„Będziemy nadal wspierać Ukrainę – tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział Scholz na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos. Aby zagwarantować niepowodzenie rosyjskiej wojny napastniczej, Niemcy „nieustannie dostarczają” iw ścisłym porozumieniu ze swoimi międzynarodowymi partnerami „duże ilości broni” – podkreśliła kanclerz. Scholz wspomniał m.in. o obiecanej przez rząd federalny dostawie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.
Dostawa czołgów Leopard jest nadal niejasna
W swoim przemówieniu wygłoszonym w języku angielskim określił dotychczasową pomoc wojskową udzieloną i zadeklarowaną Ukrainie jako „głęboki punkt zwrotny w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa”. Kanclerz nie odpowiedziała jednak na pytanie o ewentualną dostawę niemieckich czołgów podstawowych Leopard, która była przedmiotem gorącej debaty w koalicji sygnalizacji świetlnej iw której Niemcy znajdują się również pod rosnącą presją międzynarodową.
Do tej pory Scholz blokował dostawę Leopardów, argumentując, że Niemcy nie powinny działać same. W międzyczasie jednak Polska i inne kraje UE i NATO chcą dostarczać Ukrainie własne czołgi Leopard i zabiegają o niezbędną zgodę producenta, Niemiec. Wielka Brytania już zapowiedziała, że dostarczy Ukrainie ciężkie czołgi podstawowe z własnych zapasów.
uczciwość w konkurencji
W Davos Scholz odniósł się także do aktualnych problemów światowej gospodarki. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby UE zawarła umowy o wolnym handlu z Indiami, południowoamerykańskimi krajami Mercosuru i Indonezją – powiedział w Davos. Aby osiągnąć uczciwą konkurencję między krajami o różnych działaniach na rzecz ochrony klimatu, UE musi mieć mechanizm dostosowania granic – podkreśla jednocześnie Scholz. Mogłoby to wtedy mieć prawa importu produktów z krajów bez kosztownych przepisów dotyczących ochrony klimatu.
Scholz ponownie podkreślił, że z zadowoleniem przyjmuje amerykańskie dotacje na inwestycje przyjazne dla klimatu. Nie powinno to jednak szkodzić przemysłowi europejskiemu. „Protekcjonizm uniemożliwia konkurencję i innowacje oraz podważa ochronę klimatu” – ostrzegł.
Jednocześnie Europejczycy powinni zwiększyć dotacje na kluczowe technologie, zwłaszcza w sektorach cyfrowym i klimatycznym. Scholz wyraźnie zaprzeczył żądaniom nowej europejskiej puli na wielomiliardowe inwestycje. „Środki są dostępne: wypłacono tylko 20% z ponad 700 miliardów euro Europejskiego Funduszu Odbudowy”, ostrzegł. Należy złagodzić unijne przepisy dotyczące pomocy państwa.
Guterres ostrzega przed huraganem
Sekretarz Generalny ONZ António Guterres rozmawia z kanclerzem Scholzem na Światowym Forum Ekonomicznym. Sekretarz generalny ONZ ostrzegł, że świat stoi w obliczu „huraganu piątej kategorii”. „Nasz świat jest zmiatany przez idealną burzę na wielu frontach”. Duże części świata stoją w obliczu recesji, kryzysu klimatycznego, wojen, takich jak rosyjska agresja przeciwko Ukrainie oraz skutków pandemii korony, które nie zostały jeszcze przezwyciężone.
haz/qu (rtr, afp, dpa)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.