Stan: 04.04.2022 12:10
Coraz więcej ludzi wyjeżdża z Ukrainy. Większość ucieka przez polską granicę. Funkcjonariuszy straży granicznej jest tam obecnie 2,48 miliona. Coraz więcej osób szuka ochrony także w innych krajach UE.
Od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę około 2,48 miliona ludzi schroniło się w Polsce. Poinformowała o tym polska straż graniczna na Twitterze. Tylko w niedzielę było około 22 300 osób. To spadek o 6,4% w porównaniu z dniem poprzednim.
W drugą stronę podróżuje około 450 000 osób
Od początku wojny 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło około 457 tysięcy osób. Według wcześniejszych informacji straży granicznej, większość z tych podróżnych to obywatele Ukrainy, którzy wracają do kraju pochodzenia. Wielu mężczyzn, ale także kobiet, chce tam wstąpić do wojsk ukraińskich i walczyć z wojskami rosyjskimi. Inni wracają, aby opiekować się dziećmi lub osobami pozostającymi na utrzymaniu w potrzebie.
Ukraina – największy pod względem powierzchni kraj w Europie – liczyła ponad 44 miliony mieszkańców przed rozpoczęciem rosyjskiego ataku. Polskę i Ukrainę łączy granica państwowa o długości ponad 500 kilometrów. Obecnie nie ma oficjalnych informacji o tym, ilu uchodźców wojennych pozostało w Polsce, a ilu wyjechało już do innych krajów UE.
Również coraz więcej uchodźców w Niemczech
Również w Niemczech liczba uchodźców z Ukrainy stale rośnie. Jak poinformowało Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, policja federalna od początku rosyjskiej agresji zarejestrowała łącznie 306 836 uchodźców wojennych. 84% z nich to dziewczęta lub kobiety. Pokazują to wyniki ankiety zleconej przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w której wzięli udział także uchodźcy, którzy nie byli oficjalnie zakwaterowani. W ciągu 24 godzin dodano 3362 nowo przybyłych. Można przypuszczać, że rzeczywista liczba uchodźców jest większa, gdyż nie ma stałych kontroli granicznych, a osoby z ukraińskimi paszportami mogą przebywać w UE przez 90 dni bez wizy.
Tymczasem federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała poprawę sytuacji uchodźców z Ukrainy. „Wielu dorosłych uchodźców jest dobrze wykwalifikowanych, chce podjąć pracę od zaraz. Urzędy pracy są dla nich lepszymi kontaktami niż urzędy pomocy społecznej” – mówi Faeser z Bilda, według wstępnego raportu. Faeser chciał przeforsować w czwartek na szczycie krajów związkowych podniesienie podstawowych zasiłków dla uchodźców do poziomu Hartz IV. Obecnie negocjowany jest sprawiedliwy podział obciążeń między rządy federalne, stanowe i lokalne.
Grecja i Cypr również przyjmują uchodźców
Inne kraje UE również opublikowały nowe dane dotyczące ukraińskich uchodźców. Od początku wojny do Grecji przybyło około 17 000 uchodźców. Wśród nich było 5177 nieletnich – poinformowało greckie Ministerstwo Ochrony Obywateli. Według ministra spraw wewnętrznych Nikosa Nourisa do końca marca na sąsiedni Cypr przybyło około 14 tys. osób z Ukrainy. Wszyscy uchodźcy z Ukrainy otrzymują numer ubezpieczenia społecznego i podatkowego w obu krajach na najbliższe dwanaście miesięcy. Ponadto Grecja ponownie otworzyła już trzy obozy utworzone podczas kryzysu uchodźczego w 2015 r. Jednak jak dotąd większość ukraińskich uchodźców znalazła schronienie u krewnych i przyjaciół. Wielu Ukraińców mieszka w Grecji i wyemigrowało po upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.