Unijny regulator finansowy rozpocznie od lipca proces konsultacji w sprawie MiCA

Organ nadzoru finansowego Unii Europejskiej (UE) rozpocznie trzyczęściowy proces konsultacji w sprawie niedawno przyjętych ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut o nazwie Markets in Crypto-Assets (MiCA).

W Komunikacja z dnia 12 czerwca Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wskazuje, że przewidziane od lipca 2023 r. pakiety konsultacji będą dotyczyły kwestii zezwoleń, zarządzania, konfliktów interesów i procedur reklamacyjnych MiCA. Jednak środki nadal wymagają zatwierdzenia przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Europejską.

Pierwszy pakiet konsultacyjny będzie zawierał techniczne standardy pracy dostawców usług kryptowalutowych w UE, a także procedury rozpatrywania reklamacji i ujawniania potencjalnych konfliktów interesów. Druga runda konsultacji, która ma się rozpocząć w październiku, skupi się na ujawnieniach inwestorów, wymogach zarządzania dla firm kryptograficznych oraz „kwestiach zrównoważonego rozwoju i potencjalnym negatywnym wpływie na klimat”.

Według ESMA ostateczne konsultacje, spodziewane w pierwszym kwartale 2024 r., mogą dotyczyć przepisów dotyczących ochrony inwestorów i przeciwdziałania manipulacjom na rynku. Ramy MiCA przewidują okres około 18 miesięcy na pełne wdrożenie, przy czym wszystkie przepisy mają wejść w życie najpóźniej do grudnia 2024 r.

Po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła wstępną propozycję we wrześniu 2020 r., Rada ds. Finansowych Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła MiCA w maju 2023 r. ESMA ostrzega jednak, że chociaż ramy oficjalnie „weszły w życie” w czerwcu, organy regulacyjne i prawodawcy nadal muszą rozważyć różne propozycje, aby zapewnić sprawne wdrożenie ustawodawstwa kryptocentrycznego.

W czasach, gdy branża kryptograficzna musi więcej myśleć o tym, w których krajach najlepiej robić interesy, na pierwszym planie dyskusji znajduje się przejrzystość regulacyjna dotycząca aktywów cyfrowych. MiCA ma na celu stworzenie spójnych ram regulacyjnych dla kryptowalut w państwach członkowskich UE, podczas gdy Stany Zjednoczone znalazły się pod ostrzałem przemysłu za przyjęcie podejścia „regulacji siłą”. Tak więc, przynajmniej na razie, wydaje się, że Europa ma przewagę.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *