Ukraińska wojna na żywo: +++ 06:21 Ukraina: Szkolenie z systemu obrony przeciwlotniczej Patriot trwa dziesięć tygodni +++

Wojna ukraińska w Live Ticker
+++ 06:21 Ukraina: Szkolenie z systemu obrony przeciwlotniczej Patriot trwa dziesięć tygodni +++

Szkolenie ukraińskich oficerów z obsługi systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu Patriot potrwa dziesięć tygodni. „Zapadła decyzja, że ​​nasi oficerowie zostaną przeszkoleni za dziesięć tygodni. Takie zobowiązania przyjęli partnerzy amerykańscy” – powiedział Telegramowi minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandia chcą dostarczyć Ukrainie systemy rakietowe Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki rakietowe i bezzałogowe.

+++ 05:52 Kwiaty dla Dniepru: Obrońcy praw obywatelskich donoszą o aresztowaniach w Moskwie +++
Obrońcy praw obywatelskich twierdzą, że kilka osób zostało aresztowanych w Moskwie, gdy próbowali złożyć kwiaty ku pamięci co najmniej 45 osób, które zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasto Dniepr. Według organizacji praw obywatelskich OVD-Info we wtorek wieczorem w centrum rosyjskiej stolicy doszło łącznie do czterech aresztowań. Niewielki pomnik został wzniesiony przez nieznane osoby w poniedziałek wieczorem pod pomnikiem ukraińskiej poetki Lessi Ukrajinki w parku. Złożyli czarno-białe zdjęcie zniszczonego budynku w Dnieprze i kwiaty.

+++ 05:25 Rosja: Żadnej dyskusji o wymianie więźniów na spotkaniach z Turcją +++
Rosja zaprzecza doniesieniom o dużych rozmowach dotyczących wymiany więźniów z Ukrainą. Rosyjska komisarz ds. praw człowieka Tatiana Moskalkowa powiedziała Telegramowi, że nie rozmawiała na ten temat ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Lubinetsem w Turcji w zeszłym tygodniu, ponieważ zawsze te kwestie leżą w gestii ministerstwa Obrona Rosji” – pisze Moskalkowa.

+++ 4:15 były inspektor armii: Niemcy powinny koordynować dostawę „Leoparda” +++
Były inspektor armii Bruno Kasdorf opowiada się za wiodącą rolą Niemiec w koordynowaniu dostaw czołgów Leopard 2 z państw sojuszniczych na Ukrainę. „Oczywiste jest, że zajmiemy się tym, ponieważ jako kraj produkujący musimy wydawać pozwolenia na eksport” – powiedział były generał Bundeswehry niemieckiej sieci redakcyjnej. Odnosi się to do tzw. LeoBen Group, grupy 19 stanów użytkowników „Leoparda 2”. W ramach tego kręgu Niemcy mogą koordynować dostawy do sieci europejskiej, mówi Kasdorf.

+++ 02:54 Ukraina: Rakiety trafiły w cele cywilne w Kramatorsku +++
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o nowych walkach na wschodzie Ukrainy. Siły rosyjskie wystrzeliły cztery rakiety, dwie z nich na cele cywilne w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim, na zachód od ognisk walk w pobliżu miast Bachmut i Awdijiwka. Ponadto rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły trzynaście nalotów i przeprowadziły 23 ataki z wielu wyrzutni rakiet. Informacji nie można niezależnie zweryfikować.

+++ 00:54 miga: dostawy broni suwerenna decyzja krajów +++
W debacie na temat ewentualnych dostaw czołgów Leopard na Ukrainę sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że dostawy broni do Kijowa to wciąż suwerenna decyzja każdego kraju. Są to „suwerenne decyzje, które każdy kraj podejmuje samodzielnie” – powiedział Blinken w Waszyngtonie. Jednocześnie dostrzega „nadzwyczajny” wkład Niemiec we wspieranie Ukrainy.

+++ 23:43 Melnyk prosi Pistoriusa o myśliwce i okręty wojenne +++
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk oczekuje, że nowy minister obrony Borys Pistorius wesprze Kijów dostawami ciężkiej broni. „Wzywamy Borysa Pistoriusa do wsparcia Ukrainy czołgami bojowymi, myśliwcami i okrętami wojennymi” – powiedział Melnyk w rozmowie z t-online. Pistorius musi działać „znacznie bardziej zdecydowanie i szybciej” niż jego poprzedniczka Christine Lambrecht. Jednocześnie jest szansa dla człowieka z SPD: „W ten sposób może udowodnić, że Niemcy na zawsze zawiesiły swoją taktykę zaprzeczania”.

+++ 22:14 Nadal brakuje 20 w Dnipro +++
Po niszczycielskim uderzeniu rosyjskiej rakiety w wieżowiec w Dnieprze, poszukiwania ocalałych zostały wstrzymane, ale wciąż brakuje 20 osób. Informuje o tym ochrona ludności. – Niestety szanse na znalezienie kogoś bliskie są zeru – powiedział burmistrz Borys Filatow. Możliwe, że niektóre ciała zostały tak zniekształcone przez pożar i zawalenie się części domu, że ledwo je odnaleziono. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 45. W szpitalach wciąż jest 28 rannych, z których wielu jest w stanie krytycznym.

+++ 21:40 Kissinger widzi czas na negocjacje +++
Były sekretarz stanu USA i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Henry Kissinger widzi szansę na pokój na Ukrainie – jeśli rząd w Kijowie zgodzi się na oddanie terytorium Rosji. Konkretnie chodzi o Krym, który Rosja okupowała w 2014 roku, a także regiony uznane później za „republiki ludowe”. „Jestem przekonany, że zapobiegnie to pogłębianiu się wojny” – powiedział cytowany przez „Süddeutsche Zeitung”. Nadszedł czas na negocjacje z Putinem. Ukraina sprzeciwia się temu i deklaruje chęć odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów, w tym Krymu.

+++ 21:12 Rosja bombarduje Kupiańsk +++
Według źródeł ukraińskich Rosja atakuje miasto Kupyańsk w obwodzie charkowskim rakietą S300. Jak donosi internetowa gazeta Kyiv Independent, według gubernatora do ataku doszło dziś po południu. Nie było żadnych obrażeń, ale szkoła inżynierska została prawie zniszczona.

+++ 20:49 Czołowi generałowie amerykańscy i ukraińscy spotykają się w Polsce +++
Ukraiński szef sztabu Walerij Załuszny spotkał się po raz pierwszy w sąsiedniej Polsce ze swoim amerykańskim kolegą Markiem Milleyem. „Podkreśliłem pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, których pokrycie przyspieszy nasze zwycięstwo” – napisał Załusznyj w oświadczeniu. Departament Obrony USA potwierdza spotkanie. Według Pentagonu Milley potwierdza poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Na początku nie są znane szczegóły.

+++ 20:17 Z kolei Putin rozwiązuje umowy z Radą Europy +++
Prezydent Rosji Władimir Putin chce, aby wypowiedzenie traktatów z Radą Europy było umocowane w prawie. Tak jest na przykład w przypadku Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji przeciwko Terroryzmowi i Europejskiej Karty Społecznej. Wynika to z projektu ustawy, który Putin przedstawił parlamentowi. Już w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że szef Kremla chciał także, aby zakończenie udziału Rosji w Karnej Konwencji Rady Europy o zwalczaniu korupcji było zapisane w prawie. Rosja została wykluczona z Rady Europy kilka miesięcy temu z powodu jej agresji na Ukrainę. Jednak przed Trybunałem Praw Człowieka wciąż toczy się kilka tysięcy pozwów przeciwko Moskwie.

Przeczytaj poprzednie wydarzenia z wojny na Ukrainie tutaj.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *