W przyszłym tygodniu są targi książki

Pisarzy, autorów, twórców książek, wydawców, bibliotekarzy i czytelników zapraszamy na tradycyjne Wileńskie Targi Książki w Litewskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Litexpo w dniach 24-27 lutego.

Tematem przewodnim targów jest „Obraz jako tekst”. Sponsorem targów jest Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda.

Justinas Bortkevičius, dyrektor Litexpo, powiedział na konferencji prasowej, że centrum wystawiennicze jest gotowe do zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzającym i uczestnikom. Osobom, które przyjadą na targi, radzimy wcześniej zapoznać się z programem targów i wybrać wydarzenia, które chcą odwiedzić.

Bezpłatny transport publiczny z logo VKM zabierze Cię do centrum wystawienniczego stolicy przez cztery dni targów.

Według statystyk wydawniczych w 2020 r. liczba nowo wydanych tytułów książkowych tylko nieznacznie spadła w roku kwarantanny z 3479 do 3257. Opublikowano 1483. W języku litewskim ukazało się aż w 2019 roku.

Wszystkie formaty, wszystkie tradycje zostaną w tym roku zachowane na wydarzeniu, a na czytelników czeka blisko 100 zupełnie nowych publikacji.

W tym roku na Wileńskich Targach Książki będzie można zobaczyć liczną grupę pisarzy zagranicznych. Karen Swan (Wielka Brytania), Halgrimur Helgasson (Islandia), Andrei Kurkov (Ukraina), Gabriel Pacheco (Meksyk, Włochy), Piotr Socha (Polska), Jean-Philippe Toussaint (Belgia) spotykają się z czytelnikami.

Czytelnicy będą mogli również zadawać pytania pisarzom, którzy wirtualnie dołączą do targów: Luca di Fulvio (Włochy), Andre Makine (Francja), Nora Krug (USA). Powracają także osobistości naszej literatury i kultury, mieszkające poza Litwą – Algis Mickūnas, Kristina Sabaliauskaitė, Valdas Papievis, Saulius Tomas Kondrotas.

„W tym roku zostanie zaprezentowanych wiele książek odzwierciedlających różne etapy historii Litwy: zesłanie, czasy sowieckie, życie mniejszości narodowych na Litwie, wykłady z literatury i języka” – powiedziała Rūta Eljošaitytė, dyrektor wykonawczy Litewskie Stowarzyszenie Wydawców.

Dyskusje, wystawy i wystawy na Targach Książki w Wilnie będą również odnosić się do tegorocznego tematu „Obraz jako tekst”.

Turniej debaty „Shorts” zaprezentowany zwiedzającym w 2019 roku pozostaje. W piętnastominutowym literackim pojedynku dwoje rozmówców – autorka książki i krytyk – musi w jak najbardziej wymowny sposób ujawnić wady i zalety omawianej książki.

Integracyjny program „Klub Dyskusyjny” rozwija tematykę tegorocznych targów i obejmuje dyskusję na temat kultury wizualnej.

W galerii Hall 3 odbędzie się wystawa zwycięzców Konkursu Sztuki Książki 2020-2021.

Młodsi i starsi, dziecko i dorosły znajdą zajęcia w czytelni dla młodzieży. „Twórcza przestrzeń bez formuł” – postaw na komiks i wiele innych twórczych przyjemności, spotkania z autorami długo oczekiwanych książek, spotkania z ulubionymi i nowymi postaciami, „Point jeunesse” we współpracy ze studentami zaprezentuje cykl „Twarz z „Rozmowy na ekranie”.

Targi po raz pierwszy zapraszają najmłodszych czytelników, ich mamy i ojców do przytulnego kącika „Książka Start”.

W sali dla młodych czytelników zwiedzający znajdą również najbardziej kolorowe eksponaty.

W tym roku Kraj Książki, organizowany przez Sigutė Chlebinskaitė, zaprezentuje trzech wybitnych twórców książek z ich talentem i przeznaczeniem.

Po raz pierwszy w historii w Sali Muzycznej odbędzie się licytacja, podczas której będzie można kupić atrybuty przywołujące historię muzyki litewskiej.

Tradycją stało się nagradzanie najczęściej słuchanych płyt i albumów roku na podstawie dokładnych statystyk gromadzonych przez stowarzyszenie Agata. Nagradzane są najczęściej odtwarzane litewskie albumy i single na międzynarodowych platformach muzycznych – „Spotify”, „Deezer”, „Apple Music” i inne. Po raz pierwszy nagrodzona zostanie najpiękniejsza okładka albumu.

Kilka razy dziennie zwiedzający będą zachwyceni imponującymi możliwościami technicznymi wystawy Spacemap Go.

Organizatorami targów są Stowarzyszenie Wydawców Litewskich, Litewski Instytut Kultury oraz Litewskie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Litexpo.

DLA inf.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *