Dzień 317 od początku wojny: Ukraina odrzuca propozycję Moskwy o zawieszeniu broni. Niemcy chcą dostarczyć wszystkie „Mardery” do marca. Wszystkie informacje na blogu aktualności.
Najważniejsze rzeczy w skrócie
zawieszenie broni? Ukraina donosi o rosyjskich bombardowaniach
13:38: Według najnowszych doniesień, w piątek we wschodnich ukraińskich miastach Kramatorsk i Bachmut wybuchły walki, mimo zawieszenia broni jednostronnie zarządzonego przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Siły rosyjskie rozpoczęły ataki rakietowe na Kramatorsk po ogłoszonym zawieszeniu broni, powiedział Telegramowi Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy.
Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że armia tego kraju przestrzega zawieszenia broni. „Chociaż rosyjskie siły zbrojne przestrzegały zawieszenia broni (…), reżim kijowski kontynuował ostrzał artyleryjski skupisk ludności i pozycji armii rosyjskiej” – poinformowało ministerstwo w sieciach internetowych.
W ostatnio mocno spornym mieście Bachmut dziennikarze AFP usłyszeli strzały ze strony rosyjskiej i ukraińskiej. Jednak ostrzał był lżejszy niż w poprzednich dniach i tygodniach w Bachmut. Ulice miasta, które zostały w dużej mierze zniszczone, były w większości puste, z wyjątkiem pojazdów wojskowych. Rosyjskie siły zbrojne próbują zająć miasto od lata. Przeczytaj więcej o obsesji rosyjskich bojowników na punkcie Bachmuta tutaj.
Niemcy chcą dostarczyć wszystkie „Mardery” do marca
13:30.: Rząd federalny zamierza przekazać Ukrainie obiecany bojowy wóz piechoty Marder w pierwszych trzech miesiącach nowego roku. To około 40 systemów uzbrojenia, w które batalion może być wyposażony, powiedział w piątek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Według ekspertów planowane szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech potrwa około ośmiu tygodni. Strona amerykańska będzie też szkolić Ukraińców na bojowym wozie piechoty Bradley. Początkowo nie wiadomo, czy w USA, czy w Niemczech. Stany Zjednoczone i Niemcy obiecały też Ukrainie system rakiet przeciwlotniczych Patriot i chcą na nim szkolić Ukraińców.
Łukaszenka odwiedza rosyjskie wojska na Białorusi
13:22: Według oficjalnych informacji przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka dokonał inspekcji połączonych sił rosyjsko-białoruskich w kraju. „Podczas wizyty na poligonie Obuz-Lesnowski Aleksander Łukaszenko powiedział, że doświadczenie zdobyte przy łączeniu jednostek i jednostek wojskowych ma ogromne znaczenie dla Białorusi” – powiedział w piątek białoruski resort obrony na swoim kanale Telegram. W ostatnim czasie nasiliły się spekulacje, że rosyjskie wojska mogą ponownie zaatakować Ukrainę przez Białoruś. Poligon wojskowy znajduje się w pobliżu miasta Baranowicze na zachodzie kraju.
Powołana jesienią 2022 roku wspólna grupa zadaniowa jest oficjalnie wykorzystywana do ochrony zewnętrznych granic Unii Rosyjsko-Białoruskiej – zwłaszcza na zachodzie, czyli na terytorium Białorusi. Do stowarzyszenia należy także 9 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonujących na stałe na terytorium Białorusi. Stowarzyszenie jest postrzegane jako potencjalny grot nowego ataku na Ukrainę.
Białoruskie Ministerstwo Obrony dokumentowało przybycie większych jednostek pancernych zdjęciami z ostatnich kilku dni. Białoruś jest ściśle związana z Rosją. Przywódca Aleksander Łukaszenko, który na Zachodzie nie jest już uznawany za prezydenta, jest zależny militarnie, politycznie i ekonomicznie od Kremla. Na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Białoruś udostępniła swoje terytorium jednostkom rosyjskim. Jednak białoruscy żołnierze jeszcze nie walczyli w wojnie.
Inspektor: Opłata za patriotę to niezbędny wysiłek
9:13: Inspektor Luftwaffe Ingo Gerhartz chce przyspieszyć sprawę po decyzji o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot. „Jak najszybsze wysłanie Patriota na Ukrainę ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy, równoczesne rozmieszczenie w Polsce i na Słowacji to dla naszych wojsk majstersztyk. Ale musi to być w tych wyjątkowych czasach!” na Twitterze. piątek. Zgodnie z porozumieniami z rządem USA rząd federalny chce udostępnić kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty Marder oraz system obrony powietrznej Patriot, zgodnie z obietnicą Waszyngtonu krótko przed świętami Bożego Narodzenia.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.