Wojna na Ukrainie w wiadomościach: Katastrofa helikoptera: Selenskyj na pogrzebie ministra spraw wewnętrznych

Ukraina uprzejmie dziękuje państwom NATO za pomoc w obronie przed agresywną wojną Rosji. Ale prezydent Zełenski w Kijowie nie jest jeszcze usatysfakcjonowany. Zmiany w nocy w skrócie i prognozy na dzień.

Ukraina chce nadal wywierać presję na Niemcy, aby dostarczyły czołgi bojowe. Z kolei wojska rosyjskie kontynuują ataki w obwodzie donieckim i zaporoskim w celu zajęcia części terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę. Według własnych wypowiedzi wojska rosyjskie niedawno po raz pierwszy od lata i po wielu porażkach mówiły tam o podbojach.

Wojna ukraińska w wiadomościach – wszystkie aktualne wydarzenia z 21 stycznia 2023 r. w skrócie

+++ Katastrofa helikoptera: Selenskyj na pogrzebie ministra spraw wewnętrznych +++

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w pogrzebie ministra spraw wewnętrznych Denysa Monastyrskiego, który niedawno zginął w katastrofie helikoptera. 44-latek pojawił się na imprezie w Ukraińskim Domu w Kijowie w towarzystwie swojej żony Oleny – poinformowała w sobotę oficjalna agencja informacyjna Ukrinform. Podczas ceremonii złożono wszystkie trumny dziewięciu pasażerów helikoptera, którzy zginęli w środowym wypadku.

W wypadku na kijowskich przedmieściach Browary zginęło łącznie 14 osób, w tym małe dziecko. Helikopter rozbił się obok przedszkola. Uroczystości upamiętniające ofiary na ziemi odbyły się w Browarach w tym samym czasie, co uroczystości upamiętniające w Kijowie. Przyczyna katastrofy jest nadal niejasna. Służby specjalne SBU badają, czy jest to awaria techniczna, błąd pilota czy sabotaż.

Według oficjalnych informacji Monastyrskyj był w drodze na front, kiedy rozbił się helikopter. Na pokładzie byli także wiceminister i sekretarz stanu, obaj również nieżyjący.

+++ Czołgi Leopard 2 dla Ukrainy! Niemcy wahają się z dostawą broni +++

Po konferencji ukraińskiej w Ramstein w Niemczech prezydent Wołodymyr Zełenski chce dalej walczyć w Kijowie o szybką dostawę niemieckich czołgów Leopard 2 do swojego kraju. W trakcie rozmów usłyszał wiele zrozumienia dla potrzeb atakowanej przez Rosję Ukrainy – powiedział Zełenski. „Tak, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia coraz wyraźniej pokazujemy, że nie ma alternatywy dla wyboru czołgów”.

Na piątkowej konferencji w bazie Sił Powietrznych USA nie podjęto decyzji w sprawie dostawy czołgów podstawowych, ponieważ Niemcy wciąż się wahają. Niemniej jednak w przekazie wideo rozprowadzanym każdego wieczoru w Kijowie Zełenski był optymistą co do odbioru czołgów.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział również po spotkaniu ze swoim nowym niemieckim kolegą Borysem Pistoriusem, że rozmowy w sprawie Leopardów 2 będą kontynuowane. Podziękował rządowi i narodowi niemieckiemu za pomoc wojskową. Według Reznikowa kijowskie media poinformowały, że kilka państw zgodziło się rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard 2. W szczególności podziękował Polsce za inicjatywę. Zełenski powiedział, że rakiety dalekiego zasięgu są również potrzebne do wyzwolenia obszarów ukraińskich. Zelenskyj powiedział, że nie wszystko, o czym dyskutowano w Ramstein, było przeznaczone dla publiczności. Najważniejsze jednak jest wzmocnienie ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji.

+++ „Niemcy po prostu zawiodły!” Polityk FDP rozczarowany brakiem decyzji w sprawie czołgów bojowych +++

Politycy Koalicji Sygnalizacji Świetlnej i opozycja wyrazili rozczarowanie dalszym odkładaniem decyzji o dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę. Przewodnicząca komitetu obrony Marie-Agnès Strack-Zimmermann (FPD) oświadczyła w piątek wieczorem w „heute journal” ZDF: „Przynajmniej sygnał byłby słuszny, by dać partnerom zielone światło”. „Historia jest nasza i niestety Niemcy po prostu zawiodły” – narzekał Strack-Zimmermann. Unia obawia się teraz poważnych szkód w swojej polityce zagranicznej. „Niemcy wyrządziły Ukrainie i sobie niedźwiedzią przysługę dla swojej przyszłej pozycji” – powiedział ekspert ds. zagranicznych CDU, Roderich Kiesewetter.

+++ Z powodu okrucieństw i łamania praw człowieka! USA chcą uznać rosyjskich najemników za organizację przestępczą +++

Rząd USA ogłosił również, że uzna Wagnera, rosyjską prywatną armię walczącą u boku wojsk Kremla na Ukrainie, za ponadnarodową organizację przestępczą. Klasyfikacja pozwala Stanom Zjednoczonym i innym krajom ograniczyć międzynarodową działalność grupy najemników i jej globalnej sieci zwolenników, powiedział Kirby.

W przyszłym tygodniu rząd USA nałoży konkretne sankcje na Grupę Wagnera. Kirby nie podał jeszcze szczegółów dotyczących kar. Wagner to organizacja przestępcza odpowiedzialna za okrucieństwa i łamanie praw człowieka na Ukrainie i na całym świecie.

Właścicielem grupy jest Jewgienij Prigożyn, bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina. Kirby powiedział, że obecnie w szeregach prywatnej armii na Ukrainie rozmieszczonych jest około 50 000 bojowników. Wśród nich jest 10 000 najemników i 40 000 więźniów, których Prigożyn zwerbował z rosyjskich więzień. W odpowiedzi na ogłoszone sankcje szef Wagnera oskarżył Stany Zjednoczone o to, że same są przestępcami. Teraz Wagner i Stany Zjednoczone są kolegami, więc będą walczyć jak „przestępcze klany” – powiedział Prigożyn.

śledzić Aktualności.de już o godz Facebook, Świergot, pinterest oraz youtube? Tutaj znajdziesz najświeższe wiadomości, najnowsze filmy i bezpośrednią linię do zespołu redakcyjnego.

bua/news.de/dpa

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *