Wojna na Ukrainie: Według Putina Rosja nie była jeszcze gotowa do wojny w 2014 roku

Według Putina: W 2014 roku Rosja nie była jeszcze przygotowana do wojny z Ukrainą

15:07: Według przywódcy Kremla Władimira Putina Rosja była nieprzygotowana do wielkiej wojny z Ukrainą po aneksji Krymu nad Morzem Czarnym w 2014 roku. „Wtedy nie mieliśmy broni hipersonicznej, ale teraz ją mamy” – powiedział Putin. wywiad rosyjskiej telewizji państwowej opublikowany w niedzielę. Do tej pory Rosja czasami używała broni hipersonicznej. „Są też inne nowoczesne systemy, w 2014 roku nie było nic porównywalnego” – powiedział, ponownie zapewniając, że Rosja chciała wówczas pokojowego rozwiązania konfliktu o Ukrainę.

„Mamy wiele do zrobienia – na przykład rozwój sił lądowych” – powiedział Putin zapytany o lekcje z wojny, którą rozpoczął 24 lutego 2022 r. przeciwko Ukrainie. Skomentował też, czy „specjalna operacja wojskowa” nie powinna była rozpocząć się wcześniej, bo Ukraina nie ma jeszcze takiej broni: Putin dał jasno do zrozumienia, że ​​w 2014 roku Rosja podejmuje „większe działania”, niż kiedy anektowała Krym, nie była gotowa.

Jednocześnie Putin oskarżył władze w Kijowie i Zachód o działania na rzecz modernizacji Ukrainy po aneksji Krymu i rozpoczęciu działań wojennych w Donbasie dziewięć lat temu. „Teraz okazuje się, jak widzimy, że zostaliśmy oszukani, żaden z naszych tak zwanych partnerów nie zamierzał decydować o niczym w sposób pokojowy” – powiedział. Oskarżył byłych niemieckich i francuskich mediatorów o oszustwo po ubiegłorocznych planach pokojowych Mińska dla Donbasu. Zachodni partnerzy „zadowalali się wprowadzaniem broni na Ukrainę i przygotowywaniem jej do walki”.

Prezydent uzasadniał też inwazję na Ukrainę chęcią zapobieżenia uderzeniu ukraińskich sił zbrojnych na Donbas. Moskwa oskarżyła ukraińskie siły zbrojne o prowadzenie wojny z własnym narodem w Donbasie. W związku z tym należy chronić prawa ludności rosyjskojęzycznej. Kijów z kolei oskarża Rosję o „ludobójstwo na Ukraińcach”, w tym o uprowadzanie i reedukację dzieci. Celem Rosji jest całkowite zniszczenie niepodległego i suwerennego państwa Ukrainy.

Ukraina zarzuca Putinowi cynizm po wizycie w Mariupolu

14:37: Ukraińskie władze ostro potępiły wizytę szefa Kremla Władimira Putina w okupowanym przez Rosję ukraińskim porcie Mariupol. „Przestępcy zawsze wracają na miejsce zbrodni” – napisał w niedzielę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Michaił Podoliak. „Morderca tysięcy rodzin w Mariupolu przyjechał podziwiać ruiny miasta i ich groby. Cynizm i brak wyrzutów sumienia – dodał.

Reklama




Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Putin odwiedził miasto, które zostało w dużej mierze zniszczone przez rosyjskie ostrzały, pod osłoną nocy „jak przystało na złodzieja”. Ciemność pozwoliła mu chronić miasto „i jego nielicznych ocalałych mieszkańców przed wścibskimi oczami”.

Wygnany radny Mariupola powiedział też, że Putin najwyraźniej odwiedzał miasto nocą, „aby nie widzieć miasta zniszczonego przez jego„ wyzwolenie ”w świetle dnia”. Rada miejska nazwała prezydenta Rosji „międzynarodowym przestępcą”. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania Putina.

Putin przyleciał do Mariupola helikopterem i objechał miasto. W sobotę udał się już na ukraiński półwysep Krym z okazji dziewiątej rocznicy jego aneksji.

Była to pierwsza podróż Putina na tereny zajęte przez Rosję w Donbasie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku. Mariupol nad Morzem Azowskim od początku wojny był bombardowany i oblegany przez Rosję. Według Kijowa 90% miasta zostało zniszczone, a co najmniej 20 000 osób zginęło.

LONDYN: Akcja Rosji w Zaporożu jest jak spowiedź

10:45: Według wywiadu brytyjskiego Rosja prawdopodobnie zdaje sobie sprawę, że w najbliższym czasie nie osiągnie części swoich głównych celów. Świadczy na przykład fakt, że władze kontrolowanej przez Rosję części Zaporoża ogłosiły na początku marca Melitopol jako stolicę regionu, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielnym tweecie. Według Rosji jest to środek tymczasowy do czasu całkowitego opanowania miasta Zaporoże.

