Co motywuje mieszkańców Górnego Palatynatu, jakie są ich obawy i troski? Jak zakończyć wojnę na Ukrainie? Jakiej nowej polityki rosyjskiej potrzebujemy? Co Niemcy i NATO powinny zrobić w przyszłości? Na forum „Zeitenwende on Tour” Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) zainteresowani obywatele mogli porozmawiać z ekspertami w poniedziałek wieczorem (24 października) w Furth im Wald (dzielnica Cham).
Około 80 obywateli dyskutowało z politykami i ekspertami podczas cyklu konferencji „Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa”. Dialog obywatelski koncentrował się na wojnie z Ukrainą.
Były ambasador Melnyk: pokój tylko na podstawie sytuacji przedwojennej
Dla przewodniczącego Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), Christopha Heusgena, jest jasne, że przeżywamy obecnie punkt zwrotny, który będzie miał wiele konsekwencji. Live również został aktywowany Andriy Melnyk, były ambasador Ukrainy w Niemczech. W wywiadzie odczuwa ulgę, że niemieccy politycy przyznali się do błędu w swojej rosyjskiej polityce.
Według niego negocjacje z Rosją nie są obecnie możliwe. „Niestety rozwiązanie można obecnie znaleźć tylko na polu bitwy” – powiedział podczas okrągłego stołu Ukrainiec. Dla niego pokój może zapanować dopiero po przywróceniu status quo, tak jak było przed wybuchem wojny 24 lutego 2022 roku.
Ekspert Europy Wschodniej: „Niemcy muszą więcej słuchać”
„Niemcy będą musiały więcej słuchać w przyszłości, ponieważ kraje takie jak Polska i Ukraina od dawna ostrzegają przed Rosją i Putinem” – powiedziała Franziska Davies, historyk z Europy Wschodniej. Według niej Niemcy powinny się obudzić najpóźniej po aneksji Półwyspu Krymskiego.
Kolejne źródło niepewności: Chiny
Do dialogu obywatelskiego został również zaproszony polityk CSU Thomas Erndl. Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych wyraził zaniepokojenie nie tylko toczącą się na Ukrainie wojną, ale także Chinami Głowa państwa i autokrata Xi Jinping. Liczne były również komentarze publiczne. Omówiono takie tematy jak polityka energetyczna, niemieckie siły zbrojne i przyszłość Europy.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.