Podczas gdy Marine Le Pen była już gotowa do przejęcia spraw rządowych we Francji, duży kraj w południowej Europie po raz pierwszy jest kierowany przez kobietę. Prawicowa ekstremistka Giorgia Meloni może w przyszłości rządzić prawie 60 milionami Włochów z absolutną większością. Zaledwie kilka dni wcześniej konserwatywna Liz Truss zrezygnowała z prowadzenia interesów rządowych w Wielkiej Brytanii. Według wszelkiego prawdopodobieństwa, ponad 66 milionów Brytyjczyków ponownie będzie miało mężczyznę jako głowę państwa.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Niemiecka sieć redakcyjna (RND) ocenia kadencje wszystkich szefów rządów w rozwiniętych demokracjach od 2000 roku i sporządziła na wykresach najważniejsze kluczowe postaci z tych faz rządowych.
Kobiety będące szefami państw mają w Europie Północnej długą tradycję
W niektórych krajach skandynawskich i bałtyckich wyborcy wielokrotnie wybierali kobiety na najwyższe stanowiska publiczne. Na przykład w Finlandii rządzi obecnie najmłodszy premier świata, 36-letnia Sanna Marin. W Danii Mette Frederiksen doszła do władzy w 2019 roku, po tym jak Helle Thorning-Schmidt była tam prezydentem od 2011 do 2015 roku. Kobiety rządzą obecnie również w Szwecji, Islandii, Estonii i na Litwie. Po Margaret Thatcher i Theresie May, Wielka Brytania miała po raz trzeci głowę państwa. Ale kadencja Liz Truss skończyła się, zanim naprawdę się zaczęła. Poniższa animacja przedstawia ewolucję w Europie od 2000 roku.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Jeśli przewiniesz oś czasu, zobaczysz fazę z dużą ilością czerwonych obszarów. W tej fazie rządy kanclerz Angeli Merkel nakładały się na rządy jej odpowiedników Theresy May z Wielkiej Brytanii i Beaty Szydło z Polski. Ponieważ w tym samym czasie w Danii i Norwegii rządziły również kobiety, przez krótki okres w 2016 roku wyglądało na to, że kobiety nadadzą ton Europie.
Jednak kiedy Boris Johnson, a później Olaf Scholz przejęli władzę w Niemczech, mężczyźni znów byli na czele niemal wszędzie. Ostatnie zmiany zmieniają wagę politycznie, ale ledwo zauważalnie w kwestii płci: Wielka Brytania znów staje się niebieska, a Włochy po raz pierwszy stają się czerwone. Oznacza to, że na czele około 11,5% populacji rozwiniętych demokracji stoi kobieta.
Poniższa tabela pokazuje, jak platforma partii Fratelli d’Italia Giorgii Meloni wypada na tle partii innych głów państw. Projekt ParlGov politycznie umieścił wszystkie partie w zachodnich demokracjach w systemie punktowym. Skala przechodzi od propaństwowego na lewicy do niepaństwowego na prawicy i od liberalnego stylu przywództwa na dole do autorytarnego stylu przywództwa na górze.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Wartości punktowe pomiędzy 0 a 10 odpowiadają średniej ocenie ekspertów. Jednak ta metoda jest również niejasna: jeśli strony zmieniły swój program w ostatnich latach, zmiana kierunku nie jest na razie odzwierciedlona w danych. Co więcej, nie jest brane pod uwagę, czy szefowie rządów reprezentują stanowiska inne niż ich partie.
Meloni utrzymuje autorytatywny styl
Niemniej jednak przegląd pozwala na przybliżenie rzeczywistości. Zdaniem ekspertów Meloni plasuje się na szczycie skali autorytarnych liderów, nieco wyżej niż była premier Beata Szydło. Według ekspertów tylko Norwegia i Kanada mają bardziej autorytarne partie na czele państwa. Pod względem odległości od państwa Meloni jest pośrodku, nieco bliżej rynku niż państwo.
Kobiety będące głowami państw są rozmieszczone w układzie współrzędnych w taki sam sposób, jak ich męskie odpowiedniki. Średnie wartości na obu skalach prawie nie różnią się między płciami. Spośród urzędujących głów państw najbardziej oddalonym od autorytarnego stylu Meloniego jest premier Islandii Katrín Jakobsdóttir, która sprawuje władzę od 2017 roku. Socjaldemokrata była pierwszym na świecie otwarcie gejowskim szefem rządu.
Tylko Erdoğan był u władzy dłużej niż Merkel
Wśród kobiet najstarsza jest Angela Merkel. Nowozelandzka Jacinda Ardern ma najdłuższy okres ze wszystkich obecnych przywódców państwa, wynoszący 4,9 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko głowy państw, które objęły urząd po 2000 r., Recep Tayyip Erdoğan ma najdłuższą kadencję z ponad 19,5-letnią kadencją. Jednak prezydent Turcji ogranicza instytucje demokratyczne i tłumi opozycję.
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
Dowiedz się więcej po ogłoszeniu
W marcu tego roku IPU (Unia Międzyparlamentarna), globalna organizacja parlamentów narodowych, obliczyła, że kobiety na czele rządów, w tym państw niedemokratycznych, stanowią około 6% na świecie. Poza Europą na przykład Bangladesz, Barbados, Gabon i Togo mają kobietę na czele państwa.
W Stanach Zjednoczonych Kamala Harris była pierwszą kobietą, która została wiceprezydentem w 2020 r. Odsetek kobiet pastorów w 2019 r. wynosi około 22%, tylko nieznacznie więcej niż rok wcześniej. Odsetek parlamentarzystek również nieznacznie wzrósł do 25,5%. Unia Europejska nie liczy się jako państwo i dlatego nie jest uwzględniona w tych liczbach. Jednak na czele Komisji Europejskiej stoi kobieta, prezydent Ursula von der Leyen.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.