Wojna na Ukrainie dzisiaj w pasku: „Nic nie jest święte!” Kolejne ataki Putina w Wielkanoc

W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej Ukraina dąży do przyspieszonego członkostwa w NATO. Ale zanim to nastąpi, jego kraj potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, mówi prezydent Selenskyj. To wszystkie najświeższe informacje na temat wojny na Ukrainie.

Od ponad roku na Ukrainie szaleje wojna. Zdjęcie: picture Alliance/dpa/Pool Sputnik Kreml | Siergiej Bobylew




W związku z kolejnym lipcowym szczytem NATO na Litwie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apeluje o jaśniejsze perspektywy członkostwa i gwarancje bezpieczeństwa dla swojego kraju. „Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy… są potrzebne jeszcze zanim przystąpimy do sojuszu” – powiedział Zełenski w swoim sobotnim wieczornym przemówieniu wideo.

Jesienią 2022 roku Zełenski wezwał do przyspieszenia wejścia Ukrainy do zachodniego sojuszu wojskowego. Jednak warunkiem członkostwa w NATO jest, aby kandydat do członkostwa nie był uwikłany w międzynarodowe konflikty i spory graniczne. Ukraina została zaatakowana przez Rosję 24 lutego ubiegłego roku i od tamtej pory broni się przed agresywną wojną sąsiedniego kraju.

Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskim ataku rakietowym na wschodnie miasto Słowiańsk wzrosła do 11 cywilów – poinformowały władze. Pomimo roli bliskiego sojusznika, Polska zakazała importu zboża z Ukrainy. A przywódcy Kijowa dodali setki innych rosyjskich firm i osób do swojej listy sankcji.

Wojna na Ukrainie w skrócie – wszystkie aktualne wydarzenia z 16 kwietnia 2023 r. w skrócie

+++ Pomimo Wielkanocy: Ukraina donosi o rosyjskich atakach i zgonach +++

Mimo prawosławnej Wielkanocy na okupowanej przez Rosję Ukrainie trwają walki. Dwóch nastolatków zostało zabitych przez rosyjski ogień w południowym obwodzie Mikołajowa – poinformował w niedzielę miejscowy gubernator wojskowy Witalij Kim. Również na Zaporożu szef administracji wojskowej Jurij Małaszko poinformował o „masowym ataku” Rosjan. Na przykład uszkodzony został kościół, więc nabożeństwo musiało zostać odwołane. „Nic nie jest święte, nawet noc zmartwychwstania Chrystusa” – napisał Malashko.

We wschodnim mieście Słowiańsk, gdzie w piątek rakieta uderzyła w dzielnicę mieszkalną, kontynuowano akcję ratunkową. Pod gruzami wciąż brakuje mieszkańców – poinformowały lokalne władze. Według najnowszych informacji w ataku zginęło jedenastu cywilów, w tym małe dziecko. Według źródeł ukraińskich rannych zostało ponad 20 innych osób.

+++Zełenski obiecuje Ukraińcom „światło sprawiedliwości” na Wielkanoc +++

W środku wojny z rosyjską agresją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zachęcał swoich rodaków do obchodzenia prawosławnej Wielkanocy. „Wojna nie mogła zniszczyć nas, naszych wartości, naszych tradycji i naszych świąt” – powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym w niedzielę. „Dzisiaj świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa. Głównym symbolem jest zwycięstwo: zwycięstwo dobra, zwycięstwo prawdy, zwycięstwo życia. Świętujemy Wielkanoc z niezachwianą wiarą w nieodwracalność tych zwycięstw.

Zaledwie rok temu – krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji – musieliśmy modlić się, aby Ukraina przetrwała – powiedział Zełenski. „Dzisiaj modlimy się, aby Ukraina zwyciężyła” – powiedział szef państwa, odnosząc się do różnych sukcesów militarnych i odporności swojej armii w ostatnich miesiącach.

Po raz kolejny Zełenski był pewny zwycięstwa: „Przebyliśmy długą drogę. Być może najtrudniejszy szczyt jest jeszcze przed nami. Pokonamy go. I razem spotkamy nasz świt” ​​- powiedział. -Podkreśla. Odnosząc się do regionów swojego kraju okupowanych obecnie przez Rosję, powiedział: „Słońce zaświeci na południu, zaświeci na wschodzie, zaświeci na Krymie. Świecące żółte słońce na spokojnym błękitnym niebie – a on jest światłem sprawiedliwości”.

+++ Druga Wielkanoc w czasie wojny: Putin chwali Rosyjską Cerkiew Prawosławną +++

Prezydent Rosji Władimir Putin obchodził drugą prawosławną Wielkanoc od czasu, gdy zarządził inwazję na Ukrainę w słynnej soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Wraz z merem Moskwy Siergiejem Sobianinem szef Kremla wziął udział w niedzielnym wieczornym nabożeństwie zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchy Cyryla. Zdjęcia i filmy pokazują Putina i Sobianina stojących obok siebie ze świecami w dłoniach. Cyryl wręczył też Putinowi udekorowane jajko wielkanocne.

Nieco później Kreml opublikował tegoroczne orędzie wielkanocne. W związku z tym 70-latek, przeciwko któremu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał właśnie nakaz aresztowania za rzekome zbrodnie wojenne na Ukrainie, powiedział: „Cudowna i umiłowana Wielkanoc daje wierzącym nadzieję, inspiruje do dobrych myśli i dobrych uczynków, służy podniesieniu wysokich standardów moralnych w społeczeństwie, aby potwierdzić ideały i wartości”.

Putin pochwalił także Rosyjską Cerkiew Prawosławną, która „w obliczu poważnych wyzwań aktywnie angażuje się w sprawy miłosierdzia i dobroczynności”. Przywódca Kościoła Cyryl jest głównie postrzegany na arenie międzynarodowej jako zagorzały zwolennik wojny Putina – i bronił jej kilka razy w przeszłości, w tym w kazaniach.

+++ Liczba ofiar w Słowjansku znów wzrosła – rakiety Putina zabijają chłopców (2) +++

W swoim przemówieniu Zełenski upamiętnił także ofiary rakiety, która uderzyła w dzielnicę mieszkaniową Słowiańsk w ubiegły piątek. Według ukraińskich władz wśród jedenastu zabitych w obwodzie donieckim jest dwuletnie dziecko. Podobno rannych zostało ponad 20 osób. Poszukiwania zaginionych osób były kontynuowane.

+++ Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy +++

Polska zakazała importu zboża i innej żywności z Ukrainy. Tak zdecydował rząd – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polska musi chronić interesy własnych obywateli, nawet jeśli wspiera Ukrainę w jej obronie przed Rosją.

Polska jest jednym z najsilniejszych politycznych i wojskowych zwolenników Ukrainy. Ale rolnicy w krajach członkowskich UE czują się zagrożeni bezcłowym importem dużych ilości ukraińskiego zboża, który umożliwiła Unia Europejska.

+++ Kijów sankcjami rosyjskie firmy, sportowcy i córka ministra +++

Tymczasem setki innych rosyjskich firm i osób zostało dodanych do ukraińskiej listy sankcyjnej. Firmy internetowe Yandex i VK należą do ponad 240 firm, których to dotyczy, zgodnie z dekretami prezydenta Zełenskiego. Na liście znajduje się również córka rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, Xenia Szojgu.

Na przykład osoby, których to dotyczy, nie mogą już prowadzić działalności gospodarczej na Ukrainie i nie mogą już wjeżdżać do tego kraju. Jeśli takie istnieją, ich aktywa na Ukrainie są zazwyczaj również zamrożone. Jednak w wielu przypadkach sankcje mogą mieć przede wszystkim wartość symboliczną.






Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *