Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Polska i Ukraina są bliskimi sojusznikami. „Ukraińskie i polskie serca biją za wolność, za wzajemną niepodległość naszych państw, za naszą rodzimą Europę, za nasz wspólny dom i zwyciężymy!” – powiedział Zełenski w przemówieniu przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. „Nie ma już siły zdolnej do pokonania przyjaźni ukraińsko-polskiej”.
Pierwsza oficjalna wizyta w Polsce od początku wojny
Była to pierwsza oficjalna wizyta Żeleńskiego w Polsce od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na jego kraj 24 lutego 2022 roku. W Warszawie spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Dla Polaków wizyta była przede wszystkim ważnym gestem symbolicznym. Od pierwszych dni wojny Polacy okazywali bezprecedensową pomoc uchodźcom wojennym. Miliony przekroczyły granicę, wielu przeniosło się dalej na zachód, niektórzy wrócili do swoich krajów pochodzenia. Według Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) około 1,6 mln osób z Ukrainy korzysta obecnie ze statusu ochrony w Polsce.
Wsparcie militarne Polski dla Ukrainy również odegrało ważną rolę w wizycie Zełenskiego. Kilka tygodni temu Duda zapowiedział, że na Ukrainę trafią myśliwce MiG-29. Podczas wizyty Seleńskiego sprecyzował: Ukraina otrzymała już od Polski osiem MiG-29, cztery z nich „w ostatnich miesiącach”, a cztery dopiero „niedawno”. Ponadto obecnie przygotowywanych jest do przeniesienia sześć MiG-29 – powiedział Duda.
Selenski podpisał również przedwstępną umowę z premierem Morawieckim na zakup nowych polskich transporterów opancerzonych. Kilka dni temu Morawiecki poinformował, że Ukraina chce zamówić 100 kołowych bojowych wozów piechoty KTO Rosomak. Kontrakt zostanie sfinansowany ze środków europejskich dla Polski oraz pomocy USA dla Ukrainy.
W swoim wystąpieniu Zełenski podkreślił, że bliski sojusz polsko-ukraiński jest kamieniem węgielnym wolności w Europie Wschodniej. „Jeśli jesteśmy z wami wolni, to jest to gwarancja, że wolność będzie silna we wszystkich naszych sąsiadujących krajach, sąsiadach Unii Europejskiej – Rumunii, Słowacji, Litwie i innych krajach bałtyckich” – powiedział Zełenski.
Dodał: „Jeżeli jesteśmy wolni, to jest to gwarancja, że wolność zapanuje także w Mołdawii i nie opuści Gruzji, az pewnością przybędzie na Białoruś”. Mołdawia znajduje się pod presją Rosji. W Gruzji na Kaukazie Południowym w ostatnim czasie doszło do protestów przeciwko rządowi, który chciał przywrócić społeczeństwo obywatelskie na wzór Rosji. Białoruś jest ściśle sprzymierzona z Moskwą pod przywództwem Aleksandra Łukaszenki i zaangażowana w agresywną wojnę przeciwko Ukrainie.
Kijów: zacięte walki od domu do domu w Bashmut
Rosyjscy napastnicy i ukraińscy obrońcy toczyli zaciekłe walki od domu do domu w Bakhmut. Szereg ataków rosyjskich żołnierzy na tereny przemysłowe miasta na wschodzie Ukrainy zostało odpartych przy wsparciu artylerii i granatników – poinformowali w środę dowódcy wojskowi w Kijowie. Mówiono, że pomimo przewagi liczebnej jednostki rosyjskie nie mogły się przebić.
Rosyjskie wojska od późnego lata próbują schwytać Bachmuta w obwodzie donieckim. Większość miasta i części centrum znajduje się już pod rosyjską kontrolą. W zachodniej części miasta, które liczyło niegdyś 70 tys. mieszkańców, jednostki ukraińskie nadal stawiają uparty opór. Rosja napadła na Ukrainę ponad 13 miesięcy temu.
ONZ: Stany Zjednoczone i Wielka Brytania bojkotują rosyjskich komisarzy ds. dzieci
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii opuścili nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby zaprotestować przeciwko przemówieniom rosyjskiej komisarz ds. dzieci Marii Lwowej-Biełowej, poszukiwanej listem gończym. Kiedy Lwowa-Belowa przemawiała podczas wideokonferencji na sesji w Nowym Jorku w środę, miejsca obu krajów pozostały puste – podobnie jak miejsca Albanii i Malty.
Rosja sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w organie. Zaproszenie Lwowej-Bełowej zostało odebrane jako prowokacja, ponieważ jest ona postrzegana jako kluczowa postać w przymusowej deportacji ukraińskich dzieci ze strefy działań wojennych do Rosji. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał zatem nakaz aresztowania Lwowej-Biełowej i prezydenta Rosji Władimira Putina za to „porwanie”.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Kijów wielokrotnie oskarżał Moskwę o „deportację” ukraińskich dzieci. Ostatnio Kijów mówił o 19 514 dzieciach, w tym o 4 390 sierotach. Moskwa temu zaprzecza i mówi o ewakuacjach.
Ważny będzie czwartek
Głowa państwa Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się w czwartek w Pekinie z głową państwa i przywódcą partii Chin Xi Jinpingiem. Nacisk zostanie położony na konflikt ukraiński i stosunki gospodarcze.
W Moskwie szef Kremla Putin i białoruski przywódca Łukaszenka kontynuują rozmowy. To są aktualne problemy polityczne. Oprócz planowanego stacjonowania rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na Białorusi, przy granicy z Polską, będzie to prawdopodobnie reakcja na członkostwo Finlandii w NATO.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.