Berlin/Cottbus – Transport artykułów pierwszej potrzeby do granicy z Ukrainą, specjalne pociągi dla uchodźców wojennych, zorganizowana pomoc w społecznościach: wsparcie dla osób uciekających ze swojego kraju z powodu wojny lub tych, którzy tam zawsze są, w Brandenburgii trwa nieprzerwanie. W weekend na dworce we Frankfurcie nad Odrą i Cottbus przyjechały specjalne pociągi z uchodźcami.
Około 200 osób przyjechało do Cottbus w sobotnie popołudnie specjalnym pociągiem Deutsche Bahn. Według miasta przyjęło ich tam nawet 200 pomocników. Na dworcu znajdował się namiot dla ludzi. Tam uchodźcy wojenni otrzymywali żywność.
„Wielu martwiło się, gdzie spać po drodze. Kiedy zobaczyli, jak ich tu przywitaliśmy i jak wszystko zostało przygotowane, byli zachwyceni – mówi Markus Adam, opisując przybycie ludzi na Dworzec Główny w Cottbus. Regionalny kierownik Caritas Südbrandenburg i jego zespół, we współpracy z miastem, stowarzyszeniami i sieciami prywatnymi, zapewniają opiekę, transfer i zakwaterowanie uchodźców.
Trzeba wystawić więcej pociągów
Według Deutsche Bahn pociąg odbierał ludzi późnym piątkowym wieczorem bezpośrednio przy granicy z Ukrainą w polskim Przemyślu. Po drodze uchodźcy otrzymywali napoje i suchy prowiant, powiedziała rzeczniczka. Kolej korzysta z własnych maszynistów do obsługi tych pociągów – z doświadczeniem w ruchu granicznym i znajomością języka polskiego.
[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Potsdam und Brandenburg live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die sie hier für Apple und Android-Geräte herunterladen können.]
Pociąg zrobił kilka przystanków w Polsce na około 900-kilometrowej podróży z Przemyśla – dla osób, które miały tam osobiste kontakty, jak krewni czy znajomi. Jak poinformowała rzeczniczka DB, około połowa z 400 pasażerów wyjechała z Polski. Według firmy, w najbliższych dniach do transportu uchodźców między Polską a Berlinem-Brandenburgiem będą wykorzystywane kolejne pociągi.
Jak informuje Caritas, próbuje się zarejestrować przybyłych, aby nikt nie zgubił się w drodze do przyjaciół i krewnych. Pociąg wydaje bilety, aby uchodźcy mogli podróżować do innych miast, jeśli chcą. Wielu określiłoby Berlin jako miejsce docelowe, powiedział Adam. „Odradzamy, tutaj w Brandenburgii znajdziecie zakwaterowanie i przestrzeń.” Na przykład w miastach Forst i Spremberg przygotowano dodatkowe mieszkania. „Mamy przebłysk prywatnych kwater i mediacji”.
Przyjęcie pielęgniarek i tłumaczy
We Frankfurcie nad Odrą uchodźców w niedzielę przyjęło wielu asystentów, w tym młode pielęgniarki i tłumacze, o czym poinformował dziennikarz Niemieckiej Agencji Prasowej. Na platformie rozdawano żywność i zabawki dla dzieci. Burmistrz Rene Wilke i miejski przedstawiciel ds. dzieci, Jacqueline Eckardt, również byli pod ręką, kiedy przybyli i pomagali. Kilku Ukraińców mieszkających w Brandenburgii odebrało swoich bliskich. Namioty zostały ustawione przed stacją, aby zapewnić opiekę medyczną uchodźcom.
„Na początku na każdą przybyłą osobę przypadało 50 pomocników, teraz jest na odwrót” – powiedział Wilke dpa. Teraz pociągiem przyjeżdża od 700 do 2000 osób, niektóre z nich w kiepskim stanie. Wielu wolontariuszy nie mogło zapewnić długoterminowej pomocy. „Potrzebujemy tutaj profesjonalnych struktur”. W związku z tym kraj zadeklarował wsparcie, powiedział Wilke po rozmowie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.
Niemiecko-polskie stowarzyszenie Słubfurt zbierało datki z obu stron Odry. Punktem wyjścia w polskim siostrzanym mieście Słubicach jest gimnazjum, skąd transportowane są dostawy pomocy na Ukrainę. „Ale zbieramy również dla uchodźców, którzy zostali przyjęci i którzy mogą się utrzymać” – powiedział wiceprezes stowarzyszenia Michael Kurzwelly. Potrzebne są produkty higieniczne, zabawki i niepsująca się żywność, podobnie jak darowizny pieniężne. Stowarzyszenie planuje zorganizować miejsce spotkań jako miejsce spotkań i poradnictwa dla uchodźców wojennych.
Uchodźcy mogą otrzymać bezpłatny bilet „helpukraine”.
Według Bahn uchodźcy mogą podróżować do Niemiec około 40 dalekobieżnymi pociągami międzynarodowymi przez Polskę, Austrię i Czechy. Do podróży do Berlina, Drezna, Norymbergi i Monachium wystarczy ukraiński paszport lub dowód osobisty. Uchodźcy mogą otrzymać darmowy bilet „helpukraine” na dalszą podróż. Według kolei jedna trzecia wszystkich uchodźców, którzy przybyli do Berlina pociągiem, skorzystała już z niego, aby podróżować dalej.
[Was ist los in Potsdam und Brandenburg? Die Potsdamer Neuesten Nachrichten informieren Sie direkt aus der Landeshauptstadt. Mit dem Newsletter Potsdam HEUTE sind Sie besonders nah dran. Hier geht’s zur kostenlosen Bestellung.]
Tymczasem do granicy z Ukrainą zmierzają transporty pomocy humanitarnej z południowej Brandenburgii. Po tym, jak Stadtsportbund Cottbus wysłał minibusy z darowiznami na Ukrainę, członkowie Stowarzyszenia Promocji Cottbus Park Railway wyjechali w sobotę. Samochód był wypełniony m.in. lekarstwami, ciepłymi ubraniami i jedzeniem dla dzieci – powiedział niemieckiej agencji prasowej prezes klubu Denis Kettlitz w drodze do granicy z Ukrainą. Ulga przeznaczona jest dla miasta Zaporoża. Stamtąd stowarzyszenie otrzymało wezwanie do pomocy od swoich partnerskich dzieci kolejowych, z którymi organizuje wymiany dzieci i młodzieży.
Transport pomocy medycznej w Cottbus
W sobotę z kliniki Carl Thiem wyjechał transport darów na Ukrainę. Był napakowany m.in. lekarstwami, bandażami i preparatem na infekcję. Według szpitala uwzględniono również wyrzucone, ale nadal sprawne wentylatory i pompy wtryskowe.
Klinika zatrudnia kilku ukraińskich pracowników, w tym Dmytro Zinchenko z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. „Dorastałem na Ukrainie. Ukraina i Rosja – oba kraje były jak bracia. Moi dziadkowie mieszkają w Petersburgu (…). Teraz zaczynamy każdy dzień od sprawdzania naszych telefonów komórkowych, aby sprawdzić, czy nasi rodzice jeszcze żyją” – mówi. (dpa)
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.