Podczas szczytu europejskiego w Granadzie Polska i Węgry po raz kolejny blokują kwestię azylu. Ocena korespondenta ZDF Ulfa Röllera.
6 października 2023 | 01:06 minut
Polska i Węgry zablokowały planowaną deklarację w sprawie polityki migracyjnej na szczycie europejskim w Granadzie w Hiszpanii. W piątek kilku unijnych dyplomatów poinformowało niemiecką agencję prasową. Polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił na platformie X (dawniej Twitterze): „Zdecydowałem się zawetować część dotyczącą migracji”.
Na marginesie nieformalnego szczytu UE w Granadzie premier Węgier Viktor Orban zapowiedział już swój sprzeciw wobec projektów nakładających obowiązek solidarności z państwami szczególnie dotkniętymi migracją.
Jego zdaniem nie ma już szans na kompromis i porozumienie po tym, jak Węgry i Polska zostały „naruszone prawnie”. Dosłownie mówi:
Rozwiązanie kryzysu jest centralnym elementem reformy azylowej w UE. Przewiduje specjalne zasady dla państw podlegających silnej presji migracyjnej. Teraz pojawiło się zielone światło.
4 października 2023 | 01:30 minut
Węgry i Polska interpretują to w ten sposób, że decyzje dotyczące ogólnej polityki azylowej powinny być podejmowane wyłącznie w drodze konsensusu.
Czy w Niemczech osoby ubiegające się o azyl mają lepszą opiekę niż gdzie indziej w Europie? Porównanie jest trudne. Kilka przykładów.
5 października 2023 | 01:33 minut
Węgry i Polska również uważają, że uzgodnione w środę plany dotyczące mechanizmu kryzysowego w ramach europejskiego systemu azylowego są niewystarczające. Chcą mieć możliwość znacznego odstąpienia od normalnych standardów ochrony tych osób w przypadku większego napływu migrantów.
Zablokowanie projektu wspólnej deklaracji w sprawie migracji nie ma bezpośredniego wpływu na trwający proces reformy europejskiego azylu. Nie można jednak wykluczyć, że Polska i Węgry wykorzystają trwające negocjacje w sprawie rewizji wieloletniego budżetu UE do wywarcia zwiększonego nacisku na kwestię reformy azylowej. W tej kwestii wymagana jest jednomyślność, a rewizja powinna także umożliwić kontynuację pomocy finansowej dla Ukrainy.
Kanclerz Olaf Scholz oskarżył państwa takie jak Polska i Węgry o zajmowanie sprzecznego stanowiska w sprawie polityki uchodźczej: Nie jest możliwe, aby kraje, które w debacie na temat azylu europejskiego zajmują twarde stanowisko, „sygnały tym, którzy się do nich zbliżają, aby mogli przybyć do Niemcy. – powiedział po szczycie, nie wymieniając konkretnie obu krajów.
Jednocześnie Scholz zlekceważył ostrzeżenia obu premierów dotyczące uniemożliwienia osiągnięcia ostatecznego porozumienia na szczeblu europejskim.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.