Sytuacja na linii frontu na Ukrainie jest z pewnością trudna, ale według prezydenta Zełenskiego jest „pod kontrolą”. To powinno brzmieć uspokajająco. To najświeższe informacje o wojnie na Ukrainie.
Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego siły zbrojne Ukrainy kontrolują sytuację na frontach kraju. Niemniej jednak raporty wojskowe wskazują na kontynuację rosyjskich ataków na wschodzie kraju – z naciskiem na Bachmuta. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) chce wygłosić oświadczenie rządu w ten czwartek, dobry rok po rosyjskim ataku na Ukrainę i związanej z tym reorganizacji niemieckiej polityki bezpieczeństwa. Ministrowie spraw zagranicznych z grupy G20 największych potęg gospodarczych również chcą w czwartek w New Delhi rozmawiać o przyszłości międzynarodowego rozwiązywania konfliktów.
Wojna na Ukrainie w wiadomościach – wszystkie aktualne wydarzenia z 2 marca 2023 r. w skrócie
+++ Polska chce wkrótce dostarczyć Ukrainie więcej czołgów Leopard +++
Polska planuje wkrótce dostarczyć Ukrainie więcej czołgów Leopard 2. Obiecane czołgi zostaną dostarczone w ciągu kilku tygodni – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller po informacji agencji PAP. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących daty. W ramach międzynarodowej koalicji Polska chce przekazać sąsiadowi łącznie 14 Leopardów A2.
Pierwsze cztery takie czołgi przekazano Ukrainie w zeszłym tygodniu, w pierwszą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również dostawę 60 czołgów podstawowych PT-91, polskiej wersji radzieckiego czołgu T-72.
+++ Kanclerz Scholz przekonany: rosyjskie zwycięstwo „nie będzie” +++
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) wyraźnie odrzucił krytykę dostaw broni w celu zapobieżenia wojnie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Nie będzie porozumienia pokojowego nad głowami Ukraińców, powiedział Scholz w czwartek w rządowym oświadczeniu skierowanym do Bundestagu w sprawie roku zmian.
„Nie tworzy się pokoju, krzycząc „Nigdy więcej wojny” tutaj, w Berlinie – i jednocześnie żądając zaprzestania wszelkich dostaw broni na Ukrainę – powiedział. „Miłość do pokoju nie oznacza poddania się większemu sąsiadowi. Gdyby Ukraina przestała się bronić, to nie byłby pokój, to byłby koniec Ukrainy”.
27 lutego 2022 roku – trzy dni po rozpoczęciu wojny – Scholz ogłosił podczas nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu warty 100 miliardów dolarów program modernizacji Bundeswehry. Pierwsza dostawa broni na Ukrainę w celu obrony przed Rosją została podjęta już dzień wcześniej – pogwałcenie tabu. „Rosja wciąż liczy na zwycięstwo militarne. Ale takiego zwycięstwa nie będzie – także dlatego, że my i nasi partnerzy nadal wspieramy Ukrainę” – powiedział Scholzam w czwartek w rządowym oświadczeniu skierowanym do Bundestagu w sprawie roku „punktu zwrotnego”.
+++ Ukraina zabija dwie osoby po ataku na budynek mieszkalny +++
Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na Zaporoże na południu Ukrainy – poinformowały władze. Rakieta uderzyła w pięciopiętrowy budynek w czwartek wieczorem, który następnie się zawalił, powiedział sekretarz rady miasta Anatolij Kurtiew na swoim kanale Telegram. „Według najnowszych informacji zginęły dwie osoby”. Z gruzów uratowano żywcem jedenaście osób, w tym kobietę w ciąży. Informacje nie mogły początkowo zostać zweryfikowane przez niezależną stronę.
Władze poinformowały, że rano nadal trwały prace poszukiwawcze i ratownicze. Istnieje obawa, że w zawalonym budynku są inne ofiary. Zaporoże leży niecałe 50 kilometrów od frontu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy miasto było wielokrotnie bombardowane artylerią i rakietami przez wojska rosyjskie. We wrześniu Rosja ogłosiła aneksję Zaporoża, chociaż siły rosyjskie nigdy nie kontrolowały samej stolicy regionu.
W połowie stycznia rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w metropolii Dniepr. Zginęło ponad 40 osób. Rosyjska wojna agresywna przeciwko sąsiedniemu krajowi trwa już ponad rok.
+++ Selenskyj oskarża Rosjan o „umyślny terror” +++
„Kontrolujemy każdy obszar linii frontu” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo w środę. Jednak ludzie za frontami nadal będą cierpieć z powodu rosyjskich ataków. „Celowy terror” – powiedział Zełenski o rosyjskich atakach artyleryjskich na miasta i wsie za południowym i wschodnim frontem Ukrainy.
„W większości naszego kraju, gdzie udało nam się zapewnić względne bezpieczeństwo, oni (mieszkańcy) mogą nie rozumieć, jak wygląda życie ludzi mieszkających na terenach przygranicznych z Rosją i na południu naszego kraju” – powiedział Zełenski. Chociaż ludzie tam nie są na froncie, nadal są bezpośrednio zaangażowani w wojnę. „Gdzie Rosja nieustannie próbuje zniszczyć wszystko, co mają ludzie, nieustannie – i to nie jest przesada”.
+++ Kijów: Rosyjskie ataki pod Bachmutem trwają +++
Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego, armia rosyjska kontynuowała w środę niesłabnące ataki na wschodnią Ukrainę. Miasto Bachmut, które toczyło się od tygodni w sporze, ponownie znalazło się w centrum najcięższych walk, jak poinformowało ukraińskie dowództwo armii w codziennym raporcie sytuacyjnym. Rosyjskie jednostki już napierają na miasto z trzech stron.
Zgłoszono również serię rosyjskich nalotów powietrznych i artyleryjskich wokół miasta Charków we wschodniej Ukrainie. Dodał, że w atakach rakietowych zginęli także cywile. Nie podano żadnych innych szczegółów. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w okolicy dwa irańskie samoloty-samobójcze bombowce.
Rosyjskie ataki były również zgłaszane z Krzemieńczuka, na południowy wschód od Kijowa. Gubernator obwodu połtawskiego Dmytro Łuni poinformował, że w pobliżu Krzemieńczuka zostały trafione „obiekty infrastruktury cywilnej i krytycznej”. Na razie nie podał więcej informacji na temat ewentualnych ofiar ani szkód.
+++ Doniesienia o eksplozjach na Krymie +++
W środę wieczorem na okupowanym przez Rosję Krymie odnotowano kilka eksplozji. Detonacje były słyszalne w Jałcie, Bakczysaraju i Gurzuf na południu półwyspu, poinformowały media społecznościowe. Nie było żadnych oficjalnych oświadczeń w tej sprawie.
+++ UE mogłaby zwiększyć zachęty do dostaw amunicji na Ukrainę +++
Kraje takie jak Niemcy mogłyby w przyszłości otrzymać znacznie więcej pieniędzy od UE, gdyby szybko dostarczyły Ukrainie pilnie potrzebną amunicję. W opublikowanym w środę dokumencie dyskusyjnym Komisja Europejska proponuje, aby państwa członkowskie zwracały do 90% kosztów z funduszy unijnych w przypadku szybkich dostaw. Do tej pory stopa zwrotu z tytułu tych roszczeń była na ogół znacznie niższa.
Państwa są zobowiązane do szybkiego udostępnienia amunicji artyleryjskiej kalibru 155 milimetrów, zgodnie z dokumentem dostępnym niemieckiej agencji prasowej, o którym początkowo informował „Spiegel”. Przelew musi być wykonany z istniejących zapasów lub zamówień oczekujących na dostawę.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell już w zeszłym tygodniu wezwał ministrów obrony państw UE do zwiększenia dostaw amunicji. Tłem była obawa, że Ukrainie wkrótce zabraknie rodzajów amunicji, których pilnie potrzebuje.
Według estońskiego dokumentu informacyjnego Rosja wystrzeliwuje dziennie średnio 20 000-60 000 pocisków artyleryjskich, podczas gdy Ukraina tylko 2-7 000 pocisków dziennie.
Otrzymywać powiadomienia
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.