Wojna ukraińska szalała nieprzerwanie w dni wielkanocne. Prezydent Selenskyj może wkrótce odwiedzić Niemcy. Wszystkie informacje w zakrystii.
- Wojna na Wielkanoc: Papież modli się o zrozumienie Rosji i zakończenie wojny na Ukrainie.
- Spodziewani goście VIP: Prezydent Selenskyj może wkrótce odwiedzić Niemcy.
- Przeczytaj najnowsze wydarzenia tutaj Konflikt ukraiński. Przetwarzane informacje o stratach armii biorących udział w bitwie Wojna ukraińska częściowo pochodzą od stron wojujących Rosja albo Ukraina. W związku z tym nie można ich częściowo zweryfikować niezależnie.
Kijów/Moskwa – 178 000 rosyjskich żołnierzy poległo w wojnie ukraińskiej. Zostało to ogłoszone przez Sztab Generalny Ukrainy w Niedzielę Wielkanocną (9 kwietnia). Intensywność wojny pozostaje wysoka.
Niedawno Ukraina po raz pierwszy dała do zrozumienia, że tak Półwysep Krym zaanektowany prawdopodobnie w negocjacjach wpuść perspektywę możliwego militarne przejęcie strategicznie ważnego punktu ostatnio znacznie się rozeszły. Mimo wciąż trudnej sytuacji w swoim kraju, Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenskiwkrótce w Niemczech.
Z Kijowa do Akwizgranu: Selenskyj może wkrótce przyjechać do Niemiec
45-letni szef państwa Selenskyj może osobiście odebrać Nagrodę Karola Wielkiego w sali koronacyjnej ratusza w Akwizgranie 14 maja, ponieważ Niemiecka agencja prasowa pismo. Nagroda przyznawana jest od 1950 roku osobom szczególnie zasłużonym dla jedności Europy, w tym roku trafi do Zełenskiego i narodu ukraińskiego, którzy od 24 lutego bronią się przed rosyjską inwazją. Rok wcześniej (2022) nagrodę otrzymały białoruskie działaczki na rzecz praw obywatelskich Swietłana Tichanowskaja, Weronika Zepkało i Maria Kolesnikowa.
Na uroczystości spodziewani są także inni politycy wysokiego szczebla. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zostali już oficjalnie potwierdzeni. Według spekulacji w Akwizgranie mógł przebywać także prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przedstawiciel polskiego rządu.
Wielkanoc w stanie wojny: Papież włącza Ukrainę do modlitw wielkanocnych
W swoim tradycyjnym orędziu wielkanocnym z niedzieli 9 kwietnia papież Franciszek wezwał Rosjan do poznania prawdy o inwazji na Ukrainę, jak agencji Reutera zgłoszone. „Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju i oświeć wielkanocne światło narodowi rosyjskiemu” – powiedział zwierzchnik Kościoła katolickiego w swoich wielkanocnych modlitwach.
Już podczas Wigilii Paschalnej (w przeddzień Niedzieli Wielkanocnej) Papież dodawał nadziei pośród „lodowatych wiatrów wojny”. Franciszek wielokrotnie nazywał Ukrainę i jej lud „męczennikami”, pisze Reuters. (edycja z agencjami)
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.