90 gróźb rosyjskich ataków w sylwestra
Poniedziałek, 1 stycznia 2024, godzina 9:30: Według Kijowa Rosja wystrzeliła w sylwestra na Ukrainę rekordową liczbę 90 dronów bojowych, z których w całym kraju można było odeprzeć 87, poinformował w Telegramie szef ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk. To prawie dwa razy więcej bezzałogowych rakiet niż w Sylwestra rok temu, kiedy zestrzelono ogółem 45.
Według gubernatora wojskowego Ołeha Kipera w obwodzie odeskim, na południe od Morza Czarnego, co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy inne zostały ranne w ataku na dzielnicę mieszkaniową. Według doniesień uszkodzony został także port. Według doniesień, we Lwowie na zachodniej Ukrainie zniszczono muzeum. Według Sił Powietrznych Ukrainy armia rosyjska zaatakowała rakietami także obwody chersoński i zaporoski na południu oraz Charków na wschodzie.
To już drugi Nowy Rok, w którym cała Ukraina przeżywa wojnę po ataku Rosji na sąsiedni kraj 24 lutego 2022 r. Zaledwie kilka dni temu Ukraińcy doświadczyli najpoważniejszych od początku wojny bombardowań, które według według oficjalnych danych w samym stolicy Kijowie zginęło co najmniej 27 osób.
Putin: „Żadna siła nie może nas podzielić”
14:31: Na początku tego roku prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował o jedność i wytrwałość wśród Rosjan. „Wielokrotnie pokazaliśmy, że potrafimy rozwiązać najtrudniejsze zadania i nigdy się nie wycofać, bo żadna siła nie jest w stanie nas podzielić” – powiedział kremlowski przywódca w swoim telewizyjnym przemówieniu. Po raz pierwszy wyemitowano go w niedzielę na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdy półwyspy Czukotka i Kamczatka świętowały nowy rok. Następnie przemówienie zostanie wyemitowane na krótko przed północą we wszystkich pozostałych strefach czasowych rozległego imperium, aż dotrze do stolicy Moskwy o 22:00 (czasu paryskiego).
Dla Rosjan to drugi Sylwester w wojnie z sąsiednią Ukrainą zarządzonej przez Putina. Dzień przed nowym rokiem po raz pierwszy doszło do znacznych strat rosyjskiej ludności cywilnej, w Biełgorodzie na granicy z Ukrainą zginęło ponad 20 osób. Prezydent podczas swojego wystąpienia w zimowym kontekście Kremla nie poruszył tego tematu. Według agencji Ria Novosti jego rzecznik Dmitrij Pieskow również zaprzeczył, jakoby w nagranym wcześniej przemówieniu cokolwiek uległo zmianie.
Reklama
Putin (71 l.) podziękował żołnierzom w akcji. Są na pierwszej linii frontu w walce „o prawdę i sprawiedliwość”. Życzył rosyjskim rodzinom szczęśliwego Nowego Roku. „Jesteśmy jednym krajem, jedną wielką rodziną” – powiedział Putin. „Zapewniamy bezpieczny rozwój naszej ojczyzny, dla dobra naszych obywateli; Staniemy się jeszcze silniejsi.
Zespół ZDF kontuzjowany w rosyjskim ataku na hotel
Niedziela 31 grudnia, godzina 13:13: W sobotę zespół ZDF został również trafiony rosyjskim atakiem rakietowym na hotel we wschodnim mieście Ukrainy, Charkowie. Siedmioosobowy zespół kierowany przez dziennikarkę ZDF Alicę Jung przebywał w hotelu Palace w Charkowie w czasie bombardowania, gdy rakieta uderzyła w budynek. Ukraiński tłumacz został uderzony gruzem i doznał poważnych obrażeń, podobnie jak ochroniarz. Pałac Charkowski to hotel, z którego korzystają głównie dziennikarze, ponieważ posiada bunkier.
Bettina Schausten, redaktor naczelna ZDF: „To kolejny atak Rosji na wolną prasę. Mamy nadzieję, że kontuzjowani koledzy szybko wrócą do zdrowia. ZDF będzie w dalszym ciągu informować o wojnie z ukraińską ludnością cywilną.”
Alicja Jung, dziennikarka ZDF: „Okazuje się, że na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca. »
Od prawie dwóch lat ZDF nieprzerwanie informuje o rosyjskiej wojnie agresywnej na Ukrainie. Hotele, w których nocowali dziennikarze i pracownicy organizacji pozarządowych, zostały już dotknięte rosyjskimi atakami.
Co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na Charków
20:27: Według oficjalnych danych co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na Charków we wschodniej Ukrainie. Trafiony został między innymi budynek mieszkalny w centrum miasta – napisał w sobotni wieczór w Telegramie burmistrz Ihor Terechow. Kilka osób trafiło do szpitala.
Ukraińskie Siły Powietrzne ogłosiły również, że rosyjska armia ponownie wystrzeliła drony bojowe. Ostrzeżenia wydano m.in. w obwodach chersońskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim.
Rosja grozi „ukaraniem” ukraińskich ataków na Biełgorod
17:25: Po ukraińskich atakach na rosyjski region przygraniczny rosyjskie Ministerstwo Obrony zagroziło „karą”. Atak na Biełgorod nie pozostanie „bezkarny” – podało w sobotę ministerstwo w serwisie internetowym Telegram. W ten sposób „większość” rakiet wycelowanych w miasto została przechwycona.
Władze rosyjskie poinformowały w sobotę o kilku ukraińskich atakach na rosyjskie regiony przygraniczne. Według Moskwy w sobotnim ataku na rosyjskie miasto Biełgorod zginęło 18 osób, a 111 zostało rannych.
W rosyjskim regionie przygranicznym Biełgorod zginęło 18 osób w poważnym ataku na Ukrainie
16:31: Władze w rosyjskim regionie przygranicznym Biełgorod zgłosiły poważny ukraiński atak, w wyniku którego zginęło kilka osób. W zamachu bombowym na centrum stolicy obwodu o tej samej nazwie, Biełgorodu, zginęło 18 osób, w tym kilkoro dzieci – podała w Telegramie rosyjska obrona cywilna. Kolejnych 111 osób zostało rannych. Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow mówił już o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych. Początkowo nie można było niezależnie zweryfikować informacji. Początkowo nie było oficjalnej reakcji ze strony Kijowa.
Tymczasem w Moskwie prezydent Władimir Putin nakazał ministrowi zdrowia Rosji Michaiłowi Muraszce udać się z zespołem do Biełgorodu. Jak podaje agencja Interfax, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom.
W międzyczasie mieszkańcy Biełgorodu zostali poproszeni o ukrycie się w schronach. Jednocześnie mieszkańcy skarżyli się, że kilka schronów przeciwlotniczych zostało najwyraźniej odgrodzonych i dlatego niedostępnych.
W sieciach społecznościowych pojawiły się także filmy przedstawiające liczne słupy dymu, płonące samochody i zniszczone fasady domów. Na niektórych nagraniach słychać było także odgłosy eksplozji i ludzkie krzyki. Według doniesień mediów jest to najintensywniejsze bombardowanie Biełgorodu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę prawie dwa lata temu.
Biełgorod położony jest w regionie przygranicznym i dlatego regularnie toczy się w nim walki. Jednak zniszczenia i liczba ofiar są na ogół nieproporcjonalne do tych na Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Dopiero w ubiegły piątkowy wieczór Rosja przeprowadziła najcięższy w swojej historii atak na sąsiedni kraj. Według oficjalnych ukraińskich informacji zginęło co najmniej 39 osób.
Liczba zgonów w Ukraina nadal rośnie po poważnym rosyjskim ataku
15:24: Po poważnym rosyjskim ataku na Ukrainę w piątkowy wieczór liczba ofiar śmiertelnych nadal rosła. Do tej pory odnotowano 39 ofiar śmiertelnych i 120 rannych – napisał w sobotnie popołudnie w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Po raz kolejny wspomniał o „ataku terrorystycznym” Rosji, która od prawie dwóch lat prowadzi brutalną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. W sumie fala ataków uszkodziła prawie 120 miast i wsi. Prace porządkowe trwają – wyjaśnił Głowa Państwa i podziękował wszystkim ratownikom.
W ciągu jednej nocy Rosja wystrzeliła w kierunku sąsiedniego kraju prawie 160 rakiet, rakiet manewrujących i różnego rodzaju dronów. Atak, który miał miejsce na krótko przed Nowym Rokiem, był najgorszym od początku wojny.
Jeszcze nie przechwycone: Ukraina nie znalazła jeszcze odpowiedzi na rosyjską superrakietę
12:06: Według Ukrainy Rosja użyła również rakiet Ch-22 podczas zakrojonego na szeroką skalę bombardowania rakietowego w piątkowy wieczór.
Pocisk Ch-22 stwarza poważne problemy dla Ukrainy. Jak dotąd żaden z pocisków nie został przechwycony, powiedział telewizji Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.
„Pocisk Ch-22 leci z prędkością czterech tysięcy kilometrów na godzinę, trafia w cel zwykle po trajektorii balistycznej, dlatego do jego przechwycenia potrzebne są specjalne środki” – kontynuował Ihnat. Ze względu na dużą prędkość szczególnie trudno jest je przechwycić. Leci trzy razy szybciej niż rakiety Kalibr, których używa także Rosja.
System obrony powietrznej Patriot jest w stanie przechwytywać rakiety Ch-22, ale na Ukrainie jest ich za mało. Oraz: duża liczba rakiet i dronów, których Rosja użyła we wczorajszych atakach, szczególnie utrudnia przechwycenie wszystkich rakiet.
mmo, al, ja, til, pip, shu, ter, daz, fil, sca, wop, lro, juw/z materiałami agencyjnymi
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.