Zaporoże jest jednym z czterech terytoriów, które prezydent Rosji Władimir Putin nielegalnie zaanektował we wrześniu 2022 r. Jednak jak dotąd wojskom rosyjskim nie udało się zająć przemysłowego miasta Zaporoże, które liczy 700 000 mieszkańców. „Milcząca deklaracja alternatywnej stolicy jest prawdopodobnie milczącym przyznaniem się w rosyjskim systemie, że siły zbrojne nie będą w stanie zająć głównych celów zaplanowanych na najbliższą przyszłość” – powiedział w Londynie.

Oficer NATO widzi koniec rosyjskiej armii

10:00.: Od miesięcy na Ukrainie i na Zachodzie pojawiły się obawy, że wiosną Rosja rozpocznie wielką ofensywę przeciwko Ukrainie. Ale podczas gdy wagnerowscy najemnicy od tygodni próbują przebić się do Bachmuta, rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie w innych częściach Ukrainy. Dla wysokiego rangą urzędnika NATO sytuacja jest jasna: armia rosyjska jest skończona, a planowana wielka ofensywa już się nie odbywa. „Zdjęcie„-Dziennik wysokich kręgów NATO.

„To rosyjska ofensywa wiosenna. Tak to wygląda. To wszystko” – podobno wyjaśnił kilku dziennikarzom przedstawiciel NATO. Chociaż niektórzy ukraińscy i zachodni politycy i analitycy spodziewali się tej wielkiej ofensywy, wydaje się, że nie doszło do skutku i jest znacznie skromniejsza.

Brytyjskie tajne służby również niedawno poinformowały, że PRAWOAmerykańska ofensywa na miasto Wuhledar na wschodzie Ukrainy prawdopodobnie straciła impet. Jest to część serii nieudanych i niezwykle kosztownych rosyjskich ataków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, podało brytyjskie Ministerstwo Obrony podczas codziennego briefingu w czwartek.

Urzędnik NATO wymienia również możliwe przyczyny zakończenia działań wojskowych. Ponieważ podczas gdy Rosji brakuje amunicji i rakiet, ukraińskie siły powietrzne są coraz silniejsze. „Rosja straciła już 130 samolotów na Ukrainie, a są załogi dla kolejnych 1500, ale te nie są rozmieszczone” – powiedział przedstawiciel NATO. O ile mu wiadomo, liczba rannych i zabitych po stronie rosyjskiej jest również znacznie wyższa. „Liczby te są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie”.

Putin odwiedza Mariupol po raz pierwszy od początku wojny

Niedziela, 19 marca, 7:11 rano: Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził zajęte przez Rosję miasto portowe Mariupol po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według doniesień Kremla w niedzielę Putin przyleciał helikopterem do miasta, które zostało w dużej mierze zniszczone przez rosyjskie ostrzały, i wyruszył na wycieczkę po mieście samochodem. Szef Kremla rozmawiał z mieszkańcami Mariupola i został poinformowany o pracach odbudowy.

W sobotę Putin udał się na ukraiński Krym, aby uczcić dziewiątą rocznicę jego aneksji.

nad Morzem Azowskim był bombardowany i oblegany przez Rosję od początku wojny pod koniec lutego 2022 roku. 21 kwietnia Moskwa ogłosiła zajęcie miasta portowego. Około 2000 ukraińskich bojowników zamknęło się następnie w rozległej hucie stali Azovstal w Mariupolu na prawie miesiąc, zanim rząd nakazał im poddać się Rosjanom w celu ratowania życia. Według Kijowa 90% miasta zostało zniszczone, a co najmniej 20 000 osób zginęło.

Buschmann: Niemcy natychmiast aresztują i dokonają ekstradycji Putina

20:57: Nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkał się w dużej mierze z pozytywną reakcją na arenie międzynarodowej. Prezydent USA Joe Biden nazwał w piątek (czasu lokalnego) „uzasadnionym” nakaz aresztowania wydany za uprowadzenie ukraińskich dzieci do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o „historycznej decyzji”.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) skomentował teraz nakaz aresztowania w „Bild am Sonntag”. Buschmann uważa, że ​​Putin musi teraz spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznej: „Oczekuję, że Międzynarodowy Trybunał Karny szybko zwróci się do Interpolu i umawiających się państw z prośbą o egzekucję” – powiedział „Bild am Sonntag”, cytowany przez „Bild am Sonntag”. .

I dalej: „Niemcy są wówczas zobowiązane do aresztowania prezydenta Putina i wydania go MTK, jeśli wkroczy na terytorium Niemiec”.

Rosja zgodzi się tylko na 60-dniowe przedłużenie umowy zbożowej

18:09: Według informacji z Moskwy Rosja chce przedłużyć umowę zbożową z Ukrainą tylko o 60 dni. „Otrzymujemy doniesienia od partnerów handlu zbożem, że umowa została przedłużona o 120 dni” – powiedziała w sobotę rzeczniczka MSZ Maria Zakharova, według agencji informacyjnej Interfax. „Kilkakrotnie powtarzaliśmy, że strona rosyjska poinformowała wszystkie układające się strony, że przedłuża umowę o 60 dni” – dodała.

Więcej wiadomości można przeczytać na kolejnych stronach

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *