Od miesięcy krążą spekulacje na temat własnej partii lewicowej polityk Sahry Wagenknecht: Lewicowa polityk Sahra Wagenknecht chce w poniedziałek poinformować Berlin o nowej partii, którą planuje założyć. Decyzja ta może mieć niebezpieczne konsekwencje dla lewicy w Bundestagu. Ale także AfD jest bardzo zainteresowana nową partią.
W najbliższy poniedziałek lewicowa polityk Sahra Wagenknecht przedstawi powstanie stowarzyszenia „BSW – Dla Rozumu i Sprawiedliwości”. Potwierdziło to biuro lewicowego polityka. Skrót oznacza zatem „Sojusz Sahra Wagenknecht”.
Utworzenie stowarzyszenia postrzegane jest jako konkretny krok w kierunku utworzenia odrębnej partii Wagenknecht, która mogłaby łączyć lewicową politykę społeczną z restrykcyjną polityką azylową i odchodzić od zbyt ostrej ochrony klimatu.
Wczoraj, w czwartek wieczorem, Sahra Wagenknecht została zaproszona do Halle, gdzie przeczytała fragment swojej książki, a następnie wzięła udział w dyskusji ze społeczeństwem. Przy tej okazji Wagenknecht osobiście potwierdził swój plan założenia partii. Wieczorem około 80 osób demonstrowało przeciwko rosyjskiej polityce członków Bundestagu przed Steintor Varieté, gdzie odbyło się czytanie.
Dalsze kroki zostaną ogłoszone w poniedziałek
kierowca i jego bliscy lewicowi koledzy od miesięcy dyskutują o utworzeniu nowej partii. Sam Wagenknecht w ostatnich miesiącach wielokrotnie powtarzał, że potrzebna jest nowa partia. Na razie jednak nie chce wypowiadać się publicznie.
Dzieliła się z lewicą treściami dotyczącymi ważnych kwestii, takich jak migracja i polityka klimatyczna. Niedawno publicznie oświadczyła, że dla niej skończyły się związki z lewicą. Przeciwko niej toczy się postępowanie o wydalenie z partii. Pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie wymagania, Klub Wagenknecht mógł już znaleźć się na liście wyborczej we wrześniowych wyborach stanowych w Brandenburgii.klub miałby szansę wystartować także w wyborach europejskich w 2024 roku. Nie będzie to możliwe w wyborach regionalnych w Saksonii i Turyngii. Wybierane mogą być wyłącznie partie, a nie stowarzyszenia polityczne.
Wissler oskarża Wagenknechta o „wywrotkę ego”.
W środę wieczorem liderka lewicy Janine Wissler skrytykowała plany Wagenknechta. W Tagesthemen stwierdziła, że „w obliczu wyniszczającej polityki sygnalizacji świetlnej” lewicowy poseł do Bundestagu musi sprzeciwić się rządowi federalnemu i przedstawić alternatywy. Zamiast tego Wagenknecht odbywa „podróż ego”.
Kierownictwo Saskiej Lewicy nazwało plany Wagenknechta lekkomyślnymi i nieodpowiedzialnymi wobec ponad 200 pracowników frakcji Bundestagu i ich rodzin. Dwie lewicowe przewodniczący Saksonii, Susanne Schaper i Steffen Hartmann, oświadczyły w czwartek, że każdy, kto osłabi partię „z powodów egoistycznych, szybko zorientuje się, że te motywacje nie stanowią podstawy trwałego sukcesu partii”.
Lewica może utracić status frakcji
Partii Lewicy grozi utrata statusu ugrupowania parlamentarnego w Bundestagu ze względu na plany Wagenknechta. Wissler wezwał parlamentarzystów, którzy mogliby dołączyć do nowej partii, aby również zrzekli się mandatu w Bundestagu. Frakcja Partii Lewicy liczy obecnie 38 członków. Limit statusu frakcji wynosi 37.
Możliwa konkurencja dla AfD
Politolodzy uważają, że ich projekt może ukraść także głosy AfD. Prawicowa partia ma nadzieję, że w przyszłym roku po raz pierwszy w Niemczech wygra wybory regionalne w Turyngii, Saksonii i Brandenburgii. Lider AfD w Turyngii Björn Höcke z pewnością przyjął do wiadomości decyzję Wagenknechta. „Nazwa «Sojusz Sahra Wagenknecht» jest irytująca i rodzi pytania” – napisał Höcke na łamach
Wagenknecht przez dziesięciolecia był jedną z najwybitniejszych postaci lewicy. Twoja obecna partia chce teraz walczyć. Pisał o tym były lider partii Bernd Riexinger
Ten temat w porządku obrad:LOL TELEWIZJA | AKTUALNY MDR | 18 października 2023 | 7:30 wieczorem.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.