Putin spotka się we wtorek z białoruskim przywódcą Łukaszenką. Negocjacje w sprawie wojny na Ukrainie trwają. Pasek informacyjny.
- Putin zorganizować konferencję prasową Łukaszenka: Szef Kremla określił doniesienia o masakrze w Buczy jako dezinformację. Białoruski szef państwa postawił zarzuty Wielkiej Brytanii w konflikcie ukraińskim*.
- Selensky drażniony gen Niemcy: Przemawiając we wtorek w litewskim parlamencie, ukraiński przywódca zakwestionował wartości UE.
- Spotkanie Putina z Łukaszenką: Prezydenci Rosji i Białorusi przybyli we wtorek do wschodniej Rosji. Szef Kremla Putin pomstował na Ukrainę.
- Ten Pasek informacyjny o negocjacjach dyplomatycznych w sprawie wojny na Ukrainie jest stale aktualizowana. Oto kontekst kryzysu ukraińskiego*.
„Trójjeść”: Putin zwraca uwagę na oświadczenie Ukrainy – Łukaszenka podnosi zarzuty Buczy wobec Brytyjczyków
Aktualizacja z 12 kwietnia, 16:15: Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że operacja wojskowa na Ukrainie będzie kontynuowana zgodnie z planem. „Naszym zadaniem jest wypełnianie i osiąganie wszystkich wyznaczonych celów, przy jednoczesnym minimalizowaniu strat” – powiedział kilka minut temu Putin podczas konferencji prasowej z białoruskim przywódcą Łukaszenką. „I będziemy postępować w sposób zrównoważony, spokojny i zgodnie z planem pierwotnie zaproponowanym przez Sztab Generalny”. Oskarżył Kijów o nieprzestrzeganie postanowień rozmów pokojowych w Stambule.
Putin nazwał doniesienia o masakrze ludności cywilnej w ukraińskim mieście Bucha* koło Kijowa fałszywymi informacjami. Porównał zarzuty przeciwko rosyjskim siłom zbrojnym do zarzutów wobec syryjskiego przywódcy Baszara al-Assada o użycie broni chemicznej w wojnie syryjskiej: „Mamy tę samą fałszywkę w Buczy”.
Łukaszenka oskarżył brytyjskie tajne służby o wystawienie obrazów. Jak dotąd jednak nie ma dowodów na takie twierdzenia. Łukaszenko powiedział: „Dzisiaj rozmawialiśmy o specjalnej operacji psychologicznej w Buczy, którą przeprowadzili Brytyjczycy. Jeśli chcą adresy, dokumenty, miejsca spotkań, sposób podróżowania, to FSB Federacji Rosyjskiej może im przekazać te informacje. – powiedział Łukaszenko. Jednak FSB co do zasady nigdy nie odpowiada na takie prośby. W innych incydentach z przeszłości, kiedy Łukaszenko domagał się przekazania dokumentów FSB, opinia publiczna nie słyszała o zarzutach.
Putin mówi, że rzekomy „Blitzkrieg” Westa „naturalnie zawiódł”
Co więcej, Putin oświadczył, że zachodni „blitzkrieg” gospodarczy przeciwko Rosji nie powiódł się. „Oczywiście ten blitzkrieg, na który liczyli nasi dobroczyńcy, zawiódł, to oczywiste”. Rosyjska gospodarka i system finansowy są „stabilne na obu nogach”. Jednocześnie szef Kremla dostrzegł także problemy spowodowane przez zachodnie sankcje nałożone w związku z wojną Rosji na Ukrainie – m.in. w logistyce i fakturowaniu. „Oczywiście, że są problemy” – powiedział Putin. Jednak gospodarka jest „dość stabilna”. Według agencji informacyjnej RIA szef audytorów Aleksiej Kudrin mówił we wtorek o ponad dziesięcioprocentowym „skurczu” gospodarczym.
Według raportu ukraińskiego nadawcy Nexta, Putin wypowiadał się wymownie także o Ukrainie i Białorusi: kraje te wraz z Rosją utworzyły naród „trynitarny” – wyjaśnił. W tych okolicznościach konieczna jest także „silniejsza integracja” Rosji i Białorusi.
Polska aresztuje rosyjskich i białoruskich szpiegów podczas wojny na Ukrainie
Aktualizacja z 12 kwietnia, 15:15: Trzech domniemanych szpiegów z Rosji i Białorusi zostało aresztowanych w Polsce podczas wojny na Ukrainie. Rzecznik polskich tajnych służb opublikował we wtorek następujące informacje:
- Mieszkający w Polsce od 18 lat Rosjanin „zbierał informacje o przygotowaniach bojowych sił polskich i NATO na zlecenie rosyjskich służb specjalnych”.
- Obaj Białorusini chcieli szpiegować obiekty strategiczne dla obronności Polski.
Już pod koniec marca wydalono z Polski 45 dyplomatów rosyjskich. W efekcie Rosja wydaliła także 45 polskich dyplomatów. Na Słowacji zdemaskowano również sieć szpiegowską.
Selenskyj drwi z Niemiec: Wartości UE gotowe na „muzeum”?
Aktualizacja z 12 kwietnia, 13:40: Wołodymyr Zełenski wyraził wątpliwości co do determinacji Europy, by zwiększyć presję na Rosję w sprawie okrucieństw wojny w jego kraju. „Niektóre państwa UE nie mogą zdecydować, kiedy przynajmniej znacząco ograniczą zakup rosyjskich źródeł energii” – powiedział szef państwa we wtorek w przemówieniu w litewskim parlamencie.
Rozpoczęta przez Rosję wojna na Ukrainie jest dla Europy kwestią strategiczną. „Czy wartości, które stały się fundamentem Europy po II wojnie światowej, są nadal żywe? A może walory już odegrały swoją rolę i czy mogą służyć turystom jedynie jako eksponaty muzealne? powiedział Zełenskij.
W swoim przemówieniu Zełenski oskarżył wojska rosyjskie o porwanie do Rosji setek tysięcy Ukraińców w celu uciszenia ich o zbrodniach wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy. „Zostaną zabrani do specjalnych obozów. Zabiera się im dokumenty, przesłuchuje i poniża. Nie wiadomo, ilu zabijają” – powiedział ukraiński prezydent. Podobne zarzuty były już ze strony ukraińskiej. Jak dotąd nie ma dowodów na te twierdzenia.
Negocjacje z Ukrainą: Putin spotyka Łukaszenkę – i plaga na Ukrainie: „Nie mieliśmy wyboru”
Pierwszy raport: Moskwa/Monachium – Wojna na Ukrainie trwa. Na wschodzie kraju spodziewana jest poważna ofensywa wojsk rosyjskich. Istnieją doniesienia z Mariupola o rzekomym ataku Rosji za pomocą gazu trującego. Szef Kremla Władimir Putin* i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko* przybyli na spotkanie na dalekim wschodzie Rosji. Z okazji Dnia Kosmosu odwiedzą przyszły port kosmiczny „Wostoczny” przy granicy z Chinami.
Wojna ukraińska: Putin „nie ma wątpliwości” co do sukcesu „operacji specjalnej”
Podczas swojej wizyty Putin po raz kolejny wykazał wiarę w zwycięstwo w obliczu wojny. Według agencji Interfax, cele „operacji specjalnej” zostaną osiągnięte. „Nie ma wątpliwości.” Po raz kolejny bronił swojej decyzji o inwazji na sąsiedni kraj, jako że nie ma alternatywy.
Operacja służy zapewnieniu bezpieczeństwa Rosji. „Nie mieliśmy innego wyjścia” – powiedział Putin. Konflikt z „siłami antyrosyjskimi na Ukrainie” był tylko kwestią czasu. W przeszłości jednak wielu międzynarodowych ekspertów oskarżało przywódcę Kremla o wykorzystywanie ochrony narodu rosyjskiego na Ukrainie jedynie jako pretekstu do wojny.
Putin podkreślił też, że Rosja nie chce izolować się od reszty świata. Według Putina sankcje, którymi Zachód zareagował na rosyjską inwazję, nie mogą izolować Rosji. Moskwa będzie nadal rozwijać swój potencjał techniczny i technologiczny – zwłaszcza w kosmosie – powiedział.
Wojna na Ukrainie: Łukaszenka wzywa Białoruś do ponownego udziału w negocjacjach
Szef Kremla chce rozmawiać z Łukaszenką m.in. o włączeniu Mińska do negocjacji między Moskwą a Kijowem*. Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Od tego czasu wojska rosyjskie atakowały kraj prezydenta Wołodymyra Zełenskiego*, także z terytorium Białorusi.
W marcu na pograniczu byłej autorytarnej republiki radzieckiej odbyły się pierwsze rozmowy delegacji rosyjskiej z delegacją ukraińską. Po nowej rundzie rozmów w Stambule w Turcji Łukaszenko niedawno wezwał swój kraj do ponownego przyłączenia się do rozmów.
„Opowiadamy się za naszymi białoruskimi przyjaciółmi, którzy nadal odgrywają pozytywną rolę w negocjacjach rosyjsko-ukraińskich – a Białoruś jest doskonałą platformą do kontynuacji tych negocjacji” – powiedział Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, 8 kwietnia. .wyrażone na ten temat. Bez Białorusi żadne rozwiązanie nie jest możliwe, powiedział Ławrow. Choć nie wykluczał innych miejsc, opowiadał się też za Białorusią jako gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy. Jednak Ukraina nie postrzega już Białorusi jako neutralnego mediatora.
Wojna na Ukrainie: Putin chce odpowiedzieć na pytania po raz pierwszy od inwazji
Putin ma też odpowiedzieć na pytania przedstawicieli mediów we wtorek po raz pierwszy odkąd Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę prawie siedem tygodni temu. To, czy szef Kremla będzie odpowiadał na pytania dotyczące np. bezpiecznych korytarzy ewakuacyjnych dla ludności cywilnej, czy działań pokojowych, pozostaje na razie otwarte.
Niedawno Putin spotkał się z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem – w Austrii podróż kanclerza spotkała się z ostrą krytyką*. Możesz przeczytać wszystkie wydarzenia do 12 kwietnia tutaj. (mbr z dpa) *Merkur.de jest ofertą IPPEN.MEDIA
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.