Unia wzywa do bardziej zdecydowanych działań w związku z kryzysem migracyjnym – polityka

Zdaniem Unii rząd federalny musi działać szybciej w obliczu kryzysu migracyjnego. Przewodniczący federalny CDU Friedrich Merz i premier Bawarii Markus Söder (CSU) złożyli podobne żądania podczas Dnia Niemiec zorganizowanego przez Junge Union w Brunszwiku. Merz złożył kanclerzowi Olafowi Scholzowi nową ofertę negocjacji w sprawie migracji.

„Musimy jeszcze w tym roku podjąć decyzje, aby po zimie ta niekontrolowana i nieuregulowana migracja do Republiki Federalnej Niemiec ustała” – powiedział Merz. Söder podkreśliła, że ​​kanclerz musi dotrzymać słowa. Jeśli chodzi o migrację, nie masz roku ani dwóch lat.

Merz oferuje kanclerzowi małą grupę negocjacyjną

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zaproponował landom i „opozycji demokratycznej” „niemiecki pakt” mający na celu przyspieszenie reform, na przykład ograniczających nielegalną imigrację. Merz podkreślił, że są gotowi zawrzeć taki pakt. „Jedyne, co się dotychczas wydarzyło, to bardzo miła kolacja w zeszły piątek i nic więcej” – skrytykował Merz w odniesieniu do umowy. Scholz zaprosił Merza na nocną rozmowę z premierami Borisem Rheinem (CDU) i Stephanem Weilem (SPD) na temat migracji.

Merz zaproponował teraz kanclerzowi rozpoczęcie negocjacji w małej grupie negocjacyjnej w sprawie sposobów ograniczenia nielegalnej imigracji. W piśmie do Scholza z piątku Merz Scholz, również w imieniu lidera grupy regionalnej CSU Alexandra Dobrindta, sugeruje, „abyśmy wyznaczyli małą, równą grupę negocjacyjną, składającą się z przedstawicieli Pańskiego rządu i mojej grupy, aby rozpocząć dyskusje na ten temat .”

Scholz: Musimy deportować więcej i szybciej

Scholz ogłosił niedawno, że chce podjąć bardziej rygorystyczne środki wobec osób, którym odmówiono azylu i ograniczyć nielegalną imigrację do Niemiec. „Trzeba wreszcie na masową skalę wydalić tych, którzy nie mają prawa przebywać w Niemczech” – powiedział „Spiegelowi” polityk SPD. Każdy, kto nie może ubiegać się o względy ochronne i nie ma perspektyw pozostania, musi wyjechać. „Musimy deportować więcej i szybciej”.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku do Niemiec nielegalnie wjechało więcej osób niż w poprzednich sześciu latach. Według policji federalnej w Poczdamie od stycznia do września zarejestrowano dotychczas 92 119 osób. Ostatni raz tę liczbę przekroczono w 2016 r. – po roku tzw. kryzysu uchodźczego – wynosząc 111 843 osoby. W ubiegłym roku było to 91 986 osób.

We wrześniu 2023 r. policja federalna naliczyła 21 366 migrantów, którzy wjechali do kraju nielegalnie, czyli około dwukrotnie więcej niż w lipcu – 10 714. To najwyższy miesięczny wynik od lutego 2016 r., kiedy to odnotowano 25 650 osób.

Söder wzywa do powołania policji granicznej w Niemczech

W ubiegły poniedziałek federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) powiadomiła Komisję Europejską o stałych kontrolach granicznych z Polską, Czechami i Szwajcarią początkowo na okres dziesięciu dni. Faeser chce ograniczyć nielegalną imigrację i energiczniej walczyć z przemytem.

Premier Bawarii Markus Söder (CSU) nie posuwa się wystarczająco daleko, jeśli chodzi o stacjonarne kontrole graniczne. Wezwał do powołania policji granicznej na wzór bawarski w całych Niemczech. „Potrzebujemy takiej policji granicznej dla całych Niemiec na granicy, w Bawarii to nie wystarczy, potrzebujemy jej jako całości” – powiedział Söder. Policja graniczna w Bawarii istnieje od pięciu lat.

Wiceprezydent CSU Weber sceptyczny wobec kontroli na granicach państwowych

Lider grupy EPL Manfred Weber zakwestionował skuteczność kontroli granicznych. „Czy poważnie wierzymy, że przywrócenie krajowych kontroli granicznych może być rozwiązaniem?” Weber powiedział w sobotę w Brunszwiku. Weber wyjaśnił, że tylko częściowo wierzy, że w wyniku kontroli na niektórych autostradach do Niemiec napływa mniej uchodźców. Opowiadał się za wzmocnieniem zewnętrznych granic Europy. „Chcę, abyśmy w końcu mogli zabezpieczyć nasze europejskie granice i zachować swobodę przemieszczania się w Europie”.

Klingbeil przeciwko ograniczeniom przyjmowania uchodźców

Söder otrzymał uwagi od Larsa Klingbeila w związku z jego prośbą. Federalny przewodniczący SPD wypowiadał się przeciwko górnemu pułapowi przyjmowania uchodźców. „Nie można zastosować górnego limitu” – Klingbeil powiedział „Welt am Sonntag”. Nie wierzy, że rząd federalny miałby na tyle chłodu i okrucieństwa, aby odprawić na przykład prześladowaną politycznie kobietę z Iranu, gdyby limit został już osiągnięty.

Podczas krajowej kampanii wyborczej premier Bawarii Söder ustalił orientacyjny pułap przyjmowania uchodźców na około 200 000 osób. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) odrzuciła już tę propozycję w imieniu rządu federalnego.

© dpa-infocom, dpa:231021-99-650327/2

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *