Najpierw pandemia korony, potem wojna na Ukrainie: jak zdrowie psychiczne milionów ludzi?
ten Światowa Organizacja Zdrowia WHO widzi Europę w ważnym momencie walki z problemami psychicznymi w obliczu pandemii korony i wojny na Ukrainie.
„Nasz region jest w stanie wstrząsów i zmian” – powiedział w środę w Kopenhadze dyrektor regionu europejskiego WHO Hans Kluge. Pandemia zwróciła uwagę na zdrowie psychiczne, konflikty zbrojne w Ukraina wpływ na samopoczucie milionów ludzi. „Dziesięć tygodni wojny na Ukrainie przyniosło nieprzewidywalną niepewność, niepewność, smutek i stratę” – powiedział Kluge. Prawie 190 ataków na służbę zdrowia na Ukrainie pozbawiło nadziei i dostępu do opieki zdrowotnej niezliczonych ludzi.
Mniej pomocy niż potrzeba
Swoimi słowami Kluge przedstawił pierwsze spotkanie tzw. Paneuropejskiej Koalicji Zdrowia Psychicznego. Celem tej koalicji jest podejmowanie inicjatyw na wszystkich szczeblach w celu zaspokojenia zaniedbanych potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego w Regionie Europejskim, powiedział dyrektor regionalny WHO. Poza Niemcami i resztą UE, europejski region WHO obejmuje również kraje położone dalej na wschód, w tym Rosję i Ukrainę.
Paneuropejska Koalicja Zdrowia Psychicznego powstała we wrześniu 2021 roku. Sieć tworzą przedstawiciele 53 państw członkowskich regionu WHO, międzynarodowych organizacji pozarządowych, ekspertów oraz osoby dotknięte problemami zdrowia psychicznego.
Według danych WHO w 2021 r. ponad 150 milionów ludzi w regionie żyło z problemami zdrowia psychicznego. Tylko co trzecia osoba z depresją otrzymuje potrzebną pomoc. Problemy ze zdrowiem psychicznym dotyczą wszystkich grup wiekowych i wszystkich klas społecznych.
(dpa)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.