W badaniach wzięło udział 480 żołnierzy
Jak podało polskie wojsko, Polska kontynuuje poszukiwania części rzekomo rosyjskiego obiektu latającego. Na terenie województwa lubelskiego trwają poszukiwania naziemne w celu odnalezienia ewentualnych części obiektu, który w piątek naruszył polską przestrzeń powietrzną – pisze na platformie X Dyrekcja Operacyjna Wojska Polskiego.
W poszukiwaniach w pobliżu Zamsości w południowo-wschodniej Polsce wzięło udział około 480 żołnierzy. „Celem badań jest ostateczne potwierdzenie, że żadna część obiektu nie znajduje się na terytorium Polski”. Rzecznik armii powiedział, że poszukiwania mają potrwać do wieczora. Jak poinformował Polski Sztab Generalny, w piątek rano obiekt przeleciał nad terytorium Polski przez prawie trzy minuty.
W związku z stwierdzonym przez polskie wojsko naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej przez rakietę MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie wezwało w piątek wieczorem chargé d’affaires Ambasady Rosji i wręczyło mu notę protestacyjną. Jak oznajmiło ministerstwo, w notatce protestacyjnej wzywa się Rosję do „wyjaśnienia incydentu naruszenia przestrzeni powietrznej i natychmiastowego zaprzestania takich działań”. (rtr/dpa)
Amerykańscy eksperci ostrzegają przed nowymi rosyjskimi nalotami
Po bezprecedensowych rosyjskich nalotach na Ukrainę, w wyniku których zginęło wiele osób, amerykańscy eksperci ostrzegali przed dalszymi brutalnymi atakami. „Rosja będzie w dalszym ciągu przeprowadzać ataki na Ukrainę na dużą skalę, aby osłabić morale kraju i zdolność Ukrainy do kontynuowania wysiłków wojennych przeciwko Rosji” – czytamy w piątkowym wieczorze, w dzienniku Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że po prawie dwóch latach agresywnej wojny Rosja raczej nie będzie w stanie regularnie atakować na dużą skalę rakietami, biorąc pod uwagę jej rezerwy i możliwości produkcyjne, ale bardziej systematycznie przy użyciu dronów.
Według analizy ISW, przygotowując się do niszczycielskiego bombardowania, Rosjanie miesiącami eksperymentowali z różnymi kombinacjami dronów i rakiet, aby odkryć słabe punkty ukraińskiego systemu obrony powietrznej. (dpa)
Ukraina została ponownie zaatakowana z powietrza
Pewnej nocy, po najintensywniejszym bombardowaniu od początku wojny, Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę z powietrza. W sobotni wieczór na obszarach południowych i zachodnich ogłoszono alert powietrzny. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że rosyjskie drony bojowe przelatywały nad krajem, wielokrotnie zmieniając kierunek. (dpa)
Ambasador Rosji przy ONZ zaprzecza odpowiedzialności
Na pospiesznie zwołanym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ większość członków Rady, w tym Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania, potępiła zakrojone na szeroką skalę rosyjskie naloty na „Ukrainę”. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia wyjaśnia, że Moskwa zaatakowała jedynie infrastrukturę wojskową, a ukraińskie systemy obrony powietrznej są odpowiedzialne za ofiary wśród ludności cywilnej. (rtr)
DFG-VK wzywa do ochrony osób odmawiających służby wojskowej ze względu na przekonania
Tradycyjne stowarzyszenie pacyfistów i przeciwników poboru do wojska wezwało rząd federalny do ochrony ukraińskich osób odmawiających służby wojskowej ze względu na przekonania. Dopóki Ukraina nie uzna prawa człowieka do odmowy służby wojskowej, Niemcy nie powinny deportować żadnych uchodźców zagrożonych przymusową rekrutacją – stwierdził dyrektor polityczny Niemieckiego Towarzystwa Pokoju – Oporników Zjednoczonej Wojny” (DFG-VK). Michael Schulze von Glasser, w niemieckiej sieci redakcyjnej. „Wręcz przeciwnie, wszyscy, którzy nie chcą iść na wojnę, muszą otrzymać ochronę – zarówno ze strony Ukrainy, jak i zwłaszcza Rosji. »
Co więcej, ukraińscy uchodźcy, głównie młodzi, nie powinni być traktowani gorzej niż inni – na przykład poprzez wycofywanie pieniędzy obywateli lub stosowanie innych taktyk nacisku – ostrzegał przed tym dyrektor polityczny, twierdząc, że jest to najstarsza organizacja pokojowa w Niemczech. „Nikt nie powinien być zmuszany do chwycenia za broń i mordowania innych ludzi – i nikogo nie można zmuszać do narażania się na śmiertelne niebezpieczeństwa frontu” – prezes stowarzyszenia założonego w 1892 roku w Stuttgarcie. wywiad w gazecie.
Według raportu w Niemczech przebywa obecnie około 200 000 ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym. W Unii Europejskiej jest ich około 650 000. (EPD)
Przedstawiciel ONZ wzywa do zaprzestania ataków
Po jednej z najgorszych fal rosyjskich ataków na Ukrainę od początku wojny wyższy rangą urzędnik ONZ wezwał do „natychmiastowego” zaprzestania ataków. „Ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną naruszają międzynarodowe prawo humanitarne, są niedopuszczalne i muszą zostać natychmiast wstrzymane” – powiedział zastępca sekretarza generalnego ds. Bliskiego Wschodu i Azji Mohamed Khiari podczas nadzwyczajnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ. Władze rosyjskie zgłosiły w sobotni wieczór kilka ukraińskich ataków na rosyjskie regiony przygraniczne.
„Niestety dzisiejsze przerażające ataki są najnowszym z serii nasilających się ataków” Rosji, powiedział w piątek urzędnik ONZ Khiari. Sekretarz Generalny „jednoznacznie i zdecydowanie potępia makabryczne ataki, które miały miejsce dzisiaj na miasta i miasteczka na Ukrainie” – dodał. Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby Ukraina i trzydzieści innych państw członkowskich ONZ zwróciły się o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. (dpa)
Jedna osoba nie żyje w Belgogradzie w Rosji
Według lokalnego gubernatora w sobotni wieczór w rosyjskim mieście Biełgorod w wyniku ukraińskiego ataku na budynek mieszkalny zginęła jedna osoba. Gubernator powiedział, że cztery inne osoby zostały ranne w wyniku ostrzału w regionie przygranicznym z Ukrainą. Uszkodzony został także wodociąg miejski. Ministerstwo Obrony Rosji podało, że obrona powietrzna wystrzeliła w sumie 13 rakiet nad regionem.
W oddzielnym oświadczeniu ministerstwo poinformowało, że 32 drony zostały przechwycone i zniszczone w przygranicznych obwodach briańskim i kurskim, a także w stołecznym obwodzie moskiewskim i obwodzie orolskim.
Biełgorod położony jest około 80 kilometrów na północ od ukraińskiego miasta Charków. Według władz ukraińskich w piątek rano Charków był celem poważnych rosyjskich ataków. Według Kijowa, w piątek w fali ataków na Ukrainę zginęło co najmniej 30 osób, a ponad 160 zostało rannych. (dpa)
W Awdijiwce trwają ciężkie walki
Według Kijowa, oprócz ciężkich bombardowań powietrznych, Rosja zaatakowała w piątek także Ukrainę oddziałami lądowymi. Jednak ukraiński Sztab Generalny odnotował jedynie stosunkowo niewielką liczbę bezpośrednich starć w 31 bitwach. Po raz kolejny skupiono się na Awdijiwce w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie. W piątek prezydent Wołodymyr Zełenski złożył niezapowiedzianą wizytę w otoczonym z trzech stron mieście. Według wieczornego raportu sytuacyjnego w samej Awdijiwce doszło do trzech walk, a w jej bezpośrednim sąsiedztwie doszło do kolejnych dziesięciu.
Kolejnym celem był ukraiński przyczółek na południowym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu. Tam wojska rosyjskie dokonały dziewięciu nieudanych prób wyparcia Ukraińców z ich pozycji. Informacji przekazanych przez wojsko nie udało się niezależnie zweryfikować. (dpa)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.