16:27: Stoltenberg widzi postęp w ukraińskiej kontrofensywie
Podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że ukraińskie wojska stopniowo zyskują na sile w walce z rosyjskimi najeźdźcami. „Ich wojska postępują. Prowadzą gwałtowne walki. Ale stopniowo nadrabiają zaległości” – oświadczył w Kijowie: „Każdy metr odzyskany przez ukraińskie siły zbrojne oznacza metr, który Rosja traci”.
16:18: Norwegia krytykuje decyzję UEFA dotyczącą rosyjskich drużyn młodzieżowych
Decyzja UEFA o powrocie rosyjskich drużyn młodzieżowych do rozgrywek międzynarodowych spotyka się z oporem w Norwegii. Prezes stowarzyszenia Lise Klaveness dała jasno do zrozumienia, że norweskie drużyny nie zagrają z rosyjskimi drużynami. „Podtrzymujemy nasze stanowisko, że norweskie drużyny nie powinny grać przeciwko rosyjskim drużynom, dopóki wojna będzie trwała” – powiedział Klaveness. Decyzję Europejskiej Unii Piłki Nożnej spotkały się już z krytyką ukraińskich stowarzyszeń i kilku innych krajów.
We wtorek Komitet Wykonawczy UEFA w Limassol na Cyprze podjął decyzję o ponownym zezwoleniu rosyjskim drużynom do lat 17 na ponowne uczestnictwo w rozgrywkach, ale bez hymnu, bez flagi i bez meczów na rosyjskiej ziemi. Wykluczanie dzieci z rozgrywek stanowi dyskryminację bezpośrednią – stwierdził prezydent UEFA Aleksander Ceferin.
15:44: Niemcy i Izrael podpisują porozumienie w sprawie obrony przeciwrakietowej
Niemcy i Izrael porozumiały się pisemnie w sprawie zakupu przez Berlin systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Ministrowie obrony obu krajów Boris Pistorius (SPD) i Joav Galant podpisali deklarację woli zacieśnienia współpracy. „To bez przesady historyczny dzień dla naszych obu narodów” – powiedział Pistorius. Rosyjskie ataki na Ukrainę pokazały znaczenie obrony powietrznej: „Obrona powietrzna jest niezbędna, szczególnie dla nas, w środku Europy. »
Dodatkowa umowa podpisana przez władze zakupowe obu krajów pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie produkcji części o długich terminach realizacji. Dzięki Arrow 3 Niemcy chcą chronić siebie przed możliwymi atakami rakietowymi średniego zasięgu – a jednocześnie swoich sojuszników z NATO. Rakieta może niszczyć rakiety wroga na wysokości ponad 100 kilometrów, a tym samym poza atmosferą we wczesnym kosmosie, poprzez bezpośredni ogień.
15:27: Mołdawskie siły bezpieczeństwa zamykają jezioro po odkryciu rakiet
Mołdawskie siły bezpieczeństwa zamknęły jezioro 40 kilometrów od granicy z Ukrainą po odkryciu szczątków rakiety. Podejrzewa się, że ładunek wybuchowy rakiety znajduje się na dnie jeziora – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii. Jezioro Hîrbovăţ położone jest zaledwie kilka kilometrów na zachód od separatystycznego Naddniestrza, oddzielonego od Mołdawii.
Podczas wojny na Ukrainie części rakiet i dronów wielokrotnie rozbijały się w krajach sąsiadujących z Ukrainą. Na przykład w listopadzie 2022 r. w Polsce dwie osoby zginęły w wyniku odłamków, które prawdopodobnie pochodziły z ukraińskiego pocisku przeciwlotniczego. W ostatnich tygodniach na rumuńskim pograniczu kilkukrotnie odkryto elementy rosyjskich dronów kamikaze.
15:18: Scholz – Kazachstan ważnym partnerem na rzecz niezależności od rosyjskiej energetyki
Według kanclerza Olafa Scholza (SPD) Kazachstan jest ważnym partnerem Niemiec w zakresie dostaw ropy naftowej i innych surowców. Kraj ten jest „ważnym partnerem w poszerzaniu naszych szlaków dostaw, na przykład w imporcie ropy naftowej i uniezależnianiu nas od rosyjskich dostaw energii” – powiedział Scholz na konferencji prasowej z prezydentem Kazachstanu Tokajewem w Berlinie: „Nawet jeśli chodzi o surowce krytyczne „Aby kształtować transformację energetyczną, uważamy Kazachstan za partnera”.
Kanclerz pozytywnie podkreśliła rolę Kazachstanu w przestrzeganiu sankcji nałożonych na Rosję. „To dobrze i pożytecznie, że rząd Kazachstanu wspiera nas w zapobieganiu uchylaniu się od sankcji i zdecydował się na aktywne środki zaradcze” – powiedział Scholz.
15:01: Putin dziękuje przywódcy Kadyrowowi za wsparcie w wojnie na Ukrainie
Przywódca Kremla Władimir Putin podziękował przed kamerami telewizyjnymi przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi za „bohaterskie” wykorzystanie bojowników Kadyrowa w wojnie Rosji z Ukrainą. Pogratulował mu także „pozytywnego” rozwoju wydarzeń w rosyjskiej republice Czeczenii. Dzięki Kadyrowowi jest tam „dobra dynamika”. Kadyrow, krytykowany za poważne łamanie praw człowieka i zabójstwa na zlecenie, podkreślił, że „w 100%” realizuje wszystkie rozkazy Putina.
W mediach społecznościowych pojawiły się ostatnio spekulacje na temat stanu zdrowia 46-latka. Podczas spotkania z Putinem na Kremlu Kadyrow wydawał się być w dobrym humorze i obaj uśmiechali się z zadowoleniem.
14:48: Federalny Urząd Kartelowy wydaje zezwolenie niemiecko-ukraińskiemu przedsiębiorstwu zbrojeniowemu
Federalny Urząd Kartelowy nie sprzeciwia się utworzeniu spółki joint venture pomiędzy niemieckim koncernem obronnym Rheinmetall a ukraińskim państwowym Ukraińskim Przemysłem Obronnym (UDI). Nowa firma miałaby „budować i konserwować pojazdy wojskowe na Ukrainie” – wyjaśnił szef Federalnego Urzędu ds. Karteli, Andreas Mundt. W Niemczech projekt ten nie powoduje nakładania się konkurencji ani żadnych oznak problemów w zakresie konkurencji: „Szybko wydaliśmy zgodę”.
14:05: Londyn – Rosja straciła dotychczas 90 samolotów
Wielka Brytania szacuje, że rosyjskie siły powietrzne straciły dotychczas w wojnie agresywnej na Ukrainę około 90 samolotów. „Niektóre typy samolotów bojowych latają także znacznie intensywniej niż w czasie pokoju” – podaje w swoim codziennym raporcie brytyjskie Ministerstwo Obrony. Brytyjczycy uważają, że jest bardzo prawdopodobne, że Rosja w wyniku wojny wyczerpie możliwe godziny lotu szybciej, niż oczekiwano. Ponadto prace konserwacyjne byłyby utrudnione ze względu na brak części zamiennych ze względu na duży popyt i sankcje, Brytyjczycy napisali do X.
Ministerstwo Londynu podkreśliło, że rosyjskie siły powietrzne pozostają potężne. Ponieważ jednak wojna trwa dłużej, niż oczekiwało rosyjskie Ministerstwo Obrony, zużycie samolotów może w dłuższej perspektywie osłabić siły zbrojne. Brytyjczycy nie podali, ile ukraińskich samolotów zostało zniszczonych.
13:35: Rosja krytykuje politykę USA na Bliskim Wschodzie
Rosja skrytykowała wysiłki USA na rzecz zrównoważenia Izraela i państw arabskich. W miarę jak Stany Zjednoczone próbują znaleźć równowagę, międzynarodowe ramy prawne pokoju między Izraelem a Palestyńczykami zanikają, powiedział Radzie ambasador Rosji przy ONZ Wassili Nebenzya w środę (czasu lokalnego) Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Niszczy to wszelkie perspektywy bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami i rozwiązania dwupaństwowego. Nebensja oskarżył także Stany Zjednoczone o obejście logiki inicjatywy pokojowej z 2002 roku przedstawionej przez Arabię Saudyjską. Uznało to porozumienie między Izraelem a Palestyńczykami za warunek wstępny ustanowienia normalnych stosunków między Izraelem a państwami arabskimi.
13:25: Zełenski – dołączenie do NATO to „tylko kwestia czasu”
Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego członkostwo Ukrainy w NATO jest „tylko kwestią czasu”. Na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Kijowie Zełenski powiedział, że Ukraina robi wszystko, co w jej mocy, „aby zbliżyć się do tego punktu”. Zełenski wezwał do zwiększenia pomocy NATO w zakresie obrony powietrznej, aby móc chronić infrastrukturę energetyczną przed nadejściem zimy. Stoltenberg chciał pomóc zmobilizować państwa NATO w tej kwestii. „Musimy wspólnie przetrwać tę zimę, aby chronić naszą infrastrukturę energetyczną i życie naszych obywateli” – powiedział Zełenski.
Stoltenberg poinformował o kontraktach o wartości miliardów dolarów na dostawy amunicji dla Ukrainy. „Im silniejsza staje się Ukraina, tym bliżej jesteśmy zakończenia rosyjskiej agresji” – powiedział Stoltenberg. „Rosja mogłaby złożyć broń i zakończyć wojnę dzisiaj. Ukraina nie ma takiej możliwości. Kapitulacja Ukrainy nie oznaczałaby pokoju. Oznaczałaby brutalną okupację rosyjską. Pokój za wszelką cenę w ogóle nie przyniósłby pokoju” – powiedział.
13:10: Szczyt USA-UE w Waszyngtonie w październiku
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady UE Charles Michel udają się w październiku do Waszyngtonu na szczyt pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Joe Biden nie może się doczekać powitania dwóch europejskich przywódców w Białym Domu 20 października, powiedział w czwartek Biały Dom i przewodniczący Rady UE Michel. Oczekuje się, że szczyt skupi się na bliskiej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, jak stwierdzono w oświadczeniu, „w tym na naszym wspólnym zaangażowaniu we wspieranie Ukrainy w obronie jej suwerenności i karaniu Rosji za jej agresję”.
12:55: Rosja chce zwiększyć swoje wydatki na obronę o prawie 70 procent
Rosja chce w przyszłym roku zwiększyć wydatki na obronę o prawie 70%. Fundusze dla armii mają wzrosnąć o ponad 68% rok do roku do prawie 10,8 bln rubli (ok. 106 mld euro), jak ogłosiło w Moskwie Ministerstwo Finansów. Stanowiliby zatem około 6% produktu krajowego brutto Rosji. Według wyliczeń agencji prasowej AFP, rosyjskie wydatki wojskowe w 2024 roku będą około trzykrotnie wyższe niż wydatki na edukację, ochronę środowiska i zdrowie razem wzięte.
12:45: Sekretarz Generalny NATO odwiedza Kijów po raz drugi od rozpoczęcia wojny
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedza Ukrainę po raz drugi od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej w lutym 2022 roku. Norweg spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie początkowo było utrzymywane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Stoltenberg po raz pierwszy po rozpoczęciu wojny odwiedził Ukrainę 20 kwietnia br.
11:55: Brytyjski minister obrony zapewnia Ukrainie dodatkową pomoc
Nowy brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps podczas swojej inauguracyjnej wizyty u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zapowiedział większe wsparcie dla Ukrainy. „Będziemy niestrudzenie pracować, aby zjednoczyć naszych partnerów i pomóc Ukrainie stłumić nielegalną inwazję Putina” – powiedział Shapps. Według biura prezydenta w Kijowie Zełenski szczególnie podkreślił znaczenie wzmocnienia obrony powietrznej. Jest to szczególnie konieczne ze względu na możliwość nowych rosyjskich nalotów na infrastrukturę energetyczną kraju zimą. Shapps powiedział, że Ukraina wyzwala swoje terytoria okupowane, a Wielka Brytania pomaga. Jest w Kijowie, aby dowiedzieć się, co jest konieczne do zwycięstwa.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.