Według doniesień prasowych spór celny ze Słowacją doprowadził do znacznych opóźnień w naprawie wyrzutni rakiet i haubic samobieżnych, które trafiły na Ukrainę i zostały użyte w wojnie z Rosją.
Jak donosi „Süddeutsche Zeitung”, na granicy ukraińsko-słowackiej tygodniami pozostawało kilka wyrzutni rakiet marsjańskich, które ostatecznie musiały zostać przetransportowane do Niemiec przez Polskę. Byli więc nieobecni na Ukrainie z powodu objazdu, który był o ponad 2000 kilometrów dłuższy niż planowano.
Ambasador RP krytykuje brak komunikacji z Berlinem
Ambasador RP w Niemczech skrytykował rząd RFN za niechęć do rozmów na tematy związane z Ukrainą.
Warszawa próbuje dojść do porozumienia z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD), ale nie jest to łatwe: „Nie możemy się umówić na krótkie i szybkie głosowanie. To czasem rozczarowujące” – powiedział „Kölner Stadt-Anzeiger” Dariusz Pawlos.
Bronił także presji wywieranej na Niemcy przez Polskę w sprawie dostaw broni na Ukrainę – zwłaszcza w dyskusji o czołgach bojowych. Wahająca postawa rządu federalnego była dla Warszawy niezrozumiała. „Albo pomożesz, albo nie”.
Pawlos powiedział również, że jego kraj jest chętny i zdolny do dotrzymania swoich zobowiązań w zakresie dostaw czołgów do Kijowa. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości co do stanu i zdolności operacyjnych polskich czołgów. „Jest wiele doniesień. Mamy wystarczająco dużo czołgów i obiecany kontyngent jest dostępny. Zaangażowanie czołgów i nie dostarczenie ich byłoby schizofrenią” – powiedział Pawlos.
Ukraina zgłasza sześć podejrzanych balonów szpiegowskich nad Kijowem
Władze twierdzą, że nad Kijowem odkryto kilka podejrzanych balonów szpiegowskich. Ukraińskie Siły Powietrzne zarejestrowały „około sześciu celów powietrznych wroga” i zestrzeliły kilka z nich, poinformowała administracja wojskowa w Kijowie. Według pierwszych ustaleń są to unoszące się na wietrze balony, które mogłyby być wyposażone w reflektory lub wyposażenie służb specjalnych.
Dodał, że Rosjanie mogli wysłać balony, aby pomóc zlokalizować ukraińskie pozycje przeciwlotnicze. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zestrzelone obiekty są obecnie dokładnie badane.
Niemiecka koalicja pancerna dla Ukrainy jako pierwsza chybiła celu
W tej chwili Ukraina nie otrzyma obiecanej przez Niemcy liczby czołgów podstawowych. Według ministra obrony Borisa Pistoriusa na spotkaniu tzw. koalicji czołgów nie podjęto żadnych nowych zobowiązań dotyczących czołgów Leopard 2A6.
Tym samym tylko Niemcy i Portugalia chcą oferować ten model. – Nie osiągniemy tam siły batalionu – przyznał polityk SPD.
25 stycznia rząd federalny ogłosił swój cel, jakim jest „szybkie zgromadzenie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy”. Na Ukrainie są one zwykle wyposażone w 31 czołgów. Pod koniec ubiegłego tygodnia kanclerz Olaf Scholz był jeszcze optymistą, że cel może zostać osiągnięty.
W Wielkiej Brytanii sekretarz obrony Ben Wallace również osłabił nadzieje Ukrainy na szybkie dostawy myśliwców. „Nie sądzę, żebyśmy koniecznie dostarczali myśliwce w nadchodzących miesiącach, a nawet latach, ponieważ są to bardzo różne systemy uzbrojenia od, powiedzmy, pocisków przeciwpancernych” – powiedział Wallace w wywiadzie dla BBC.
Generalny Inspektor potwierdza harmonogram niemieckich lampartów
Jednocześnie Generalny Inspektor Sił Zbrojnych RFN Eberhard Zorn potwierdził, że wkrótce na Ukrainie pojawią się niemieckie czołgi.
„Zakładam, że nasze lamparty i kuny będą używane na Ukrainie w marcu” – powiedział Zorn „Welt”. Zajęło trochę czasu zorganizowanie większości dostaw, ale teraz obowiązuje następująca zasada: „Jeśli zdecydujemy się dostarczyć system uzbrojenia, uczynimy go również trwałym. Innymi słowy: z pakietami odpowiednich części zamiennych i związanej z nimi amunicji.
Bundeswehra rozpoczęła w poniedziałek szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgu Leopard 2. Ma się zakończyć do końca pierwszego kwartału. Rząd federalny obiecał również Ukrainie 14 Leopardów 2A6.
Sekretarz stanu USA Blinken bierze udział w konferencji bezpieczeństwa w Monachium
Sekretarz stanu USA Antony Blinken bierze udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Departament Stanu USA powiedział, że chce omówić dodatkowe wsparcie dla Ukrainy na spotkaniach dwustronnych i wielostronnych. Później Blinken będzie nadal odwiedzał Turcję i Grecję. (AFP/Reuters)
Do strony głównej
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.