Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził ubolewanie, że organ zarządzający światową piłką nożną, FIFA, odrzucił prośbę o wiadomość pokojową przed finałem mistrzostw świata w Katarze. Tymczasem armia Zełenskiego obawia się, że Rosja wystrzeli nową falę rakiet na ukraińską infrastrukturę z okazji obchodów Nowego Roku.
Selenski: Świat wciąż słyszał nasze przesłanie
Selenski powiedział w swoim codziennym przesłaniu wideo w niedzielny wieczór, że chociaż FIFA uniemożliwiła emisję tego wezwania do pokoju na stadionie przed finałem w Katarze, „świat usłyszał nasze przesłanie”. Światowe stowarzyszenie zaprzeczyło, że otrzymało prośbę z Ukrainy.
Selenski powiedział, że finał między Francją a Argentyną był emocjonujący. W końcu celem piłki nożnej jest to, aby każdy mógł wygrać. „Ale rywalizacja będzie na boisku, a nie na polu bitwy” – powiedział Zełenski. „A najgorsze, co może się zdarzyć, to czerwona kartka, a nie czerwony guzik. Kiedy ludzi łączy piłka nożna, ludzie są zjednoczeni przez pokój”.
W swoim przesłaniu pokojowym, które zostało zamieszczone na YouTube, zwrócił uwagę, że trwają prace nad specjalnym szczytem, szczytem pokojowym. „Za nasz kraj i za każdy inny naród, który może stanąć w obliczu tej samej agresji, tego samego terroru, jaki Rosja zadała naszemu krajowi”. Zaproponowana przez Ukrainę formuła pokoju mogłaby pomóc w stworzeniu nowej architektury bezpieczeństwa o znaczeniu globalnym. Plan pokojowy przewiduje między innymi całkowite wycofanie się Rosji z Ukrainy, w tym z Krymu, a także ściganie i rozpatrywanie wszystkich rosyjskich zbrodni wojennych.
Ukraina boi się rosyjskich rakiet na Nowy Rok
Ukraińskie dowództwo wojskowe obawia się nowych rosyjskich ataków rakietowych pod koniec roku. Jak wyjaśnił w niedzielę rzecznik armii Jurij Ignat, nie jest wykluczone, że przeciwnik „pogratuluje” w ten sposób końca roku. „Mają jasny plan, w którym wyznaczyli priorytetowe cele”. Celem jest wyrządzenie Ukrainie jak największych szkód.
„I w zależności od tego, gdzie boli nas najbardziej, tam będą celować, tak podle, tak odważnie i tak boleśnie, jak to tylko możliwe” – powiedział Ignat, cytowany przez państwową agencję Unian. Ponadto data kolejnych ataków zostanie ustalona „by zadowolić dyktatora (Władimira Putina)”. Ale ataki z początku roku miały również na celu uwiedzenie „wewnętrznej opinii publicznej”, czyli ludności rosyjskiej.
Armia rosyjska od kilku tygodni stosuje nową taktykę i atakuje sieć energetyczną Ukrainy za pomocą rakiet i pocisków manewrujących. W rezultacie na Ukrainie wielokrotnie załamywały się dostawy energii elektrycznej, wody i ciepłownictwa. Ma to na celu głównie wywarcie presji na ludność cywilną tej zimy. Niedawno, w piątek, Rosja rozpoczęła poważny atak z użyciem ponad 70 pocisków, który spowodował poważne szkody między innymi w Kijowie.
Kijów: zniszczone rosyjskie składy amunicji i systemy przeciwlotnicze
Według własnych wypowiedzi ukraińskie siły zbrojne zniszczyły co najmniej dwa rosyjskie składy amunicji i stanowiska systemów przeciwlotniczych podczas walk na wschodzie kraju. Poinformował o tym w niedzielę Sztab Generalny w Kijowie. Luftwaffe wykonała kilka misji. Nie podano informacji o lokalizacji.
Ciężkie straty poniosły wojska rosyjskie w zaciętych walkach o miasto Bachmut w Donbasie. Tam 400-800-osobowy rosyjski oddział wpadł w starannie przygotowaną zasadzkę i został „unieruchomiony” – powiedział w Kijowie doradca prezydenta Ołeksij Arestowicz. Informacje te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.
W ciągu dnia kontrolowane przez Rosję miasto Donieck znalazło się pod kilkoma ostrzałami artyleryjskimi. Szpital został trafiony, poinformowała rosyjska agencja państwowa TASS, powołując się na lokalne władze. Pacjent został zabity. W związku z powstałym pożarem ewakuowano personel i pacjentów.
Co będzie ważne w poniedziałek
Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w poniedziałek z przywódcą Aleksandrem Łukaszenką podczas swojej pierwszej od lat wizyty na Białorusi. Dwóch wieloletnich szefów państw chce omówić strategiczne partnerstwo między dwoma krajami tworzącymi państwo związkowe, a także kwestie regionalne i międzynarodowe. W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę obie byłe republiki radzieckie znacznie rozszerzyły współpracę wojskową. Na przykład Białoruś udostępnia swoje bazy wojskowe do ataków na Ukrainę.
W związku z tym spotkaniem poinformowano Kijów, że przygotowywane są wszystkie możliwe scenariusze obronne. „Bez względu na to, co planuje się w Mińsku, pomoże im to w tej wojnie z Ukrainą i Ukraińcami w mniejszym stopniu niż jakikolwiek inny chory pomysł” – powiedział prezydent Zełenski.
„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.