Weto Dudy
Prezydent RP odwołuje kontrowersyjną ustawę medialną
27 grudnia 2021, 12:40
Na tydzień przed świętami w Polsce zostanie uchwalona kontrowersyjna ustawa medialna. Stanowi on, że inwestorzy spoza UE nie mogą posiadać większościowych udziałów w polskich spółkach medialnych. Dziś prezydent Duda uniemożliwia jej wejście w życie. Ale znowu mógł zostać przegłosowany.
Prezydent RP Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną w skali międzynarodowej nową ustawę o radiofonii i telewizji, mającą na celu ograniczenie wpływów zagranicznych na media. Według agencji PAP 49-latek powiedział, że odmówił podpisania go w takiej formie. Sejm warszawski uchwalił ustawę na krótko przed Bożym Narodzeniem. Komisja Europejska i rząd USA ostrzegały przed zagrożeniami dla wolności mediów ze względu na prawo.
Narodowo-konserwatywny Duda wezwał Sejm do znalezienia bardziej odpowiednich rozwiązań ograniczających udział zagranicznych firm w rynku mediów. Sejm mógł większością trzech piątych głosów obalić weto prezydenta. Narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie argumentował, że ustawa ochroni polski krajobraz medialny przed potencjalnie wrogimi aktorami. W szczególności projekt ustawy przewidywał, że koncesje na nadawanie w przyszłości będą mogły być wydawane tylko cudzoziemcom, jeśli mają oni swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto posiadacz nie może pozostawać na utrzymaniu nikogo, kto ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza nią. Krytycy z kolei oskarżyli rząd PiS o chęć wykorzystania prawa do uciszenia krytycznego rządowego kanału informacyjnego TVN24.
TVN24 to kanał informacyjny polskiego prywatnego nadawcy TVN, który należy do amerykańskiej grupy medialnej Discovery. Ustawa zakazywałaby firmom spoza Europy posiadania ponad 49% polskich firm medialnych. Gdyby ustawa weszła w życie, Discovery musiałoby sprzedać większość swoich udziałów w TVN.
Duda: Obywatele nie chcą już kłótni
W swojej recenzji Duda odniósł się m.in. do Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską z 1990 r. Duda zaznaczył, że obszernie porusza on również kwestie pluralizmu mediów i wolności wypowiedzi. Odniósł się również do postępującej polaryzacji społeczeństwa w Polsce. „Większość moich rodaków, większość moich współobywateli nie chce więcej wyzwań” – powiedział w rozmowie z PAP.
Lider opozycji Donald Tusk z zadowoleniem przyjął weto Dudy. Decyzja prezydenta pokazuje, że „presja działa”, powiedział były przewodniczący Rady UE. W Polsce miały już miejsce masowe protesty przeciwko prawu. Stany Zjednoczone i UE również mocno skrytykowały prawo. Rzecznik Komisji Europejskiej w Brukseli określił to jako „poważne zagrożenie dla wolności prasy i pluralizmu w Polsce”. Grupa Discovery ostrzegała przed kwestionowaniem „wartości, które łączyły Europę z Polską”. Ambasada USA, chargé d’affaires Bix Aliu, powiedziała, że Waszyngton był „niezwykle rozczarowany” uchwaleniem ustawy przez parlament. „Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działał zgodnie ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami na rzecz ochrony wolności słowa i przedsiębiorczości”.
Rząd w Warszawie od lat jest pod pręgierzem za zajmowanie się wymiarem sprawiedliwości i mediami oraz jego stosunek do mniejszości seksualnych w UE. PiS kontroluje już telewizję publiczną TVP i dużą część prasy regionalnej. Odkąd partia objęła władzę w Polsce, kraj spadł o 46 miejsc w Światowym Indeksie Wolności Prasy. Polska zajmuje obecnie 64. miejsce na 180 w indeksie.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.