Wojna ukraińska: jakie samoloty myśliwskie są jeszcze możliwe?

Według własnych oświadczeń Polska jest gotowa dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29 (obraz symboliczny).Źródło: Reuters


Po debacie czołgowej dyskutuje się o dostawie myśliwców na Ukrainę. Formalnie sprzeciwia się temu kanclerz Olaf Scholz (SPD). Jednak Ukraina postrzega myśliwce jako niezbędne do wygrania wojny z Rosją. I nie wszyscy na Zachodzie wykluczają już dostawę myśliwców. Przegląd:

Czego chce Ukraina?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również wzywa do wsparcia myśliwcami. „Trudno wyobrazić sobie zwycięstwo Ukrainy bez nowoczesnych sił powietrznych” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk. „Dlatego pilnie potrzebujemy zachodnich myśliwców, takich jak F-16 i F-35, a także Eurofighter i Tornado”.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział niedawno hiszpańskiej gazecie „El País”, że celem były dwie eskadry, każda z dwunastoma myśliwcami – w sumie 24 maszyny. Idealnie więc powinny to być amerykańskie myśliwce F-16.

Komisja Budżetowa dała zielone światło jednemu z największych projektów zbrojeniowych Bundeswehry: zakupowi 35 samolotów F-35 stealth – za 10 miliardów euro.

14.12.2022 | 01:37 min


Dlaczego zachodni partnerzy do tej pory wahali się co do myśliwców?

W przypadku wszystkich systemów uzbrojenia partnerzy NATO do tej pory zapewniali, że nie mogą one doprowadzić do eskalacji konfliktu. Nawet jeśli Kijów zapewni, że nie planuje ataku na terytorium Rosji, to miałby taką możliwość za pomocą myśliwców.

Wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresywnej Polska zaoferowała Ukrainie dostawę MiG-29 produkcji radzieckiej. Jednak Departament Obrony USA uznał to za zbyt ryzykowne, ponieważ Rosja mogłaby to potraktować jako eskalację.

Jednak prawie rok po rozpoczęciu wojny Stany Zjednoczone nie wykluczają już dostawy myśliwców. Zapytany w styczniu o przeniesienie F-16 z zapasów w Holandii, holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra powiedział, że jego rząd „bezstronnie rozpatrzy” taką prośbę.

Ukraińska armia znajduje się pod ogromną presją rosyjskich ataków, a prezydent Zełenski ponownie wzywa do pomocy zbrojeniowej. „Nie widzę żadnej prawdziwej dyskusji na temat dostarczenia myśliwców do Berlina” – powiedział korespondent ZDF Thomas Reichart.

30.01.2023 | 03:01 min


Jak szybko zachodnie myśliwce mogłyby zostać rozmieszczone na Ukrainie?

Mimo że Ukraina szybko pozyskała zachodnie myśliwce, jest mało prawdopodobne, aby odegrały one rolę w wojnie w dającej się przewidzieć przyszłości.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział portalowi informacyjnemu Politico, że szkolenie pilotów jego kraju na zachodnich samolotach zajmie „sześć miesięcy lub więcej”. Tym ważniejsze jest, aby decyzja o dostawie została podjęta szybko.

Po tym, jak Niemcy zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie czołgów podstawowych, Kijów zażądał również myśliwców. „Najpóźniej po zakończeniu wojny Ukraina będzie potrzebować potężnych sił powietrznych”, mówi ekspert ds. bezpieczeństwa Rafael Loss.

30.01.2023 | 04:48 minuty


Jakimi samolotami bojowymi dysponuje Bundeswehra?

Według sił powietrznych 138 Eurofighter w magazynie. Ponadto istnieje około 85 samolotów myśliwskich Tornado. Odgrywają one szczególną rolę w niemieckim „zaangażowaniu nuklearnym”. Byliby również uzbrojeni w amerykańską broń nuklearną na wypadek wojny.

Polityk obrony FDP Marcus Faber podkreślił jednak, że debata nie dotyczyła Eurofightera i starzejących się tornad Bundeswehry. „W rozmowie” są radzieckie myśliwce MiG-29 i F-16 amerykańskiej firmy Lockheed Martin, powiedział nadawcom RTL i ntv. „W szczególności MiG-29 jako model radziecki jest czymś, co Ukraina już zna”.

Skąd mógł pochodzić MiG-29?

Ukraina nadal ma te maszyny, więc ich piloci mogą je obsługiwać bez dodatkowego szkolenia. Po zjednoczeniu Bundeswehra nadal używała kilku NRD MiG-29. Pod koniec 2002 roku wszystkie 22 pozostałe MiG-29 przekazano Polsce. Niemcy jako pierwotny właściciel powinni chyba wyraźnie wyrazić zgodę na ich przeniesienie na Ukrainę.

Jednak „niemieckie” MiG-29 to tylko część polskich zasobów. Takie maszyny mają też inni partnerzy NATO z byłego bloku wschodniego, tacy jak Słowacja czy Bułgaria.

Problemem byłoby jednak zaopatrzenie MiG-29 w części zamienne. Ponieważ są produkowane w Rosji. W większości przypadków pozostaje tylko kanibalizacja innych maszyn. Z tego powodu Bułgaria zamówiła w listopadzie ze Stanów Zjednoczonych więcej F-16, aby zastąpić kurczącą się flotę MiG-29.

Ekspert ds. szkód w Kijowie : Czy myśliwce są naprawdę potrzebne?

Po czołgach bojowych Kijów domaga się samolotów bojowych z Zachodu. Historyk wojskowości Neitzel wyjaśnia, dlaczego patrzy na to krytycznie i dlaczego nie jest to obecnie konieczne z militarnego punktu widzenia.

Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *