W Niemczech wciąż rośnie sceptycyzm wobec imigracji. Wynika to wyraźnie z aktualnego trendu ARD Germany. Większość respondentów kojarzy migrację z wadami i opowiada się za zaostrzeniem kontroli granicznych.
Zawsze Coraz więcej mieszkańców Niemiec jest sceptycznych wobec imigracji. Wynika to wyraźnie z opublikowanego w czwartek trendu ARD Germany. W ankiecie 64 procent stwierdziło, że kojarzy imigrację z wadami. W maju było to 54 proc. Tylko co czwarta osoba uważa, że Niemcy czerpią korzyści z imigracji.
64 proc. ankietowanych uważa również, że Niemcy powinny przyjmować mniej uchodźców. Ponad 80 procent opowiedziałoby się za wzmocnieniem kontroli granicznych. Około dwie trzecie opowiada się za rozwiązaniem na szczeblu europejskim. Większość uważa jednak, że nie da się tego wdrożyć w odpowiednim czasie.
Zadowolenie z rządów zajmujących się sygnalizacją świetlną pozostaje niskie
TO Jednak zadowolenie z rządu federalnego pozostaje niskie. Zgodnie z aktualnym trendem ARD Germany jedynie 19 procent ankietowanych twierdzi, że jest „zadowolonych” lub „bardzo zadowolonych”. Z drugiej strony 70 procent twierdzi, że jest „mniej usatysfakcjonowanych” lub „w ogóle niezadowolonych” z działania sygnalizacji świetlnej. Odpowiada to wartościom z początku września.
Praktycznie niezmienione pozostały także wyniki tzw. pytania niedzielnego. Unia straciła w sondażu punkt procentowy, do 28 proc. Na drugim miejscu znajduje się AfD z 22 proc., przed SPD z 16 proc. i Zielonymi z 14 proc. W dalszym ciągu oczekuje się, że FDP otrzyma sześć procent, podczas gdy lewica pozostaje poniżej pięciu procent, wynosząc cztery procent.
Większość pozytywnie oceniła ministra obrony Pistoriusa
Spośród członków Gabinetu Federalnego jedynie minister obrony Boris Pistorius (SPD) otrzymał pozytywną ocenę niewielką większością 51 proc. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) zajmuje drugie miejsce z 35 procentami, przed ministrem finansów Christianem Lindnerem z 31 procentami i kanclerzem federalnym Olafem Scholzem z 27 procentami. Lider CDU Friedrich Merz również posiada 27 proc. Na drugim miejscu znajduje się liderka grupy parlamentarnej AfD Alice Weidel z 19 procentami i liderka Partii Lewicy Janine Wissler z 9 procentami.
Wybory do landu w Hesji: CDU na czele w najnowszym sondażu przedwyborczym
TO Wyniki pod koniec kadencji parlamentu w Hesji są ambiwalentne: w ostatnim sondażu przedwyborczym przed wyborami regionalnymi zaplanowanymi na 8 października połowa wyborców pozytywnie oceniła pracę czarno-zielonego rządu. Jednak prawie tak samo można je krytykować.
W sondażu CDU posiada obecnie 31 proc. i tym samym mogłaby ponownie stanąć na czele rządu. Obecnie mniej więcej remisują Zieloni (17%), SPD (16%) i AfD (15%). Z raportu wynika, że FDP, posiadająca obecnie 6% głosów, może mieć nadzieję na reelekcję do parlamentu. Jeśli wyniki wyborów będą odpowiadać niedzielnemu pytaniu, to oprócz nowej czarno-zielonej koalicji sojusz CDU z SPD byłby matematycznie możliwy także w Hesji.
Wybory do landu w Bawarii: Premier Söder traci popularność
Również w Bawarii wyniki na krótko przed wyborami regionalnymi były mieszane: 50 proc. stwierdziło, że jest zadowolonych z koalicji CSU i wolnych wyborców. Z drugiej strony 47 procent wyraża krytyczną ocenę. Markus Söder (CSU) w dalszym ciągu znajduje się na szczycie listy najlepszych kandydatów, ale odnotował w badaniu najniższą notę od objęcia stanowiska ministerialnego.
Jak wynika z sondażu przedwyborczego ARD, na kilka dni przed wyborami najsilniejszą siłą pozostaje CSU z ok. 37 proc. Wolni Wyborcy mają obecnie 16 proc., Zieloni 15 proc., a AfD 14 proc. Wejście FDP do parlamentu pozostaje niepewne, obecnie ma 4 proc.
Dowiedz się więcej o niemieckim trendzie
Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | Wiadomości radiowe | 28 września 2023 | 18:00
Wyświetl wszystko
Wyświetl wszystko
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.