Andrij Melnyk wyjechał z Niemiec, rosyjscy rezerwiści muszą sami kupować kamizelki ochronne, a Anton Hofreiter uważa, że SPD wciąż jest za kulawa.
Ukraina używa czołgów w bitwie o Chersoń
Według rosyjskich informacji armia ukraińska rozpoczęła nowy atak, aby wyzwolić okupowany region Chersoń na południu kraju. Jednak informacje różniły się w sobotę. Wiceszef administracji okupacyjnej Kirył Stremousow powiedział, że był tylko ostrzał artyleryjski. Rosyjskie Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało, że atak został odparty. W przeciwieństwie do tego, rosyjscy blogerzy wojskowi donosili, że miały miejsce zacięte walki. Armia ukraińska korzysta z wielu czołgów i pojazdów opancerzonych.
Celem ataków są miasta Dudczany i Mylowe w celu dalszego zmniejszenia obszaru zajmowanego przez wojska rosyjskie na północno-zachodnim brzegu Dniepru. W ostatnich tygodniach Ukraina systematycznie odcinała możliwe rosyjskie drogi odwrotu przez rzekę ogniem artyleryjskim dalekiego zasięgu. Podobnie jak w poprzednich przypadkach strona ukraińska nie przekazała żadnych informacji o zamachu. (dpa)
Zniszczenie dużych ilości rosyjskiej broni
Według ukraińskich wojskowych siły ukraińskie zniszczyły duże ilości rosyjskiej broni i sprzętu w Antratsyt, na południe od Ługańska. Wojsko poinformowało również na swoim profilu na Facebooku, że rosyjskie siły zbombardowały kilka miast, w tym Konstantynówkę na południowy zachód od Bachmuta i miasto Zaporoże, za pomocą artylerii iz powietrza. Te informacje nie mogły być niezależnie zweryfikowane. (tr)
Atak na dostawy energii do Kijowa
Fabryka zaopatrzenia w energię została poważnie uszkodzona przez rakietę w stolicy Ukrainy, Kijowie. Operator sieci elektrycznej na Ukrainie poinformował w sobotę, że ekipy remontowe pracują nad przywróceniem zasilania. Gubernator Oleksiy Kuleba powiedział, że nikt nie został ranny ani nie zginął podczas ataku. Wiceszef ukraińskiego biura prezydenckiego Kyrylo Tymoszenko wezwał mieszkańców stolicy i okolic do ograniczenia zużycia energii w godzinach szczytu. (ap)
Putin: Mobilizacja zakończona w 14 dni
Prezydent Rosji Władimir Putin spodziewa się, że powołanie rosyjskich rezerwistów zakończy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. „Myślę, że za jakieś dwa tygodnie skończą się wszystkie działania mobilizacyjne” – powiedział Putin na konferencji prasowej w Kazachstanie. 222 000 z 300 000 rezerwistów zostało już zmobilizowanych. Rosja nie planuje na razie kolejnych nalotów na dużą skalę na Ukrainę. (tr)
Rosyjscy żołnierze na Białorusi dla wspólnego sojuszu wojskowego
Moskwa i Mińsk rozszerzają współpracę wojskową: w sobotę na Białoruś przybyli pierwsi rosyjscy żołnierze wspólnej jednostki wojskowej obu krajów. „Na Białoruś przybyły pierwsze konwoje żołnierzy rosyjskich z Okręgowego Związku Wojskowego” – poinformowało Ministerstwo Obrony w Mińsku. Materiał wydany przez Ministerstwo Obrony Mińska ukazywał rosyjskich żołnierzy witanych chlebem i solą przez białoruskie kobiety w tradycyjnych strojach. Misją żołnierzy jest „wyłącznie wzmocnienie ochrony i obrony granicy”, powiedział.
Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko ogłosił w poniedziałek utworzenie wspólnego sojuszu wojskowego z Rosją. Wypowiedź ta wzbudziła obawy, że białoruscy żołnierze zostali rozmieszczeni obok armii rosyjskiej na wschodniej Ukrainie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o chęć „wciągnięcia Białorusi bezpośrednio do tej wojny” i wezwał do międzynarodowej misji obserwacyjnej na granicy ukraińsko-białoruskiej.
Białoruś jest finansowo i politycznie zależna od Rosji jako sojusznika. W miesiącach poprzedzających rosyjską operację wojskową na Ukrainie Łukaszenko zezwolił na rozmieszczenie wojsk rosyjskich na Białorusi. Żołnierze białoruscy nie brali jeszcze udziału w wojnie agresywnej na Ukrainie.
W wywiadzie opublikowanym w piątek wieczorem w amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC Łukaszenko powiedział, że chociaż jego kraj popiera Rosję, „nie zabiliśmy nikogo i nikogo nie zabijemy”. Nikt, nawet Rosja, nie prosił Białorusi o „wzięcie udziału w tej misji”, twierdził Łukaszenka. – I nie mamy zamiaru się w to angażować. (AFP)
Zapalił się magazyn paliw w Belgogradzie w Rosji
Władze poinformowały, że w mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą zapalił się skład paliw. Gubernator Wiaczesław Gładkow obwinił bombardowanie Ukrainy. „Pocisk uderzył w stocznię czołgów w Biełgorod” – napisał w sobotę w sieci społecznościowej Telegram.
Przez duże miasto wędrują dostawy dla wojsk rosyjskich, które mają zdobyć Donbas. Ukraiński Charków jest również często bombardowany z regionu Biełgorod. Tak więc w ostatnich miesiącach doszło do kilku wybuchów w magazynach amunicji czy paliw, które w mniej lub bardziej wyraźny sposób były spowodowane atakami ukraińskimi. Niedawno w czwartek część rakiety uszkodziła budynek mieszkalny w Biełgorodzie. Mogą to być również pozostałości rosyjskiego pocisku przeciwlotniczego. (dpa)
Rosyjscy rezerwiści muszą zapewnić sobie własną kamizelkę kuloodporną
Według brytyjskich raportów zmobilizowani przez Rosję rezerwiści są wysyłani na wojnę z Ukrainą z niewystarczającym sprzętem. Kontyngenty rosyjskich rezerwistów zostały rozmieszczone na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, napisało w sobotę brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim regularnym raporcie wywiadowczym na temat rosyjskiej wojny agresji na Ukrainę. „Średni poziom ich osobistego wyposażenia jest prawie na pewno niższy niż i tak już niewystarczająca podaż wcześniej rozmieszczonych żołnierzy”.
Wielu rezerwistów prawdopodobnie musiałoby samodzielnie kupić własne kamizelki kuloodporne, zwłaszcza współczesne kamizelki kuloodporne typu 6B45, które faktycznie miały być wydawane do walki z wojskami w ramach rosyjskiego programu wyposażenia Ratnik. Ich cena wzrosła ponad trzykrotnie w rosyjskim e-commerce od kwietnia. (dpa)
USA ujawniają pakiet obronny o wartości 725 milionów dolarów
Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie amunicję i pojazdy wojskowe w ramach nowego programu obronnego o wartości 725 milionów dolarów. O tym poinformowało w piątek dwóch przedstawicieli rządu USA. Pomoc wojskowa powinna wzmocnić zdolności Ukrainy do kontrofensywy przeciwko Rosji. Nie uwzględniono broni do obrony przed atakami rakietowymi. Według oświadczenia dla Departamentu Stanu prezydent USA Biden wydał nowy pakiet obronny Ukrainy. (tr)
Melnyk przekroczył granicę Polski
Po prawie ośmiu latach pełnienia funkcji ambasadora Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wyjechał z Niemiec do Kijowa. Pod koniec rana przekroczył granicę Polski samochodem. Jego następca Ołeksij Makiejew spodziewany jest w poniedziałek w Berlinie. Zmiana na czele ambasady nastąpi formalnie dopiero po akredytacji prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, na którą nie ma jeszcze oficjalnej daty.
47-letni Melnyk został ambasadorem w Niemczech w styczniu 2015 roku i wyrobił sobie sławę dzięki niezwykle twardej postawie wobec niemieckiego rządu jak na dyplomatę. W pierwszych miesiącach wojny Melnyk stał się jednym z najczęstszych gości w niemieckich talk-show. Prawie nie było dnia, by nie domagał się czołgów bojowych i dział przeciwlotniczych oraz oskarżał rząd o wahanie i zwlekanie.
Scholz ponownie za akcesją Ukrainy i Mołdawii do UE
Kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD) ponownie zobowiązał się do wspierania Ukrainy i Mołdawii, a także innych krajów kandydujących w ich drodze do UE. Oba państwa, podobnie jak Gruzja i kraje Bałkanów Zachodnich, „należą do nas, do wolnej Europy”, powiedział Scholz w swoim przemówieniu na zjeździe Partii Europejskich Socjalistów (PES) w Berlinie w sobotę.
Scholz przypomniał perspektywę członkostwa obiecaną niektórym z tych państw wiele lat temu. „Za tymi słowami muszą teraz iść wreszcie czyny” – podkreślił kanclerz federalny. Rozszerzenie UE również „wzmocni jej wagę w świecie”. Jest to wtedy „zwycięstwo dla wszystkich”.
Scholz po raz kolejny potwierdził również swoje poparcie dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej wojnie agresji. „Brutalna inwazja” Rosji była „atakiem na europejski porządek bezpieczeństwa”. Europejska wspólnota państw tego nie zaakceptuje. Kanclerz wspomniała o wsparciu wojskowym, ale także o sankcjach nałożonych na Rosję. (AFP)
Anton Hofreiter wzywa SPD do dostarczenia czołgów
Przewodniczący Komisji Europy Bundestagu Anton Hofreiter po raz kolejny opowiedział się za dostawą czołgów bojowych na Ukrainę i wyraźnie oskarżył SPD o opóźnianie odpowiednich kroków. „Nie rozumiem, dlaczego nie może iść szybciej. Musimy zrobić więcej”, powiedział zielony polityk na uboczu konferencji delegatów federalnych w kanale telewizyjnym feniksa. Hofreiter dodał: „To minister obrony i SPD go spowalniają”. Hofreiter uznał ich argumenty, że Niemcy nie kierują się tym samym, a problemy logistyczne są fałszywe. Zieloni też nie chcieli robić tego sami, więc musiało to zostać rozwiązane w ramach europejskiego stowarzyszenia. „Ponad dziesięć krajów europejskich korzysta z Leoparda 2, jest wiele, które naciskają na nas, abyśmy w końcu je dostarczyli” – wyjaśnił Hofreiter ze swojej perspektywy. Problemy logistyczne również można rozwiązać i co więcej, nie różnią się od dostaw czołgów Gepard i samobieżnych haubic. „Musimy wreszcie zrobić wszystko, aby zakończyć tę wojnę”.
SPD musi również zadać sobie pytanie, dlaczego chroni dostawy broni w innych kontekstach, takich jak Arabia Saudyjska. „Uważam, że naprawdę problematyczne jest to, że SPD wywiera na nas ogromną presję, abyśmy dostarczali broń dyktaturze i niechętnie dostarczają broń demokracji opanowanej przez dyktaturę. To nie pasuje” – skrytykował Hofreiter. (dpa)
Arabia Saudyjska udziela pomocy humanitarnej Ukrainie
Arabia Saudyjska przekaże Ukrainie 400 milionów dolarów pomocy humanitarnej. Poinformowała o tym saudyjska agencja prasowa SPA. W piątek książę koronny Mohammed bin Salman rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Powiedział również, że Arabia Saudyjska zawsze była chętna do podjęcia próby mediacji. (tr)
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.