Ukraiński symbol: Habeck chce zezwolić na dostawę polskiego Leoparda

12:21: przeszukania domów w całym kraju pod kątem naruszenia rosyjskich sankcji

W ramach śledztwa w sprawie Rosjanina za naruszenie prawa handlu zagranicznego w środę w całym kraju przeszukano 24 domy i mieszkania. Według informacji z kilku mediów ma to być oligarcha Aliszer Usmanow. Prokuratura Monachium II nie chciała jednak potwierdzić jego tożsamości.

Według śledczych Rosjanin znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Pomimo zakazu podobno zapłacił ochroniarzom zamrożonymi funduszami za ochronę swojej własności w Górnej Bawarii. W tym kontekście prowadzone jest śledztwo w sprawie czterech innych podejrzanych. Oprócz Bawarii, w środę dokonano również nalotów na nieruchomości w Badenii-Wirtembergii, Szlezwiku-Holsztynie i Hamburgu. Usmanow jest postrzegany jako zwolennik ukraińskiej polityki prezydenta Władimira Putina.

12:03: Rosyjski biznes w niemieckiej branży IT i telekomunikacji upada

Międzynarodowy ostracyzm Rosji z powodu inwazji na Ukrainę powoduje, że niemiecka gospodarka cyfrowa traci miliardy ze sprzedaży. Stowarzyszenie branżowe Bitkom poinformowało w czwartek, że obroty firm IT i telekomunikacyjnych z Rosją spadły o jedną czwartą do 32,46 mld euro w 2022 roku. Kolejny spadek o 5,6% do 30,64 mld euro w bieżącym roku. W poprzednich latach niektóre spółki odnotowywały dwucyfrowe wzrosty procentowe.

„Na rynku ICT cała Rosja jest wielkości tylko Badenii-Wirtembergii”, powiedział dyrektor generalny Bitkom Bernhard Rohleder: „W Rosji nadal aktywni są tylko hakerzy”. W kontekście zachodnich sankcji wiele firm całkowicie lub częściowo wycofało się z Rosji.

11:50: Teolog – Wojna na Ukrainie zaostrza konflikty religijne

Według teologa z Münster, Thomasa Bremera, wojna na Ukrainie zaostrzyła tam konflikty religijne. „Sondaże pokazują, że wielu wyznawców prawosławia nie chce identyfikować się z jednym z kościołów w kraju, które już były w konflikcie, ale po prostu nazywa siebie prawosławnymi” – wyjaśnił Munster ekspert z Europy Wschodniej. „Chociaż cerkiew, która wcześniej należała do cerkwi rosyjskiej, ogłosiła się niezależna. Wiele osób podejrzewa, że ​​jest prorosyjska i musi się przestawić w społeczeństwie. Oba kościoły nie są już rozjemcami”.

Według Bremera antyzachodnia retoryka rosyjskiego prawosławnego patriarchy Cyryla wykracza daleko poza Ukrainę. „Poważnie wpływa to również na relacje z innymi kościołami na całym świecie”.

11:25: Były generał Ramms – Niemcy powinny omówić dostawę Leoparda 1

Były generał NATO Egon Ramms podkreślił kluczowe znaczenie dostaw broni na Ukrainę i dostępność czołgów Leopard 1. „Myślę, że my, Niemcy, jesteśmy uwikłani w niewłaściwą dyskusję, ponieważ zaakceptowaliśmy tylko prośbę Ukrainy o czołgi Leopard 2”. czołg bojowy”, powiedział Ramms w Phoenix: „Mieliśmy również inne opcje z ponad 100 Leopardami 1, którzy są z branży, więc może dyskusja zmierza w złym kierunku”.

Decyzja musi zostać podjęta szybko, powiedział Ramms. „Zakładam, że nawet po ostrzeżeniach sekretarza generalnego NATO Stoltenberga temat ten będzie intensywnie omawiany na spotkaniu grupy ukraińskiej 20 stycznia w Ramstein” – powiedział były generał. Pomoc jest „absolutnie konieczna”: „Jeżeli nie wesprzemy Ukrainy, to przegra tę wojnę, a to w żaden sposób nie leży w naszym interesie”.

10:48: ukraińscy uchodźcy – Caritas apeluje o większe wsparcie dla gospodarzy

Caritas apeluje o większe wsparcie dla osób, które prywatnie gościły uchodźców z Ukrainy. Trzeba zrobić wszystko, aby wspierać nie tylko uchodźców, ale także tych, którzy ich przyjmują – wyjaśniła prezes Caritas Eva Maria Welskop-Deffaa. Przyjmowanie ludzi przez tygodnie i miesiące, którzy mogą martwić się o swoich bliskich, którzy zostali w domu, to „nie tylko słońce i tęcze” – powiedziała Welskop-Deffaa.

Według Caritasu zakłada, że ​​z Ukrainy wyjedzie więcej osób. Mieszkania prywatne również będą musiały odgrywać ważną rolę w przyszłości, ponieważ w wielu społecznościach brakuje przestrzeni życiowej. Rząd federalny musi szybko znaleźć rozwiązania dla rażącego braku przystępnych cenowo mieszkań. Zaangażowanie prywatnych gospodarzy też może w każdej chwili przekroczyć granice, „nie tylko wtedy, gdy koszty ogrzewania nagle eksplodują” – ostrzega stowarzyszenie. Sugeruje nagradzanie gospodarzy za ich zaangażowanie.

10:30: Ukraina – Rosja zwiększa swoje jednostki

Według źródeł ukraińskich rosyjska armia zwiększa swoje siły zbrojne. Liczba rosyjskich jednostek wojskowych na Ukrainie wzrosła do 280 z 250 w poprzednim tygodniu, powiedziała na konferencji prasowej wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar. Jednak armia ukraińska wytrzymała zacięte walki o miasto Soledar. „Rosja zabija tysiące ludzi, ale my się trzymamy” – powiedział Maljar.

09:57: Rosyjski rzecznik praw człowieka chce utrzymać kontakt z Ukrainą

Według raportu rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, Rosja i Ukraina chcą utrzymywać kontakt między swoimi działaczami zajmującymi się prawami człowieka. Rosyjska komisarz ds. praw człowieka Tatiana Moskalkowa powiedziała, że ​​Ukraina zajęła pragmatyczne stanowisko w tej sprawie.

„Mamy już konkretne wyniki w poszukiwaniu osób zaginionych i powrocie dzieci do rodzin. Mam nadzieję, że dialog będzie kontynuowany” – powiedziała Moskalkowa, zgodnie z raportem. Moskalkowa rozmawiała w środę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w Turcji m.in. o wymianie więźniów.

9:27: Röttgen – wahania w dostawach broni „tragedia”

Zdaniem eksperta ds. polityki zagranicznej CDU, Norberta Röttgena, niechęć rządu niemieckiego do dostaw broni na Ukrainę to „tragedia”. Fakt, że kanclerz Olaf Scholz (SPD) stosuje się do jego decyzji tylko wtedy, gdy presja międzynarodowa jest wystarczająca, dzieli Europę, powiedział Röttgen Deutschlandfunk. Poprzednia linia rządu federalnego prowadzi do impasu wojskowego z wielkimi ofiarami. Oznacza „niestabilność, konflikty i wojny przez długi czas”.

Z drugiej strony dostawy broni na Ukrainę, „które są konieczne i wystarczające do odparcia rosyjskiej okupacji terytorium Ukrainy”, są warunkiem wstępnym rozwiązania politycznego, które zakończy wojnę, podkreślił Röttgen. Te alternatywy tworzą presję, z której coraz więcej państw decyduje się na dostawy broni na Ukrainę.

9:20: Trwają walki o Soledar na wschodzie Ukrainy

Według doniesień z Moskwy i Kijowa trwają krwawe walki o ukraińskie miasto Soledar w obwodzie donieckim. Ukraińskie siły zbrojne, dzięki skoordynowanej pracy z artylerią i oddziałami rakietowymi, zabiły ponad 100 rosyjskich myśliwców i zniszczyły ich sprzęt – poinformowało dowództwo wojskowe w Kijowie. Informacje nie mogły być początkowo niezależnie zweryfikowane.

Kreml moskiewski mówił o „pozytywnym impecie” w Soledarze, ale powiedział, że poczeka na oficjalne potwierdzenie, że Soledar zostanie zajęty. Szef rosyjskiej organizacji paramilitarnej „Wagner” Jewgienij Prigożyn powiedział w środę, że miasto zostało zdobyte. Jednocześnie wyjaśnił, że teren ten jest nadal „oczyszczany” z pozostałości armii ukraińskiej.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *