W Lenkach TVP aktualizuje swoje główne wiadomości telewizyjne

Polska telewizja państwowa TVP wyemitowała w czwartek przeorganizowany wieczorny program informacyjny, po przejęciu kontroli nad mediami państwowymi przez nowy rząd.

Premier Donald Tusk, którego rząd rozpoczął prace w zeszłym tygodniu, obiecał usunięcie tego kanału z innych mediów państwowych z propagandy i polityki podziałów dawnej prawicy rządzącej.

Pakeistas žinios nadasimas, przedstawienie rozpoczęło się od wyjaśnień

Pierwszy zaktualizowany główny program informacyjny TVP rozpoczął się od wyjaśnienia ekspertów i urzędników, dlaczego program poprzedniego rządu nie spełniał standardów rzetelności i obiektywizmu oraz dlaczego nowy rząd musiał szybko dokonać zmian. Buvo pakeistas net minimoslayos nadamas – od „Wiadomości” do „i9.30”, nawiązując do czasu, kiedy był nadawany w kanale głównym TVP1, ale jednym z bukietów był program „i”, który oznacza „informację”.

Następnie wyemitowano reportaże z debaty parlamentarnej nad budżetem na rok 2024, a z całego świata napływają inne doniesienia z Polski, próbujące oddać różne punkty widzenia. Na zakończenie newsa prezenterka powiedziała, że ​​gdy serial będzie dążył do najwyższych standardów, będzie spotykał się z krytycznymi opiniami.

Pozostałe programy TVP1, takie jak popularny serial quizowy, pozostają bez zmian.

Policja i siły bezpieczeństwa wzniosły barykady przed głównym gmachem TVP w Warszawie po tym, jak przywódcy byłej rządzącej partii „Sprawiedliwość jest sprawiedliwa” (PiS) rozpoczęli w środę protest okupacyjny w proteście przeciwko zmianom wprowadzanym przez rząd D. Tusko.

W czwartek część przywódców PiS pozostała w środku. Policja wpuściła upoważnionych pracowników na wejście do budynku TVP.

Nowy rząd D. Tusko odwołuje liderów TVP

W środę rząd ogłosił, że zmienił szefów państwowej telewizji i radia oraz rządowych agencji informacyjnych PAP. Przez osiem lat pod jego rządami prawicowy PiS kontrolował te media jako rzeczniki rządu. W tym okresie media państwowe dyskredytowały krytykę rządu i opozycji, rozpowszechniając poglądy eurosceptyczne.

Administracja D. Tusko zapowiadała, że ​​będzie długo zabiegać o przywrócenie prawnie obowiązującej skrzynki niezależnych mediów w Lenkijojach.

Szybko doszło do zmiany kierownictwa TVP, więc nowa redakcja najwyraźniej nie miała czasu uczestniczyć we wszystkich środowych wieczornych programach informacyjnych. Zamiast tego nowo mianowany gospodarz wyjaśnił na antenie sytuację i obiecał, że w czwartek rozpoczną się bezstronne audycje informacyjne.

Prezydent Andrzej Duda, sojusznik poprzednich partii rządzących, skrytykował działania rządu D. Tuski wobec mediów państwowych, ale Premier odmówił, choć było to konieczne dla przywrócenia społeczeństwu obiektywizmu i uczciwości medialnej. DOBRY.

negocjacje

A. Szef Kancelarii Premiera Jana Grabiecas, krytykowany przez krytyków, powiedział na czwartej konferencji prasowej, że kiedy rząd „rozpoczął prace nad nowymi ustaleniami dotyczącymi radiofonii i telewizji publicznej”, to właśnie w tym momencie „to praca powinna być bardzo obszerna (…) powinna uwzględniać „opinuum” wszystkich zainteresowanych.

To samo powiedział, gdy D. Tuskas rozpoczął już negocjacje w tej sprawie z A. Dudą.

Później w czwartek Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że ​​podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie ewentualnych zmian w mediach państwowych odbyła się rozmowa prezydenta z premierem.

„Prezydenci są otwarci na współpracę w ważnych dla Polski sprawach. Prezydentowi w projekcie ustawy nie przyznano żadnych konkretnych uprawnień” – napisano w komunikacie.

„Ewentualne zmiany prawa nie usprawiedliwiają i nie eliminują skutków wczorajszego naruszenia rygorystycznego prawa” – czytamy w oświadczeniu, w którym mowa o odwołaniu wszystkich rad nadzorczych i dyrektorów mediów publicznych.

We wtorek wieczorem Seimas – niższa izba parlamentu – przyjął uchwałę wzywającą Valstysty’ego iždasa do podjęcia działań naprawczych po przywróceniu „konstytucyjnego porządku dotyczącego możliwości uzyskania przez obywateli wiarygodnych informacji”.

Opozycja jest organizacją non-profit.

W 2020 r. grupa praw gynimo „Žurnalistai sans frontières” (RSF) stwierdziła w 2020 r., że „w mediach publicznych (w Polsce) nadal dominuje stronniczy dyskurs, które przekształciły się w tuby propagandy rządowej”.

W swoim tegorocznym raporcie RSF podkreśla także, że gdy rząd PiS „coraz bardziej stara się modyfikować linię redakcyjną mediów prywatnych, ma to na celu kontrolowanie informacji na tematy drażliwe”.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *