Wojna na Ukrainie w dzisiejszych wiadomościach: Bachmut nadal znajduje się pod rosyjskim ostrzałem

Zdaniem prezydenta Ukrainy agresywna wojna Rosji powinna mieć dla Moskwy konsekwencje prawne. Ale to skomplikowane. Tymczasem Kijów ponownie poinformował o ofiarach śmiertelnych i rannych w ostrzale. To najświeższe informacje o wojnie na Ukrainie.

Od 24 lutego 2022 roku na Ukrainie szaleje wojna. Zdjęcie: picture Alliance/dpa/Pool Sputnik Kreml | Siergiej Bobylew




Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydowanie opowiedział się za wszczęciem śledztwa w sprawie rosyjskiej agresji na jego kraj na arenie międzynarodowej. „Zniszczymy cały ten rosyjski ludobójczy system – od trybików po architektów – i postawimy go przed sądem” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo we wtorek wieczorem. Ale nie jest to łatwe zadanie.

Wojna na Ukrainie w wiadomościach – wszystkie aktualne wydarzenia od 1 marca 2023 r. w skrócie

+++ Kijów: Rosyjskie ataki pod Bachmutem trwają +++

Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego, armia rosyjska kontynuowała w środę niesłabnące ataki na wschodnią Ukrainę. Miasto Bachmut, które toczyło się od tygodni w sporze, ponownie znalazło się w centrum najcięższych walk, poinformowało ukraińskie dowództwo armii w swoim codziennym raporcie sytuacyjnym. Rosyjskie jednostki już napierają na miasto z trzech stron.

Zgłoszono również serię rosyjskich nalotów powietrznych i artyleryjskich wokół miasta Charków we wschodniej Ukrainie. Dodał, że w atakach rakietowych zginęli także cywile. Nie podano żadnych innych szczegółów. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w okolicy dwa irańskie samoloty-samobójcze bombowce.

Rosyjskie ataki były również zgłaszane z Krzemieńczuka, na południowy wschód od Kijowa. Gubernator obwodu połtawskiego Dmytro Łuni poinformował, że w pobliżu Krzemieńczuka zostały trafione „obiekty infrastruktury cywilnej i krytycznej”. Na razie nie podał więcej informacji na temat ewentualnych ofiar ani szkód.

+++ Polityk ukraiński: Po śmierci Putina odzyskamy Krym +++

Ukraińska polityk Inna Sowsun niedawno w „n-tv” mówiła o wojnie na Ukrainie i poruszyła możliwość odzyskania Krymu. Ich zdaniem obecnie nie jest to możliwe. Zamiast tego najlepszym czasem na wznowienie jest „dzień po śmierci Putina”. Bo wtedy Rosja pogrąży się w chaosie, a szanse dla wojsk ukraińskich są idealne. – To będzie najlepsza okazja – powiedział poseł. „Dzień po śmierci Putina odzyskamy Krym”.

+++ Kolejne ciężkie walki dla Bachmuta – snajperzy zabijają Rosjan +++

We wschodniej Ukrainie trwają walki o strategicznie ważne miasto Bachmut. Według ukraińskiej armii 70-tysięczne miasto w obwodzie donieckim jest pod rosyjskim ostrzałem. Siły zbrojne w Kijowie poinformowały również w środę, że snajperzy zestrzelili grupę rosyjskich oficerów zwiadowczych, którzy próbowali w nocy zbliżyć się do pozycji ukraińskich. Siedmiu Rosjan zginęło, a trzech zostało rannych. Informacje te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane. Dziś w Bachmut pozostaje tylko kilka tysięcy cywilów.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maljar powiedziała we wtorek wieczorem w telewizji, że utrzymanie miasta nie było decyzją polityczną, ale strategiczną. Według nich wysłano posiłki. Profesjonalne i liczebnie silne jednostki prywatnej armii Wagnera walczyły w regionie Bakhmut, powiedział Maljar. „Straty wroga są bardzo duże. Nasi bojownicy mogą zniszczyć do 80% terrorystów.

Ukraińskie dowództwo wojskowe określiło wcześniej sytuację wokół Bachmuta jako wyjątkowo napiętą. W efekcie narastają spekulacje na temat wycofania wojsk ukraińskich. Ukraińscy blogerzy wojskowi donosili o rosyjskich postępach na północ i północny zachód od miasta. Bachmut został zakwestionowany od późnego lata. Rosyjska wojna agresywna przeciwko sąsiedniemu krajowi trwa już ponad rok.

+++ Brytyjskie tajne służby odkrywają drugie rosyjskie miejsce startowe dla ataków dronów +++

Według brytyjskich szacunków Rosja wykorzystuje teraz inne miejsce startowe dla dronów szturmowych w swojej wojnie z Ukrainą. Ostatnie niedzielne ataki zostały prawdopodobnie przeprowadzone z obwodu briańskiego w zachodniej Rosji – poinformowało w środę Ministerstwo Obrony w Londynie. Wcześniej od połowy grudnia wykorzystywano jedną lokalizację w regionie krasnodarskim na południu Rosji. Wojna trwa już ponad rok.

„Drugie miejsce startowe dałoby Rosjanom kolejną oś ataku, bliżej Kijowa” – czytamy w raporcie, który opiera się na brytyjskim wywiadzie. „To prawdopodobnie skróci czas spędzony w powietrzu nad Ukrainą i jest próbą dalszego rozszerzenia obrony przeciwlotniczej Ukrainy”.

Niedzielne ataki, w których według ukraińskich źródeł zestrzelono 11 z 14 tzw. samobójczych dronów, były pierwszymi od połowy lutego – poinformowało ministerstwo. Spadające tempo irańskich dronów pokazało, że Rosji kończą się zapasy.

+++ Selenskyj spotyka się z Prokuratorem Naczelnym Międzynarodowego Trybunału Karnego +++

Podczas spotkania z prokuratorem generalnym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Kijowie Karimem Khanem Zełenski powiedział m.in., że liczy na pomoc w ustaleniu liczby ofiar wojennych. „Nie znamy nawet oficjalnej liczby cywilów zabitych na terenach okupowanych przez Rosję” – powiedział prezydent w oświadczeniu.

Na przykład postępowanie Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko szefowi Kremla Władimirowi Putinowi nie jest obecnie możliwe, ponieważ ani Rosja, ani Ukraina nie są umawiającymi się stronami Statutu Rzymskiego jako podstawy prawnej dla tego sądu. Kijów zabiega o międzynarodowe poparcie dla specjalnego trybunału.

+++ Ukraina: zabici i ranni w wyniku rosyjskich bombardowań +++

Tymczasem według dowództwa wojskowego w Kijowie walki między wojskami ukraińskimi a jednostkami rosyjskimi w Donbasie trwają. W swoim wieczornym raporcie ukraiński Sztab Generalny wspomniał o walkach w pobliżu wsi Bohdanówka i w rejonie miasta Chasów Jar. Zbiegałoby się to z rosyjskimi doniesieniami, że drogi łączące oblężone miasto Bachmut z zachodem są już poważnie zagrożone. Walki toczyły się także na innych odcinkach w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim. „Najtrudniejszą sytuacją pozostaje Bachmut” – powiedział Zełenskij.

Według lokalnej administracji cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału w rejonie Chersoniu. Informacje te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

+++ MAEA ponownie zaalarmowana walką w ukraińskiej elektrowni jądrowej +++

Ogień artyleryjski wokół ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu po raz kolejny zaalarmował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). W poniedziałek w pobliżu elektrowni słychać było około 20 detonacji, powiedział szef MAEA Rafael Grossi, powołując się na ekspertów MAEA stacjonujących w elektrowni. W niedawnej przeszłości na miejscu zdarzenia było coraz więcej sił bezpieczeństwa. „To niepokojąca tendencja, która pokazuje pilność i znaczenie ustanowienia strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej w elektrowni jądrowej Zaporoże”.

+++ Polska kupuje 1000 nowych transporterów opancerzonych dla swojej armii +++

Polska armia otrzyma ponad tysiąc nowych transporterów opancerzonych „Borsuk” (borsuk) i setki pojazdów eskortowych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w tej sprawie porozumienie z spółką produkcyjną Huta Stalowa Wola w południowo-wschodniej Polsce – poinformowała agencja PAP.

+++ Selenskyj organizuje odprawy z wojskiem +++

Na spotkaniu z dowódcami wojskowymi prezydent Zełenski omówił sytuację na froncie. Eduard Moskalow, który niedawno został usunięty ze stanowiska szefa tzw. Operacji Zjednoczonych Sił, objął dowództwo nad strefą „Odessa”. Od 2018 r. „Operacja Zjednoczonych Sił” określała trwającą walkę z separatystami we wschodniej Ukrainie jako „operację antyterrorystyczną”. Wraz z inwazją rosyjską ta odrębna struktura dowodzenia dla armii, gwardii narodowej i jednostek służb specjalnych rozmieszczonych na wschodzie straciła swój obszar odpowiedzialności.

+++ OECD otwiera własne biuro regionalne w Kijowie +++

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ma od tej środy własne biuro regionalne w Kijowie. Jak poinformowały ukraińskie media, lokale miałyby być udostępnione przez ambasadę Słowacji – wskazał podczas wizyty w Kijowie sekretarz generalny OECD Mathias Cormann. Powiedział, że zespół czterech urzędników OECD będzie koordynował wdrażanie nowego programu krajowego w terenie. Organizacja Narodów Uprzemysłowionych postrzega Ukrainę jako potencjalnego członka.

+++ Więcej ludzi w Kijowie niż przed rozpoczęciem wojny +++

Mimo trwającej ponad rok wojny z rosyjską agresją, w stolicy Ukrainy Kijowie mieszka więcej ludzi niż przed wybuchem wojny. „W tej chwili w mieście mieszka około 3,5 miliona ludzi” – powiedział wiceburmistrz Mykoła Piworosnyk państwowej agencji Ukrinform. Wśród nich jest około 230 000 oficjalnie zarejestrowanych osób wewnętrznie przesiedlonych. Krótko przed wybuchem wojny oficjalna populacja wynosiła niecałe trzy miliony. Według stanu na połowę marca 2022 r. w Kijowie przebywało mniej niż 800 tys. osób.

+++ Premier Ukrainy: „Najtrudniejszy okres sezonu grzewczego” na +++

Według premiera Denysa Szmyhala, po wielokrotnych ciężkich rosyjskich nalotach na ukraińską infrastrukturę, kraj przechodzi obecnie „najtrudniejszy okres sezonu grzewczego”. „Opieraliśmy się rosyjskiemu terrorowi energetycznemu i dostarczaliśmy ciepło do domów Ukraińców” – powiedział Schmyhal. Od 17 dni nie było przerwy w dostawie prądu w krajowej sieci energetycznej. „I to też jest mało prawdopodobne – chyba że nastąpi masowy atak rakietowy”. Od października masowe rosyjskie ataki rakietowe i drony spowodowały problemy z dostawami energii elektrycznej i wody w dużej części Ukrainy.






Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *