Brytyjscy biskupi napisali do władz odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną, wyrażając zaniepokojenie sytuacją polskiego pacjenta, któremu zaprzestano sztucznego karmienia. Mężczyzna w listopadzie 2020 roku przeszedł zawał serca i był leczony w szpitalu w Plymouth. W grudniu sąd orzekł, że można wstrzymać sztuczną opiekę nad pacjentem w śpiączce. Środek ten jest obecnie realizowany po odrzuceniu przez sąd apelacji rodziny. Odrzucono także wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Biskupi angielscy wyjaśnili, że zapewnienie wody i pożywienia należy do podstawowej opieki zdrowotnej i nie powinno być traktowane jako terapia medyczna. Członkowie rodziny stwierdzili, że Polak był gorliwym katolikiem i na pewno nie zgodziłby się na zniesienie sztucznych środków opiekuńczych.
List do Ministra Zdrowia
Angielscy biskupi napisali teraz w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, odpowiadając na prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (CEP), abpa Stanisława Gądeckiego. W związku z tym biskup John Sherrington, odpowiedzialny za kwestie życiowe w Konferencji Biskupów Katolickich Anglii (CBCEW), i biskup Plymouth Mark O’Toole wspólnie zwrócili się do brytyjskiego ministra zdrowia Matta Hancocka. „Zapewnienie chorym żywności i wody, w tym zaopatrzenia, należy do podstawowej opieki zdrowotnej” – podkreślają biskupi w swoim liście. Zezwolenie to musi zostać wydane, o ile nie uniemożliwiają tego względy medyczne. Pacjent nigdy też nie odmówił w takich okolicznościach sztucznego żywienia i nie ma dowodów na to, że postrzegał to jako leczenie. Ponadto Polska zaoferowała także wsparcie w powrocie pacjenta do kraju i poddaniu się tam leczeniu.
(Wiadomości Watykańskie – sst)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.