci zajmuje się handlem ludźmi i dostępem do usług zdrowotnych

Komisja ds. Równości Płci w Parlamencie Europejskim, poniedziałek 25 kwietnia rezolucja przyjęty, który dotyczy przemocy seksualnej i związanej z płcią oraz dostępu do podstawowych usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw uchodźców.

„Wzywamy UE i państwa członkowskie do zapewnienia kobietom szukającym schronienia w Europie wszelkiego wsparcia i pomocy, których potrzebują, w tym dostępu do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” – oświadczył. Komisji przewodniczył polski eurodeputowany Robert Biedroń.

Jednak dostęp do usług zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz korzystanie z tych praw są ograniczone w Polsce, która gościła największą liczbę uchodźców. W szczególności kraj ten w 2020 r. De facto zakaz aborcji nałożone.

Dąbrowska zwróciła uwagę, że kobiety, które zostały zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy, pytają w grupach Telegram, czy mogą dokonać legalnej aborcji w Polsce. „W Polsce borykają się z najbardziej restrykcyjnym prawem antyaborcyjnym w Europie i gdybyśmy chcieli im pomóc, moglibyśmy trafić do więzienia” – zaznaczyła Dąbrowska.

Biedroń powiedział: „Niedopuszczalne jest, aby Ukrainki uciekające przed konfliktami i szukające ochrony w Polsce były zmuszane do wykonywania ciąż będących wynikiem brutalnego gwałtu”.

W maju Sejm zajmie się sytuacją uchodźczyń z Ukrainy i przegłosuje rezolucję.

[Bearbeitet von Alice Taylor]

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *