Dziś Ukraińcy walczą nie tylko o swoją przyszłość, ale także o spuściznę Republiki Dwóch Narodów (ATR), konieczne jest wzmocnienie dla niej poparcia – mówiła w poniedziałek w Warszawie przewodnicząca litewskiego Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Zaproponowała utworzenie specjalnego funduszu wsparcia Ukrainy.
„Epicentrum wojny jest właśnie tutaj, w naszym sąsiedztwie, na ziemiach, które przypominają dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej narodu, który zachował swoją pamięć historyczną. Na Ukrainie. Czyli w pewnym sensie Ukraińcy są walczymy także o spuściznę ATR – powiedział szef litewskiego parlamentu na konferencji „Republika dwóch narodów w Europie”. „Tylko będąc zjednoczonym i zdeterminowanym, przezwyciężymy okoliczności, które kiedyś zniszczyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów i że podtrzymamy dziedzictwo Republiki”.
Mówiąc o wsparciu i pomocy dla Ukrainy, przewodniczący litewskiego Sejmu określił trzy najistotniejsze w tej chwili kroki.
„Myślę, że przede wszystkim ważne jest dalsze dostarczanie różnych rodzajów uzbrojenia, aby pomóc Ukrainie bronić jej wolności, przywrócić jej integralność terytorialną i zapobiec dalszym masakrom ludności cywilnej” – powiedziała.
„Drugim ważnym krokiem jest jak najszybsze przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej, więc czekamy na pozytywną opinię Komisji Europejskiej. I po trzecie, ważne jest już stworzenie funduszu powierniczego Solidarności Ukrainy, która pomoże odbudować Ukrainę po wojnie i uruchomić duży program inwestycyjny – powiedziała V. Čmilytė-Nielsen.
W stolicy Polski przewodniczący litewskiego Sejmu spotkał się także z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grockim.
Ma odwiedzić Polskie Muzeum Historii Żydów POLIN i spotkać się ze społecznością litewską w Warszawie.
Rzeczpospolita Obojga Narodów jest państwem federalnym Litwy i Polski, które istniało w latach 1569-1795.
Konstytucja tej republiki, przyjęta 3 maja 1791 r., była pierwszym tego rodzaju pisemnym dokumentem w Europie.
W Polsce 3 maja jest ważnym świętem, na Litwie wspomina się o nim skromniej, bo Konstytucja w niektórych ocenach sprowadziła niepodległość Wielkiego Księstwa Litewskiego do wspólnego państwa z Polską.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.